דור הפרופיל החדש

מארק צורקרברג (צוקי, בשבילכם) הציג לאחרונה את עמוד הפרופיל החדש (הפייסבוק החדש, בשבילכם). אחרים כבר דשו בו (בשביל זה יש אחרים), ביתרונותיו ובחסרונותיו.

אבל הדיון הזה, חשוב לציין, חוטא לעיקר, כי הוא מחמיץ את הפער התרבותי העצום שבין “דור הפרופיל הישן” לבין “דור הפרופיל החדש”.

אתם, אלה שאולי נהנים לחשוב על אצמם כ”מאמצים מוקדמים” ודאי התמוגגתם למראה פרופילים שביצעו life-hacking בפרופיל החדש. מיהרתם, בינכם לבין עצמכם, להתגאות בהיותכם חלק מהדור שעיניו מיומנות דיו לקרוא בין השורות, להבין את המניפולציה של פייסבוק.

image

ואף על פי כן, בתוך אותה מודעות עצמית מועצמת סביר להניח שהחטאתם את העיקר, כשלתם בהבנה של זרמי העומק מאחורי מה שיכול להיתפש כלא יותר משינוי קוסמטי. בשביל מקרים כאלה בדיוק אנחנו כאן.

דור הפרופיל החדש מורכב מאנשים שהבינו שגם הדרך הבסיסית בה הם מציגים את עצמם לעולם היא לא יותר מנקודת מוצא למשחק זהויות נזיל. עבורם, שימו לב, כבר אין “אני” אותנטי, כי ה”אני” של הפרופיל החדש הוא לא יותר מצירוף גיאומטרי שרירותי לכאורה של תמונות מתוייגות, כזה שהוא פתח למשחק גרפי ורעיוני. הנזילות הזו היא כמובן רק סימפטום. עבור הדור שצומח בימים אלה אל הפרופיל החדש אין יותר “אני”, לא רק בפייסבוק, אלא בכלל, זה הדור שעבורו ה”אני” הוא רק ייצוג אחד, אקראי כמעט. הדור הזה הוא אקלקטי במפגיע, רגשני במופגן.

היכולת לשחק עם עמוד הפרופיל היא רק דוגמא שטחית לשינוי עמוק יותר שעובר על אותם צעירים מבולבלים. הם קוראים, בתמיהה מתגברת, על בורגני כסף ועל בורגני זמן, ומגרדים בפדחתם בתמיהה. כי כסף וזמן (תשאלו את אשר עידן) הם, עבורם לפחות, רק שרידים לעידן עתיק. עבורם, חשוב להבין יש רק בורגנות אחת, והם אלה שמחזיקים את העתיד בביצים – הם בורגני הלייק.

אין לי בעיה להמשיך ולמתוח את הקשקוש הדבילי הזה על כמה אלפי מלים שרק צריך. אם יש עורך של איזה מוסף שבועי שרוצה, אני מבטיח לו כתבה מעמיקה בנושא.

image

אבל בעצם סביר להניח שכבר עדיף לראות היפה והחנון. אומרים שנלה ואור כבר לא.

12 תגובות ל“דור הפרופיל החדש”

 1. מאת צליל אברהם:

  אתה הילד שצעק על מחלק העיתונים 'המלך הוא עירום'

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  שיהיה עירום, מה'כפת לי, העיקר שיש עוד טור של דנה ספקטור.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. שכחת לציין שדור הפייסבוק החדש נוהג להגיב לפוסטים ישירות בפיד הפייסבוק שממנו הוא ניזון, וזאת בניגוד לדור הפייסבוק הישן שנהג תמיד, ולו רק מתוך נימוס, להכנס לבלוג ולהגיב רק שם.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  נימוס זה לחלשים!!!!
  בכל מקרה, אשמח לציין את ההבחנה המצויינת הזו אם מישהו יסכים לשלם לי על אבחנותיי המעמיקות!!!!

  [להגיב לתגובה זו]

 3. ורק אני אין לי פייסבוק אז אני כבר לא מקבל הזמנות למסיבות. :|

  [להגיב לתגובה זו]

 4. לא הבנתי. הפוסט הזה אמור להיות פרודיה? ואם כן, על מה?

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  זה נכתב בתגובה לזה. אבל זה רק מקרה. נתקתלתי בהמון כאלה בשבועות האחרונים, בכל מיני מקומות.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. לא ממש הבנתי את הפרודיה (בעיקר אחרי הלינק לאורן2). אבל אולי זה כי אני מבמת מאמין שהרשת הורסת את הנוער ואסור לתת לביטלס להיכנס לארץ.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  אני כמובן לא חושב שהרשת הורסת את הנוער. אני גם חושב שכן ראוי לבחון את ההשפעות של הטכנולוגיה על הדור שגדל לתוכה, אבל האינפלציה המוגזמת של כתבות כאלה בשבועות האחרונים וההיאחזות של חלקן בשטויות זניחות פשוט שיגעה אותי.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. אני לא מכיר עוד כתבות כאלו, אבל ברור שהרשת כקונספט לא הורסת כלום אבל בהחלט יכול להיות שצורת השימוש בה הורסת גם הורסת (ואולי לא. זו הרי הטלויזיה המסחרית שהורסת). כמו שאמרתי – זה נושא (מרתק) שבהחלט ראוי לבחינה מדוקדקת ולא לציקצוק שפתיים מיידי.
  דווקא הכתבה הזו בכלכליסט שמה את האצבע על כמה מגמות שאני חושב שהן לא איזוטריות.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. הנושא הזה בדיוק עלה באחד השיעורים האחרונים שלי באוניברסיטה, וההתייחסות לזה שיגעה אותי. "אני רואה את הילדים שלי, והם משתמשים באינטרנט אחרת, ולכן הנוער הוא ככה וככה". "אני מודאג מהפרטיות בפייסבוק, וקראתי איפשהו שמישהו בן 14 לא מודאג. לכן הדור החדש גדל לתוך עולם ללא מושג של פרטיות". משגעת אותי ההסתמכות על אנקדוטות בלי נסיון לתת ראיה רחבה או לנסות לחפש טרנדים אמיתיים, גם בתארים מתקדמים, גם במחלקות שאמורות ללמד בדיוק את זה, היחס בין טכנולוגיה לחברה.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. קראתי וניסיתי להבין מה אתה מנסה להגיד, כשהגעתי לשורה האחרונה הרגשתי שסתם בזבזתי זמן. לא יפה.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting