איפה, איפה, איפה, איפה, איפה החזיר?

דובי, הכלכלן המתוסכל, ומן הסתם עוד כמה שפספסתי, כתבו אתמול על גאידמק ו'טיב טעם'. מהפוסט של הכלכלן הגעתי לדיון שהתנהל לפני כמה חודשים אצל הופמן בעקבות ההכשרה של AM:PM ובו התגובה הבאה (של דב)

לכלכלן המתוסכל בעל בעיות הזכרון. המצב הוא בדיוק הפוך, הכל הפך להיות בלתי כשר, אבל לחילונים נוח יותר להתבכיין על הכפיה הדתית.
תנסה למצא מסעדה כשרה בנמל ת”א.

הופמן אמנם מזדרז למצוא דוגמאות לשתי מסעדות כשרות בנמל תל אביב, אבל התגובה של דב גרמה לי לחשוב רגע ולהבין שיש משהו מוזר מאוד בסטטוס קוו הנוכחי. בהיפוך מוחלט לרטוריקה הסובלנית שאימצו הפוליטיקאים הדתיים לפיה "תעשו בביתכם מה שאתם רוצים אבל את הצביון היהודי של הפרהסיה צריך לשמור", הצרכן החילוני הממוצע יכול לסור היום בלי מאמץ מיוחד לאיזו סושיה זולה, מסעדת דגים עממית, או לסטייקיה שויתרה על תעודת הכשרות (ואני נמנע בכוונה מעיסוק במסעדות יוקרה) ולהשביע את רעבונו לשרצים, חיים או מטוגנים, או לסטייק לבן. אותו צרכן, אם ירצה להתכין ארוחה שתושתת על אותם מרכיבים בדל"ת אמותיו ימצא את עצמו בבעיה קשה בהרבה, ודאי אחרי שגאידמק יזרוק את החזיר מ'טיב טעם'.

הקדשתי לא מעט מחשבה לנושא ואני עדיין מתקשה להבין את המצב הזה. יכול להיות שהוא עונה על הרתיעה הבסיסית שטבועה גם בקרב חילונים גמורים מהחזקה של בשר חזיר ופירות-ים בבית. יכול להיות גם שמסתתרים מאחוריו אינטרסים כלכליים של מנגנון הכשרות. באמת שאין לי מושג. רעיונות, מישהו?

ומלבד זאת, יש לעצור את רצח העם בדרפור

9 תגובות ל“איפה, איפה, איפה, איפה, איפה החזיר?”

 1. אין לי רתיעה בסיסית (לפחות לא כזו שאני מודע אליה) מהחזקה של בשר חזיר ופירות-ים בבית. אני יוצא מן הכלל המעיד על הכלל?

  [להגיב לתגובה זו]

 2. ההבדל נעוץ בהמוניות. יציאה למסעדה היא עדיין אקט חגיגי ואילו קניית בשר קפוא הביתה היא חלק מהיום יום. כמו שיש הבדל בין חילול שבת הנעשה בדלת אמות (או סתם ברשות הפרט) ומולו חילול שבת המוני (קניון פתוח). מעשה המוני מדיח את הקהל. הלא גם אתה תשקול לקנות חזיר אם תכנס לטיב טעם והמדף יהיה עמוס בו. מצד שני הוא ממש לא יחסר לך אם לא תמצא אותו.

  כמובן שבלי מלה אישית אי אפשר. אינני שומר כשרות וכשטרחן שומר כשרות משגע את כולם אני מאד מתרגז. יחד עם זאת אני לא רואה בעל חיים ששווה לריב בעבור הזכות לתעש ולאכול אותו. כמו כן שזכותו של איש להחליט שחזיר לא יימכר בעסקיו. ובכלל, לא נהפוך לאיראן אם לא יאכל פה חזיר. ביג דיל.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. למרות שהמזון הזה מתחיל לחדור גם למסעדות עממיות, בשר חזיר ופירות ים, בהיפוך מתסכל, הפכו בארץ למוצרי מותרות בעיני רבים – כאלה שאפשר לצרוך כשיוצאים במיוחד למסעדה בערב, אבל לאכול בבית זה כבר שחיתות יתרה.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. לא יודע איפה אתה מסתובב, אבל בחלקים גדולים מאד של ישראל מאד קשה למצוא סושיה זולה, מסעדת דגים עממית, או סטייקיה שויתרה על תעודת הכשרות, ואם אתה רוצה לאכול בחוץ אוכל לא כשר, אתה צריך לשלם הרבה או לסוע לתל אביב…

  [להגיב לתגובה זו]

 5. ערן: אף פעם לא הבנתי למה היוצא מן הכלל אמור להעיד על הכלל. בכל מקרה, אני מכיר לא מעט חילוניים, בעיקר מבוגרים, שנרתעים מלהחזיק בשר לא כשר בבית.
  ענר: אני עדיין חושב שקיומן של מסעדות לא כשרות בכל פינה אמורה לפגוע יותר ברגשות הציבור הדתי מהשאלה אם אני יכול לקנות בשר חזיר בסופר. ואגב, לא דיברתי על איראן לרגע.
  דובי: יכול להיות שזה העניין באמת, לא הכשרות אלא העובדה שבגלל הכשרות וההיסטוריה חזיר ופירות ים נתפסים בארץ כמותרות.
  יואב: האמת, אני לא ממש מסתובב, אפילו לא בעיר שלי, אבל לצורך העניין בדקתי מוקדם יותר היום איפה פזורים הסניפים של 'פונדק אסא' ושל 'ספגטים' – שתי רשתות עממיות ולא כשרות, והן ממש לא מצומצמות לתל אביב או לגוש דן. חוץ מזה, לא טענתי שבכל מקום קל למצוא סושיה כשרה, רק שמשום מה קל יותר למצוא מסעדה לא כשרה מאשר למצוא חנות שתמכור לך מוצרים לא כשרים הביתה.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. באיזור בית שמש כמעט אי אפשר למצוא מסעדות שמוכרות בשר לא כשר (וחנויות יש)…

  [להגיב לתגובה זו]

 7. לדעתי אלו לא חילונים אלא "דתילונים" (מונח שאלכס מאן המציא, עד כמה שאני זוכר). אין בישראל הרבה חילונים באמת. יש הרבה דתילוניים בדרשות שונות של דתיות.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. (דרשות -> רמות. אין לי מושג למה יצא "דרשות". פרויד היה עושה מזה מטעמים (לא כשרים!))

  [להגיב לתגובה זו]

 9. אני חושב שהסיבה פשוטה יותר. למסעדה יש שני יתרונות על מכולת בהקשר הזה: היא צריכה קהל לקוחות מצומצם הרבה יותר בכדי להתקיים כלכלית, וגם אנשים מוכנים לנסוע יותר בכדי להגיע אליה. וזה בניגוד למכולת, שצריכה לספק את הצרכים של מרבית התושבים באזור שלה. כיוון שלהחזיק אוכל לא כשר פוסל את החנות בעיני חלק די גדול מהאוכלוסיה, זה לא משתלם כלכלית.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting