פוסט תיאורטי על גוגל+

נו, כן, הייתי חייב, אתם מוזמנים לדלג, כי אולי, כמו שגדי שמשון אמר:

אין דרך להתרשם באמת מאתר תוכן חדש עד שעוברים כמה שבועות; אין דרך לדעת באמת איך רשת חברתית אם לא חיים בה. תסלחו לי שלא קראתי היום כמעט על +

מצד שני, את דעתי על Xnet לא ממש יצא לי לשנות גם אחרי שעברו כמה שבועות (מודה שאני כבר לא בודק אותו באובססיביות במטרה למצוא ראיות מפלילות), וגדי שמשון, הוא בכלל הסביר פעם שכבר יש לו רשת חברתית.

אז שיהיה, בכל זאת.

פתיחה תיאורטית ובה אופטימיות בנוגע לעתידו של גוגל+

את החלק הזה כתבתי, בראש לפחות, ובמספר דיונים מקוטעים, עוד לפני שקיבלתי את ההזמנה לגוגל+, ולפיכך הוא מבוסס על קרעי מידע, לא ממש מתייחס למה באמת קורה שם בפלוס. אבל נדמה לי שהוא מעניין יותר מהחלק הבא. גם אם חלק מהרלוונטיות שלו מוטל בספק.

אני חושב שיש לגוגל+ סיכוי לא רע להצליח. להצליח עד כדי פגיעה משמעותית בדומיננטיות\מונופול של פייסבוק בתחום החברתי של האינטרנט. לאו דווקא בגלל שהממשק שלהם יהיה מוצלח ואינטואיטיבי יותר, או בגלל אפשרות נוחה יותר לניהול מושכל של הגדרות פרטיות. אלה יכולים להיות בונוסים נחמדים, אבל לא הם לב העניין.

לב העניין, לדעתי לפחות, הוא מה שהסתתר בטולטיפ של ה-XKCD המצויין בנושא.

מצד אחד כתוב שם, בחיים לא תצליחו לגרום להורים שלכם לעבור מפייסבוק לגוגל+, מצד שני, בחיים לא תצליחו לגרום להורים שלכם לעבור מפייסבוק לגוגל+!

כן, במידה רבה דווקא הבדיחה הזו מתארת את היתרון הגדול ביותר של גוגל+ בתחרות מול פייסבוק. לא בדיוק עניין ההורים אלא האפשרות להתחיל מחדש כשכולם כבר מבינים לאן הם נכנסים, בלי יותר מידי הפתעות ושינויי כיוון שאורבים להם פעם בכמה חודשים.

מי שצבר כמה שנים בפייסבוק יודע על מה אני מדבר, הרשת שהוא נרשם אליה שונה לחלוטין מהרשת שהוא קיבל חצי שנה אחר כך, שונה לחלוטין מהרשת שבה הוא מבלה היום. וזה משמעותי. חלק מהמשתמשים מנסים להתמודד עם זה, עורכים שינויים בהגדרות פרטיות, מנהלים רשימות חברים בצורה מושכלת, גם עבורם, בדרך כלל, מדובר בקרב אבוד. הרוב, ראוי לציין, אפילו לא מנסים.

אני לא מאשים את פייסבוק, לא זועק על אובדן הפרטיות. לא כרגע לפחות. אני חושב שזה תהליך טבעי, בלתי נמנע. אף אחד לא ידע מה זה רשת חברתית לפני ארבע שנים, אף אחד לא ידע אילו צרכים היא תמלא, מה יהיו התפקידים שלה בחיי המשתמשים. אז פייסבוק היתה החלוצה, והיא נאלצה לשנות דברים בדרך. המשתמשים, בלית ברירה, היו קורבנות של שינויים כאלה לא אחת.

אבל עכשיו יש הזדמנות מעניינת בדמות גוגל+. עכשיו כולם כבר יודעים פחות או יותר במה מדובר, ויש להם הזדמנות להתחיל מחדש, בהתאם למציאות הזו. לא לגרור איתם דברים שהועלו לפייסבוק בתקופה אחרת ועכשיו הם תקועים שם, לא לגרור חברים שנוספו מסיבות אנכרוניסטיות בתקופה שבה לא קרה שום דבר בפייסבוק. וכן, גם “המעגלים” של גוגל+, שאולי אינם שונים מאוד מרשימות החברים של פייסבוק* הם הזדמנות מצויינת לעשות את מה שמעולם לא טרחת לעשות בפייסבוק. לאף אחד הרי אין כוח לעבור על מאות חברי הפייסבוק שלו ולהתחיל לסווג אותם לרשימות, בגוגל+ לא תהיה לו ברירה.

אני חושב שגוגל היא הגורם היחיד שמסוגל לעשות מהלך כזה היום באופן שיש לו סיכוי מול פייסבוק. לאף גורם אחר, ולא משנה כמה כסף יש לו, אין את נקודת הפתיחה הנכונה למאבק הזה. אין לו גרף חברתי גדול מספיק ביד, ובלי גרף גדול להתחיל איתו, הזמן הקריטי של נסיון לצבור משתמשים ראשונים יספיק לפייסבוק כדי לקבור כל איום אפשרי. גוגל לא צריכה את הזמן הזה. היא מתחילה עם רשת חברתית עצומה שכבר קיימת אצלה (בעיקר דרך ג’ימייל, אבל גם דרך לא מעט שרותים חברתיים אחרים). גוגל כבר נכשלה פעם אחת עם הנסיון לנצל את רשת הקשרים הזו עם גוגל באזז. זה היה כשלון מחפיר, לא בגלל הטכנולוגיה, אלא בגלל ההתעלמות המוחלטת של גוגל ממה שאנשים כבר למדו על רשתות חברתיות, בגלל הרצון להפוך בתוך לילה אחד למתחרה של פייסבוק, והגיוס הכמעט כפוי של כל משתמשי ג’ימייל עם כל חבריהם.

כל זה לא אומר שנידונו לראות שליטה נצחית של גוגל ופייסבוק באינטרנט. יום אחד הרי יקום איזה סטארט-אפ עם רעיון מהפכני באמת והכל ישתנה. אבל הסטארט-אפ הזה לא יהיה בתחום הרשתות החברתיות. בדיוק כשם שלא יכול לקום סטארט-אפ שכזה בתחום פסי הרכבת פתאום. התשתית שכבר יש לגוגל ולפייסבוק היא יתרון שאין שום דרך לגבור עליו. יום אחד יגיע סטארט-אפ כזה, וכשהוא יגיע תיגמר הפאזה החברתית בהיסטוריה של האינטרנט. אין לי מושג מה תהיה הפאזה הבאה כמובן, אבל אני יכול לשאול את אשר עידן, כרגע הוספתי אותו למעגל הנביאים בגוגל+ שלי.

* הם כן שונים מאוד, אבל זה יחכה כבר לפוסט הבא.

המשך פחות תיאורטי יבוא אולי, בינתיים אפשר לקרוא משהו אצל דובי, או בחורימבה, ובעצם בכל חור באינטרנט אני משער.

4 תגובות ל“פוסט תיאורטי על גוגל+”

 1. מסכים. זו הזדמנות להגדיר מחדש את הקשרים החברתיים אונליין בכך שהפעם ממש צריך לחשוב עליהם

  [להגיב לתגובה זו]

 2. ”גוגל ממשיכה לשנות את חוקי המשחק, צעד אחר צעד, בלי שנוכל להתנגד. […] תהום של ממש פעורה בין השרות שאליו נרשמתי לפני שנים אחדות לבין השרות שאליו אני מנוי עכשיו.
  […] כשנרשמתי לפייסבוק ידעתי לאן אני נכנס. גם כשנרשמתי לטוויטר. רק חשבון הגוגל שלי הולך ומשנה צורה כל הזמן, גורר אותי אחריו לכל מיני מקומות ולכל מיני פינות. ואני, בלית ברירה, נגרר.“
  מתוך לכודים על־ידי גוגל, באדיבות ה־Related Posts.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  לא רק ברילייטד פוסטס.
  קישרתי אליו גם מתוך הפוסט עצמו, ואני מודע למה שיכול להישמע כמו סתירה, והוא אכן כזה במידת מה.
  כעסתי על גוגל בשתי הזדמנויות קודמות שבהן היא כפתה על משתמשיה רשת חברתית או לפחות תכונות חברתיות בשרותים שלא היו כאלה מלכתחילה.
  בפייסבוק אמנם "ידעתי לאן אני נכנס" אבל אין ספק שה"ידעתי" הזה השתנה מאוד. אני חושב שבניגוד לפעמים האחרות הפעם יש לגוגל הזדמנות לעשות את זה כמו שצריך ובאופן הגון והוגן כלפי המתשמשים (למרות שכמה חריקות כבר התגלו).

  [להגיב לתגובה זו]

 3. […] משנה, בימים הראשונים והאופטימיים של גוגל+ כתבתי כאן על התקווה שראיתי אז בהופעה של הרשת החברתית חדשה. אבל עכשיו יש […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting