ספרים זולים עולים פחות

ספר, מוצר חשוב כ”כ שעלותו ירדה ל-30 ש”ח, לא קונים במשך חודש!!!

booksban

את מסגרת הזמן הנזילה האחרונה שפעם כונתה “שבוע הספר” עברתי בשלום, בלי להתפתות לאף אחד ממבצעי הבושה של הרשתות הגדולות. במחשבה שנייה זה לא מדויק. בתחילת התקופה הזו נדרשתי לקנות מתנת יום הולדת למישהו. קניתי את מארז הדיסקים החדש של שלום חנוך, וליד הקופה התפתיתי להוסיף גם ספר שנמכר במחיר מביך של 20 ש”ח כדי לנפח את המתנה. כמו כן קניתי את שלישיית הספרים של יוסף אל-דרור בהנחה משמעותית של 25%. כך צריך להיראות שבוע הספר, אני חושב. הנחה ניכרת שתעודד אנשים להגיע לכיכר או לחנויות הספרים בלי תרגילי חצי חינם-רמי לוי.

אפשר לטעון שהמחיר הרשמי, זה שמודפס בגבם של ספרים עבריים, הוא גבוה מידי, מרתיע אנשים מקנייה מזדמנת, גורם להם לחשוב פעמיים ושלוש על כל ספר. אני לא מצוי מספיק בעובדות, אבל נדמה לי שזו טענה הגיונית, בוודאי לגיטימית. המחיר הזה, הרשמי, שאף אחד לא משלם אותו (אלא אם הוא נחוש להשיג ספר מסויים ברגע נתון) הוא גם זה שקובר בשיטתיות את שרידי קיומן של חנויות ספרים עצמאיות אל מול הכוח של שתי הרשתות הגדולות לצאת במבצעי ענק כאלה ולהוריד את המחיר לשליש מערכו המקורי.

יום אחד נתעורר ונזעק על מחיר הקוטג’ וארנה קזין תשלח אותנו לכתת רגליים לחנות העירונית הקטנה עם המוכר הידידותי שמכיר כל ספר וספר, כל לקוח ולקוח, אבל שם, כזכור, המחירים היו בלתי סבירים מלכתחילה.

אז אני גאה בעצמי על העמידה בפיתוי, אבל יודע שהיא זמנית, יודע שמתישהו בהמשך השנה בהחלט סביר שאתפתה למבצע של 1+1 או 1+2 או 1+1.5, כי ככה זה.

מצד שני, ראוי לציין, אני במצב שמאפשר לי לעמוד בפיתוי בקלות יחסית.

בינתיים מעבר ל-Whispernet

כי בעודי מקונן על האופן שבו הרשתות כאן מכופפות את המו”לים והמו”לים בתורם מכופפים את הסופרים, המתרגמים והעורכים, ואלה בתורם מכופפים את הסטנדרטים המקצועיים (לא כולם, לא תמיד, ברור, ולאו דווקא בסדר הזה), אני יותר משמח לרכוש דרך ה-Whispernet של אמזון רב מכר חדש שמחירו בכריכה קשה 25$ או יותר בעלות של 10$, עלות זהה כמעט לזו שמעוררת בי חלחלה במבצעי הרשתות המקומיות.

גם שם, חשוב לזכור, המחיר הזה הוא שיקוף של מאבק איתנים בין אמזון לבין המו”לים הגדולים. אמזון, כמעט מונופול בתחום עד לא מזמן, מנסה להכתיב את המחיר הזה כסטנדרט לספר קריאה (ספרי עיון וספרות מקצועית הם מגרש משחקים אחר), לעתים במחיר של הפסד על כל מכירה, עד שהמו”לים יתכופפו. אני לא ממש עוקב אחרי כל השתלשלות העניינים, כך שלא ברור לי איך התגלגל המאבק הזה מאז ימיו הראשונים.

אבל עם אמזון, באופן כוזב מעט, נוח לי יותר. אולי בגלל התחושה שאני לוקח כאן חלק בתהליך דרמטי שמשנה את עולם המו”לות, אולי גם את עולם הספרות, שינוי עמוק ויסודי, אולי בגלל שאני מנחש מראש שוק גדול הרבה יותר, כזה שבו מחיר נמוך יחסית אינו מחייב הכנסות זעומות ומבישות ליוצרים, ואולי זו רק הדחקה.

בשבועות האחרונים קיבלתי אינדיקציה מעודדת להיתכנותה של מהפכה אמיתית שכזו.

A Writing Class Hero is Something to Be

על מיניסטר פאוסט שמעתי לראשונה לפני שנים, דרך ביקורת מהללת של אביגיל נוסבאום לספר הביכורים שלו, The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad. המחיר באמזון היה גבוה למדי ונמנעתי מרכישה מיידית. כשנה אחר כך החזקתי אותו ביד, בחנות ספרים עצמאית בדרום מנהטן, אבל ליד הקופה הוא נזנח, כשהבנתי שכבר צברתי יותר מידי ספרים, גם במחיר וגם במשקל.

לפני שנה, כשהגיע הקינדל, הוא היה אחד הספרים הראשונים שחיפשתי בחנות המקוונת. מחירו היה סטנדרטי, משהו כמו 12$ למיטב זכרוני. התלבטתי, אחרי הכל כבר היתה לי רשימת קריאה מכובדת להשלים, וויתרתי.

לפני שבועות אחדים חיפשתי אותו שוב, רק לוודא שהוא שם, שאוכל לרכוש אותו לכשארצה, אבל הוא נעלם. קיללתי את עצמי על השאננות ותהיתי מה לעשות עכשיו. לקח לי כמה ימים להבין מה קרה ולגלות סיפור מרתק ואופטימי.

הספר, מסתבר, צץ מחדש בחנות הקינדל, הפעם תחת השם המסקרן  The Coyote Kings Book One: Space-Age Bachelor Pad, במחיר הבלתי ניתן לסרוב של 5$. יחד איתו הופיעו עוד כמה ספרים של פאוסט באותו מחיר בדיוק – קבצים של סיפורים קצרים, רומן אחר שזכה להחלפת שם ורומן חדש שיצא אך ורק בפורמט הזה ובמחיר הזה.

פאוסט, מסתבר, החליט שיש לו קהל גדול מספיק של קוראים שמכירים ואוהבים אותו, ושאין לו צורך יותר במנגנון התיווך של מו”ל מסודר. זה סידור בעייתי לסופר צעיר שאף אחד לא מכיר, זה סידור בעייתי ליצרן רבי מכר ענקיים שנהנה ממכונת יחסי ציבור משומנת, אבל זה סידור מופלא להרבה מאוד סופרים שנמצאים במעמד ביניים מכובד. סופרים שהמשך העבודה עם הוצאה לאור ממוסדת יכול להיות מוות כלכלי עבורם בעודו משאיר את מחירי הספרים שלהם גבוהים מדי עבור חלק ניכר מהקוראים הפוטנציאליים.

אני מקווה שהצעד של מיניסטר פאוסט ישתלם לו. גם בגלל שהוא סופר מבריק (לפחות לפי החלקים הראשונים של Space-Age Bachelor Pad) וגם למען עתיד הספרות כולה.

קצת על אנכרוניזם וזכויות יוצרים

שני ספרים נוספים שחיפשתי מייד עם נחיתת הקינדל פחות או יותר היו Freedom של ג’ונתן פראנזן ו-How Markets Fail של ג’ון קסידי. שניהם לא נמצאו בחיפוש. בנוגע לפראנזן קיבלתי הבהרה (אני כבר לא זוכר איפה היא הופיעה) שקיימת מהדורת קינדל אבל היא אינה זמינה לקורא ישראלי בשל עניינים הקשורים בזכויות יוצרים. כמה שבועות אחר כך הוסדרו אותם עניינים והספר הוזמן ונקרא.

לא מזמן התקלקל הקינדל שלי, ומחלקת שרות הלקוחות של אמזון הפתיעה לטובה, כיוון שמדובר היה בשנה הראשונה והמכשיר עודנו באחריות, הם קיבלו ללא ערעור את הטענות הנכונות (אבל לא היתה להם שום דרך לברר בשיחה טלפוונית כמובן) לפיהן לא חשפתי את המכשיר לנוזל או ללחץ פיזי ניכר ומיהרו לשלוח לי מכשיר חדש (ואיתו דרישה לשלוח אליהם את המכשיר הפגום תוך 30 ימים). בשל כל מיני סיבוכים טכניים נדרשתי לספק כתובת אמריקאית למשלוח המכשיר החדש, ואז גם החלטתי לשנות את הכתובת אליה משוייך המכשיר לכתובת שאליה נשלח.

בבת אחת נפתחו בפניי דלתות שהיו סגורות במשך שנה. הרבה מאוד ספרים, מסתבר, בשל הסכמי זכויות יוצרים בין המו”לים האמריקאיים לבין אין לי מושג מי, אינם זמינים לקינדל שמשוייך לכתובת ישראלית, אבל נעשים זמינים ברגע שהוא משוייך לכתובת אמריקאית (יש גם הפרשי מחיר, לא תמיד משמעותיים). מיהרתי לרכוש את הספר של קסידי.

כל העניין הזה, ראוי לציין, הוא מעט אבסורדי. באמזון, די ברור, יכלו למנוע ממני את האפשרות הזו, או לפחות לבצע איזו בקרה מינימלית עליה. אבל הם לא רוצים, אין להם סיבה של ממש לרצות. כן, החוק האמריקאי מחייב אותם, אז הם עובדים לפיו, אבל אם רק היה מותר להם סביר להניח שהיו מפרסמים קריאה רשמית לכל תושבי העולם “לרמות” את המערכת שלהם.

אני לא מחסידי הגישה לפיה זכויות יוצרים באופן כללי הן רעיון שאבד עליו הכלח, ממש לא, אבל אבסורדים כמו זה, וחוסר יכולת להפנים ולהבין את השינוי העצום של הזירה בה מתנהל המאבק על עתידן הם כלי נשק מצויין בידי המתנגדים הגדולים לאפשרות שזכויות יוצרים תמשכנה להתקיים בעתיד בצורה זו או אחרת.

3 תגובות ל“ספרים זולים עולים פחות”

  1. מזכיר קצת את זה אצל טל: http://www.eilam.org/?p=1222

    [להגיב לתגובה זו]

  2. […] התייחסתי בעבר בקצרה לסוגיית התמחור של ספרים דיגיטליים על-ידי אמזון, גם עכשיו אני לא מתכוון להיכנס לפרטים המדוייקים, ואסתפק בסקירה שטחית וקצרה. אמזון, עם השקת הקינדל, הכריזה על מדיניות של תמחור אגרסיבי במסגרתה ספרים חדשים נמכרו במחיר של כעשרה דולרים. בימים הראשונים אמזון הפסידה כסף על כל עותק כזה, אבל ידעה היטב שלא יעבור זמן רב עד שתוכל לכופף את זרועות המו”לים. זה אכן קרה. ואז התחילו חלק מהמו”לים להביע תרעומת. […]

  3. […] התייחסתי בעבר בקצרה לסוגיית התמחור של ספרים דיגיטליים על-ידי אמזון, גם עכשיו אני לא מתכוון להיכנס לפרטים המדוייקים, ואסתפק בסקירה שטחית וקצרה. אמזון, עם השקת הקינדל, הכריזה על מדיניות של תמחור אגרסיבי במסגרתה ספרים חדשים נמכרו במחיר של כעשרה דולרים. בימים הראשונים אמזון הפסידה כסף על כל עותק כזה, אבל ידעה היטב שלא יעבור זמן רב עד שתוכל לכופף את זרועות המו”לים. זה אכן קרה. ואז התחילו חלק מהמו”לים להביע תרעומת. […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting