ורוח ההפרטה מרחפת על פני המים

בראשית שנות השמונים עוד הדהדו ברחבי הארץ זעקות השבר של בגין בדבר הקיבוצים ובריכות השחייה שלהם, זעקות שיצאו מאסיפות בחירות ושהקנו, בין השאר, לבגין ולליכוד את נצחונם השני בבחירות 81.

בימים ההם היינו עושים את דרכנו לצפון אחת לכמה שבועות, מבלים בבריכת השחייה הקיבוצית של סבתא בעמק הירדן, ומשם מצפינים עוד, לקריית שמונה, זו שתושביה עוד היו אחוזים קנאה וזעם על הקיבוצים המבוססים שסבבו אותה. שם, בביתם של קרובי משפחה, היינו משליכים צמיגים מנופחים לתא המטען של רכב מסחרי מאובק, ונוסעים לנקודות מתחלפות לאורך מקורות הירדן. כיוון שהיינו צעירים מאוד, נקשרו הצמיגים שלנו לאלה של מבוגר אחראי, וכך היינו יוצאים ל"שיט גלגליות" הרפתקני וסוער.

דור שלם של ליברליזציה כלכלית חלף מאז, ודת ההפרטה פשתה בכל. תחת חסותה של אותה אידאולוגיה נמתחו קווים דמיוניים על מקורות הירדן, כמו במפה קולוניאליסטית של אפריקה מן המאה התשע עשרה, מחלקים את זרמי המים לשלטונן של המעצמות. "שיט הגלגליות" זכה לשם עברי תקני יותר של "שיט אבובים", וזה מצידו הפך לעסק מסחרי ומניב, בשליטתם הבלעדית של אותם קיבוצים. על שעריהן של אותן בריכות שחיה מתדפקים עכשיו תושבי קריית שמונה, משלמים בכניסה, אולי מחכים לשעות שבהן יש הפרדה בין נשים לגברים.

6 תגובות ל“ורוח ההפרטה מרחפת על פני המים”

 1. סיפור יפה מאוד, רק שחיפשתי ולא מצאתי את הקשר להפרטה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. הוא מדבר על זרם שהיה בעבר ומה שקורה היום

  [להגיב לתגובה זו]

 3. הגיע הזמן שמישהו ייתחיל לפקח על זה. איך יכול להיות ששמורות טבע הופכות להיות נכסים פרטיים של קיבוצים.

  בריכות שחייה

  [להגיב לתגובה זו]

 4. כל הכבוד, אייל.
  טרחת וקראת את הפוסט, וכתבת תגובה פחות או יותר רלוונטית.
  השקעה רבה, יחסית לספאמר.

  אתה יודע, דרך אגב, שברירת המחדל בוורדפרס היא nofollow לקישורים, ככה שאתה לא מרוויח כלום מהקישור הזה?

  [להגיב לתגובה זו]

 5. דרומי: שים לב שזה כבר הספאמר המתחשב השני בפוסט הזה. אנשי שש-בש באינטרנט התלבשו על רצף פוסטים אצלי, טרחו לקרוא כל אחד מהם בחופזה ואז לכתוב תגובה קצרה ועניינית למחצה. מצד אחד ברור שכל מה שעניין אותם הוא הלינק, מצד שני תוכן התגובה הוא פחות או יותר לגיטימי. אז אחרי התלבטות קצרה החלטתי לוותר להם ולהשאיר את התגובות. צד שני אם תגובות כאלה תהפוכנה לנפוצות יותר בהחלט ייתכן שהמדיניות תשתנה.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. […] הפוסט הזה, הן בכותרתו והן בתוכנו מתכתב עם פוסט בן שנתיים שעסק בביקור משפחתי בצפון. מרק ק. כתב אז את התגובה […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting