נו, באמת, התחלתי לנטפק קבוצות בפייסבוק??

זה היה רק עניין של זמן עד שמישהו יחליט להתחכם וליישם בפייסבוק את פרדוקס ראסל. בימים האחרונים זה קרה, ופיד החדשות שלי בישר על חברים שהצטרפו ל-Group of all groups that do not contain themselves. משעשע, לא? בטח לא פחות מקבוצת "איפה יצחק שמיר?", או המטרה "שליש זה מביש – התנועה להגדלת כוס הבירה", אל שתיהן נחשפתי לאחרונה.

מישהו כבר התחיל לנטפק את הקבוצה הזו, ולהזכיר, או להבהיר, ש-group, במתמטיקה היא חבורה ולא קבוצה (set) מהסוג שעליו נוסח פרדוקס ראסל. אבל הניטפוק לא נגמר כאן, כי set הוא מושג אבסטרקטי משהו, כינוי לכל "אוסף" של כל מיני "דברים", לכן קבוצה יכולה לכלול גם תפוחים ותפוזים, גם קבוצות של תפוזים, וגם את עצמה כאיבר בה. חבורה לעומת זאת היא אמנם קבוצה, אבל כזו שיש מגבלות משמעותיות על האיברים שלה ועל היחס ביניהם, בדיוק כשם ש-group בפייסבוק היא קבוצה שאיבריה הם פרופילים בפייסבוק בלבד (ובמובלע האנשים שמאחורי הפרופילים האלה).

רגע, זה עוד לא נגמר, גם אם נניח להבחנה בין group לבין set, יש בעיה בשמה של הקבוצה, כיוון שכל קבוצה מכילה (contains) את עצמה (ואת הקבוצה הריקה) באופן טריוויאלי, כחלק מהאקסיומות של תורת הקבוצות, כדי לשחזר את פרדוקס ראסל צריך היה להוסיף as a member לסופו של השם (כלומר, מכילה את עצמה כאיבר ולא מכילה את עצמה כתת-קבוצה) או להחליף את מכילה בכוללת (include).

האמת היא שלא ממש בוער לי לנטפק שמות של קבוצות בפייסבוק, רק שהקבוצה הזו היא סימפטום למה שהוא הבעיה העיקרית של פייסבוק (ולא שרשתות חברתיות עושות עבודה יותר טובה). קבוצה בפייסבוק היא בסך הכל גלגול משוכלל ונוצץ יותר של מושג הפורום הישן והאפרורי, עם אפשרויות להעלאה נוחה של קטעי וידאו או תמונות, עם פתיחה של נושאי דיון ועם רשימת חברים. קבוצה בפייסבוק היא בסך הכל עוד עמוד למכור בו שטח לפרסום ממוקד, ולכן קבוצות בפייסבוק הן בעיקר התחכמויות משועשעות מעצמן, וחבל. חבל כי אפשר, צריך (ויום אחד זה עוד יקרה) לעשות הרבה יותר מזה.

קבוצה ברשת חברתית צריכה להיות כלי שימושי לחבריה, ולא, או לפחות לא רק, למפרסמים שמעוניינים בהם. ולכן היא צריכה לכלול מערכת דיונים אמיתית, כזאת שבה אפשר לנהל שיחה אמיתית ולא רק להעלות רשומות בסדר כרונולוגי ונטול היררכיה, היא צריכה לאפשר לחברים שלה לקבל החלטות קולקטיביות, היא צריכה לאפשר להם לבחון חלופות, ולקבל מידע רלוונטי. אבל את זה קשה הרבה יותר ליישם.

אני, לדוגמא, חבר בקבוצת ההורים של כיתת הגן של תמר, אני יכול לפתוח היום קבוצה מתאימה בפייסבוק ולהודיע לכל ההורים על פתיחתה של הקבוצה הזו. סביר להניח שקבוצה כזו תהווה מקום מוצלח יותר מפליקר לשיתוף תמונות מהארועים האחרונים בגן, לוח הדיונים שלה יוכל להתמלא בקריאות מסוג "איזה חמודים", ומערכת הפרסום של פייסבוק, מרגע שתשתשפשף מעט יותר, תוכל להפנות אלינו פרסומות להצגות ילדים באזורנו. לא שזה רע, אבל זה מעט מידי. הייתי שמח אם הקבוצה הזו הייתה יכולה ליצור ממשק לחשבון הבנק של הועד כך שנוכל לראות את מצבו בכל רגע בלי להטריד את ההורים האומללים שהתנדבו לשרת בו, הייתי שמח לראות את הפרסומות משתלבות לתוך מערכת דיונים והצבעות שתאפשר לנו כהורים להכריע אילו פעילויות העשרה אנחנו רוצים להזמין, בסופי שבוע או אחרי שעות הפעילות, ולבצע אוטומטית את התנועה המתאימה בחשבון הבנק אחרי סגירת ההצבעה.

אבל כרגע כל זה עוד נראה רחוק ממימוש, ולכן מגניב הרבה יותר לפתוח קבוצה קקיונית עם שם מתחכם ולמשוך אליה חברים משועממים. חבל, לא?

4 תגובות ל“נו, באמת, התחלתי לנטפק קבוצות בפייסבוק??”

 1. כן, קצת חבל. היו לי ב-2005 רעיונות לעשות פרויקט כזה במסגרת העבודה אצלי (אפילו עם מודל עסקי מסוים), אבל לא הן לא יצאו אל הפועל.

  ואם אתה רוצה לקרוא משהו מעניין על קבוצות של אנשים, אז הנה משהו (לא חדש) של קליי שירקי: http://www.shirky.com/writings/group_enemy.html

  [להגיב לתגובה זו]

 2. קודם כל – קרעת אותי מצחוק עם ראסל והניתוח (אני רק כועס שלא חשבתי על זה בעצמי כבר מזמן).
  וברצינות – בכנס הוורדקמפ היה איזה סשן על שימוש מיקצועי יותר בקבוצות של פייסבוק ככלי עבודה.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. ערן: שוב תודה על הלינק לשירקי, תגובות והרחבות בפוסט(י) המשך.
  אני כבר מסתובב עם רעיון אמורפי פחות או יותר בכיוון הזה כבר ארבע שנים וכיוון שדי ברור שלא אממש אותו אולי הגיע הזמן לכתוב עליו קצת.
  אורן: קודם כל – תודה.
  וברצינות: אני בטוח שיש דרכים לשימוש מקצועי יותר בקבוצות האלה, וזה בדיוק מה שמרגיז אותי, העובדה שצריך משאבים מיוחדים כדי לנצל אותן כראוי, מה שאומר ששוב מי שיוכל להרוויח מהן הוא מי שיכול להקצות משאבים כאלה, במקום ליצור מצב שעצם קיומן של הקבוצות נותן כוח לחברים בהן.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting