אני? אתה? הוא? העיקר שזה בפייסבוק

זה לא עומד להיות עוד פוסט מלומד שידון באובדן הפרטיות ובטשטוש הזהות בעידן פייסבוק.

זה גם לא עומד להיות עוד פוסט שמלין על האנגלית הקלוקלת של פייסבוק.

בעצם אולי כן, אני מניח שזה עניין של פרשנות.myprofile

נכנס אדם (אני זאת אומרת) לתומו לעמוד הפרופיל שלו בפייסבוק, ובצמוד לתמונת הפרופיל, מעט למטה, נפרש בפניו תפריט להפעלה מהירה של האפליקציות המרכזיות, הנה כך. נניח רגע לתהיה הטבעית והלגיטימית למה שאהיה מעוניין לנקד את עצמי או להקדיש לעצמי שיר, לא יודע, אולי זה מה שהולך אצל הצעירים. אבל שימו לב לבלבול המוחלט של שורות התפריט, לחוסר היכולת של פייסבוק, ושל מתכנתי האפליקציות להחליט למי שייך העמוד שבו אני נמצא כרגע. ארבע פעמים אני מוזכר שם בגוף ראשון (View Photos of Me, Score Me, Write on my Funwall, Write on my Wall), פעם אחת בגוף שני (View your Movies), פעם אחת בשם (Dedicate a Song to Shahar), ופעם אחת בהתחכמות ראויה נכתב רק Reading Kafka on the Shore.oded

נעבור מכאן לפרופיל של חבר אקראי, והעניין רק מסתבך, שש פעמים מוזכר עודד בשמו, פעם אחת הוא מוזכר בגוף שלישי (Poke Him!), פעמיים בגוף ראשון, ופעם אחת הוא אינו מוזכר בכלל.

עד עכשיו אפשר היה לטעון שכל הנקודות שהעליתי מקורן בחוסר האחידות שבין אפליקציות שונות. אבל שימו לב מה קורה כשאני טורח להיכנס מהפרופיל שלי אל אחת האפליקציות הבסיסיות ביותר שפייסבוק (ולא מפתחים חיצוניים) מציעה מאז יומה הראשון, ושיש לה חלק לא פעוט בהצלחה הויראלית שלה – אפליקציית שיתוף התמונות. photos

כיוון שמערכת התמונות של פייסבוק מאפשרת לתייג תמונות ולמנות את הנוכחים בהן, היא מבחינה בין תמונות שהן קניינו הרוחני של בעל הפרופיל לבין תמונות בהן בעל הפרופיל מופיע. שימו לב איך ההבחנה הזו מיתרגמת לאנגלית, בחלקו העליון של התפריט אני מתבקש לבחור בין My Photos לבין Photos of You. ממש כך, במרחק סנטימטרים ספורים, בתוך אפליקציה רשמית ומבוססת של פייסבוק, לא הצליחו להחליט אם לפנות אליי בגוף ראשון, ובכך לטעון למעשה שעמוד הפרופיל שלי הוא אכן שלי, או בגוף שני, ובכך לטעון שאני רק אורח בשטח ששייך לפייסבוק.

כן, כל זה הוא ניטפוק, אולי מיותר מעט במבט ראשון, של זוטות. אבל מסתתרת בו לטעמי גם נקודה עקרונית. יש בזמן האחרון כמה התארגנויות כנגד התקנון של פייסבוק בכל הנוגע לקניין רוחני של חומרים שהועלו לאתר. נדמה לי שהבלבול שהצבעתי עליו מעיד שההתארגנויות האלה מעלות חששות מוגזמים. לאנשי פייסבוק אין עניין של ממש לסחור בזכויות של התמונות שלכם, אם להודות על האמת הם אפילו לא הצליחו להבהיר לעצמם מה שייך למי בכל התסבוכת הזו, וזה גם לא ממש מטריד אותם, כל עוד זה נמצא בפייסבוק.

2 תגובות ל“אני? אתה? הוא? העיקר שזה בפייסבוק”

  1. נו, למה אתה מפריע לנו לספור חברים ומבלבל אותנו עם זוטות :-)

    [להגיב לתגובה זו]

  2. האמת שזו נקודה חשובה, מה שאתה מעלה. זה הטיעון החזק ביותר כנגד קונספירציות אינטרנט, שהופכות יותר ויותר מקובלות: מהאנשים האלו אתם פוחדים? ממי שבקושי מסוגל לכתוב אפליקציות שלא יקרסו לך בכל פעם שביעית? הרי מה יכולה לעשות חברה קטנה כזו עם כל המידע שלנו שמסתובב שם. אפילו גוגל, שהם ארגון יותר רציני, לא מסוגלים לנצל את המידע העצום שהם אוספים עלינו לשום דבר פרט לפרסומות שמוציאות מהקשרן מלים בתוך המיילים שלך.

    [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting