מייקל מורקוק, האיש שכתב את האינטרנט (3) – על שלושה דברים העולמות עומדים (1)

על הגיבור הנצחי

במרכז היצירה של מייקל מורקוק עומדת דמות אחת, זו של הגיבור הנצחי. למרות שמדובר בדמות אחת יש לה הרבה שמות וזהויות, בספר אחד הגיבור הנצחי יהיה השליט המנושל של קיסרות עתיקה בעולם פנטזיה מלא דרקונים ושדים, בספר אחר הוא יכול להיות בן אצולה גרמני בעולם שהוא דומה מאוד לזה שבו אנו חיים, בקומיקס האחרון הוא היה גם מתכנת בחברה שמפתחת משחק מחשב.

אבל הוא דמות אחת כאמור. ולא מדובר באמירה מטא-ספרותית על כך שבעצם כל הדמויות הגדולות הן דמות אחת. חלק מגלגוליו של הגיבור הנצחי מודעים לתפקידם ולמשמעות שלו, אחרים לומדים עליו משהו במהלך העלילה, ויש גם כאלה שסיפורם נגמר בלי שיידעו שהוא חלק מסיפור גדול יותר, לא במפורש לפחות.

לא רק הגיבור עצמו הוא כזה, משהו דומה מאוד אפשר לומר גם על בני הלוויה שלו, על האויבים המרכזיים שלו, אפילו על החפצים שמשמשים אותו במאבק הגדול בו הוא ממלא תפקיד.

champions

יש בין גלגוליו של הגיבור הנצחי גם כאלה שסופחו לסיפור בדיעבד, כאלה שספק רב אם אפילו מורקוק הועיד אותם מראש לתפקיד וחשב עליהם ככאלה. The Golden Barge, למשל, הוא רומן פנטזיה מפתיע בבגרותו שכתב מורקוק בגיל 17 (בעצם זה גם הגיל שבו קראתי אותו, כך שיכול להיות שאני משוחד) שרוחו של מרווין פיק שורה עליו בבירור. קשה למצוא יותר מידי קווי דמיון בין העלילה האווירתית והכמעט לא קיימת של הספר הזה לבין קרבות החרבות והכשפים של אלריק ושל יתר גלגוליו המפורסמים של הגיבור הנצחי. למרות זאת החליט מורקוק ב-1999 לכלול את הסיפור הזה בתוך אחד הכרכים שאיגדו את כל עלילות הגיבור הנצחי.

נכון, יש להחלטה כזו, ככל הנראה, גם מניעים כלכליים ושיווקיים, אבל נדמה לי שהם זניחים למדי (הקהל הנאמן של מורקוק לא היה נרתע מההשמטה שלו מתוך כרך אקלקטי של 700 עמודים). ההחלטה הזו, אני מאמין, נובעת מהכרה אמיתית של מורקוק ברלוונטיות של ג’פריים (הדמות הראשית בספר) כגלגול אחר, ושונה מאוד, של אותו גיבור בדיוק.

כבר אמרתי כמה פעמים בעבר שאחת הבעיות המרכזיות בעידן הנוכחי של הרשת, תחת תחום השלטון המתרחב של פייסבוק, היא לא (רק) אובדן הפרטיות, אלא משהו מעט עדין יותר אבל משמעותי מאוד. חלק מרכזי מההנאה והמשיכה של הרשת המוקדמת יותר נבע לאו דווקא מעצם האנונימיות שפעם היתה ברירת מחדל, אלא מהיכולת לנהל ולקיים במקביל אינסוף זהויות מקוונות שכל אחת מהן מדגישה, מטשטשת או ממציאה זוויות אחרות באותה דמות. בדיוק כמו גלגוליו של הגיבור הנצחי, גם הזהויות האלה יכלו לנהל מערכת יחסים מורכבת עם הדמות אותה הן משקפות – חלקן יכלו לפעול מתוך כבוד לזהויות האחרות, חלקן יכלו להתעלם מהן במכוון ובמפגיע, חלקן יכלו לפעול דווקא כנגד האחרות. לפעמים, בטוויסט עלילתי כזה או אחר (שאינו מצריך שימוש בכוחות קסם קוסמיים חוצי עולמות) יכלו זהויות שונות אפילו להיפגש. בדיוק כמו The Golden Barge, יכלו להיות בין הזהויות האלה גם כמה סיפורים בוסריים שנכתבו בבמה חדשה בגיל 17 (טוב, לא אצלי, אני כבר הייתי מבוגר מידי אז, אבל אתם מבינים את הכוונה), כאלה שרק הכותב יודע שגם הם, אפילו הם, חלק מאותה דמות מקוונת של הגולש הנצחי.

בפרק הבא: על המולטיוורס

דממה דקה ל“מייקל מורקוק, האיש שכתב את האינטרנט (3) – על שלושה דברים העולמות עומדים (1)”

עדיין אין תגובות

השארת תגובה

Subscribe without commenting