מייקל מורקוק, האיש שכתב את האינטרנט (4) – על שלושה דברים העולמות עומדים (2)

ריבוי הפנים והזהויות של הגיבור הנצחי, כמו גם של דמויות אחרות בקוסמולוגיה המורקוקית לא יכול היה להתקיים אלמלא תכונה אחת בסיסית של אותה קוסמולוגיה – ריבוי היקומים שלה, או המולטיוורס (בניגוד ליוניוורס) במסגרתו מתרחשות עלילות הגיבור הנצחי.

Multiverse_1

מרבית היקומים האלה, ראוי לציין, מצייתים לחוקי טבע דומים למדי לאלה של העולם המוכר לנו (עם דרקונים, קסמים ואלים מעת לעת כמובן), אבל לכל אחד מהם יש גם חוקיות פנימית משלו, חוקיות שונה שזו של יקומים אחרים. אריוך, למשל, הוא אל זוטר למדי בטרילוגיה הראשונה של קורום, הראשון מתוך שלושה שהוא נדרש להתעמת עמם במאבקו, אבל ביקום של אלריק אריוך הוא הבכיר והחזק שבאלי התוהו. זה אותו אריוך, ממש כשם שקורום ואלריק הם אותו גיבור נצחי, אבל ביקומים שונים הוא ממלא תפקיד שונה ונמצא בעמדה שונה.

בשלב זה או אחר של העלילה נחשפים גלגולי הגיבור הנצחי לקיומם של יקומים שונים, מקבילים, נקרעים לא אחת מהיקום שעד כה חשבו שהוא היחיד. קורום מתחיל את דרכו כשהוא מצוייד ביכולת מוגבלת לנוע בין יקומים קרובים זה לזה, כמעט זהים, אבל בהמשך הדרך הוא מוצא את עצמו מושלך לא אחת למאבקים דרמטיים ביקומים אחרים.

מעברי היקומים האלה, לפחות בספרים המוקדמים יותר של מורקוק, הם אירועים מבודדים, כל אחד מהם מונע על-ידי מנגנון אחר, פעם ייקרא מישהו בחלומותיו לצאת למשימה ביקום זר, פעם אחרת ייפתח שער בזכות שימוש בחפץ מכושף ורב עוצמה, אלה גם האירועים בהם תיווצרנה פגישות הרות גורל בין גלגוליו השונים של הגיבור כדי שיוכלו לשתף פעולה.

למרות ריבוי היקומים האלה, ולמרות הנתק לכאורה ששורר ביניהם, יש במרכז הקוסמולוגיה המורקוקית גם עיר אחת קסומה, כזו שנמצאת, במידת מה, מרבית הזמן לפחות, מחוץ למהומה ולמאבקים הקוסמיים ששוטפים את המולטיוורס, זוהי טאנלורן, העיר שכל היקומים האלה חולקים, איזו נקודת שבת של המולטיוורס, כזו שאיום עליה הוא איום על עצם הקיום של המולטיוורס כולו.

tanelorn

בספריו המאוחרים יותר, גם אם הוא לא זונח את כל אותם מעברים אקראיים כמעט בין היקומים, מורקוק שוקד לבסס במקביל אליהם גם סיפור מסודר ולכיד יותר בדבר הקשר בין היקומים האלה והיכולת לעבור מאחד לשני באופן מושכל ומבוקר. האתר השני (The Second Ether) מופיע על תקן המרחב שבין מישורי המולטיוורס השונים, מהדהד כמובן לא רק את האמונה העתיקה בקיומו של האתר כתווך המסתורי של היקום דרכו מתקדם האור, אלא גם, אולי אפילו ביתר שאת, את שורשי האינטרנט.

על המסתורין של האתר השני על הדמויות המרתקות שיודעות למצוא בו את דרכן הוסיף מורקוק גם את דרכי קרני הירח (The Moonbeam Roads), מערך מסועף של שבילי אור קסומים, שבילים שמי שרק יודע כיצד להגיע אליהם יוכל לעבור בבטחה בין יקום ליקום כאוות נפשו.

ב-Elric, the Balance Lost, סדרת הקומיקס שהולידה את הפוסטים האלה, אפשר למצוא את הציטוט הבא

I walk the moonbeam roads a silver web connecting the many worlds of the Multiverse

ובו האנלוגיה בין המולטיוורס לבין האינטרנט מונחת בגלוי, על פני השטח.

אם הגיבור הנצחי הצליח להקדים את האינטרנט בבואו לתאר את משחק הזהויות המרובות שכל אחד מאיתנו מנהל, אם ירצה ואם לא, בנוכחות הרשת שלו, הרי שהוא הצליח להיות כזה בזכות העובדה שהמולטיוורס של מורקוק היה, מלכתחילה, שיקוף מדוייק של מה שיהיה לימים ה-world wide web, סדרה אינסופית (באופן מעשי) של מישורי קיום נפרדים, כולם מצייתים לכמה כללים בסיסיים משותפים, אבל כל אחד מהם דורש גם היכרות נפרדת עם הייחוד שלו, מאפשר להדגיש זהות אחת, דורש להחניק זהות אחרת. לפעמים, לעתים נדירות, יכולה זהות אחת להיקלע למישור קיום שאינה מורגלת בו, סביר להניח שמישהו יחשוד בה אז בהטרלה.

המעבר בין אותם מישורי קיום יכול להתרחש בדרך קסם (לחיצה על קישור מזדמן), אבל יש מאחוריו גם חוקיות ברורה ומסודרת, יש פרוטוקולים שמנתבים את התנועה בין המישורים האלה בדרכי קרני הירח של ה-ethernet. יש לאינטרנט גם את הטאנלורן שלו, ובדיוק כמו זו המקורית, גם היא משנה את פניה מעת לעת, ולא תמיד ניתן לזהות אותה, פעם היא היתה האינדקס של יאהו ופעם עמוד החיפוש של גוגל. ממש עכשיו, ככל הנראה, היא פייסבוק, ובעוד כמה שנים תהיה משהו אחר.

וכל מישורי הקיום וכל שברי הזהויות האלה ממלאים כל הזמן את חלקם במאבק הקוסמי הבסיסי שמגדיר את הקטבים השונים של הרשת. אבל זה כבר יחכה לפוסט הבא (האחרון בסדרה?)

דממה דקה ל“מייקל מורקוק, האיש שכתב את האינטרנט (4) – על שלושה דברים העולמות עומדים (2)”

עדיין אין תגובות

השארת תגובה

Subscribe without commenting