אנשים ש”אתה” עשוי להכיר

כשהחלטתי לצאת לחופשת פייסבוק לא מזמן עלתה סוגיית ניהול עמוד הפייסבוק של הבלוג. חלק ניכר מהקוראים מגיעים לכאן, כבר חודשים ארוכים, דרך קישורים מפייסבוק, בעיקר אלה שאני מפרסם בעמוד.

בהתחלה הפקדתי את סמכות הניהול בידי מישהו אחר (לא חשוב מי), אבל אז ראיתי שהבלוג חוזר לפעול בקצב תכוף למדי וחשבתי שאין טעם להטריח את אותו מנהל מחליף. פתחתי פרופיל פייסבוק פיקטיבי וביקשתי ממנו שיוסיף את הפרופיל החדש והפיקטיבי לרשימת המנהלים של העמוד.

הפרופיל החדש, חשוב לי לציין, נותר מינימליסטי. אין לו תמונת פרופיל, אין לו אף חבר בפייסבוק והוא לא בחר לעקוב אחרי אף אחד. הפעילות היחידה בפרופיל הזה היא פרסום בודד של קישור לכתבה אקראית בהארץ שפורסם שם כדי לבדוק את היכולת לעקוף את חומת התשלום.

המידע שמסרתי לפייסבוק בעת ההרשמה של הפרופיל החדש היה מינימלי: שם (פיקטיבי), תאריך לידה (אמיתי), מין (אמיתי) ומדינה (אמיתית). זה הכל.

לפייסבוק, אני די בטוח, אמור היה להיות קל מאוד להבין שאותו אדם עומד מאחורי שני הפרופילים. באותה מידה קל היה לפייסבוק להשתמש בקשר שבין הפרופיל החדש לבין עמוד הפייסבוק של הבלוג. שני אלה יכלו להוביל לכך שאלגוריתם מציאת החברים של פייסבוק היה מציע את אותם אנשים שהיוו את החוג החברתי הפייסבוקי של הפרופיל המקורי שלי, ואת אלה שעוקבים אחרי עמוד הבלוג (שתי קבוצות עם לא מעט אנשים משותפים ולא מעט קווי דמיון ברורים).

אבל בפייסבוק בחרו, לכאורה לפחות, להתעלם משתי העובדות האלה, אני יכול להבין למה.

מצד שני חשוב להם שם בפייסבוק לדחוף אותי (כלומר אותי הפיקטיבי) להרחיב את רשימת החברים שלי, כך שאהפוך לאזח פייסבוק פרודוקטיבי. אז הם מציעים לי “אנשים שאתה עשוי להכיר”, אפילו שולחים מייל עם רשימה רשימה של עשרה כאלה אחת לכמה ימים.

והרשימות האלה, אם להודות על האמת, קצת מלחיצות אותי.

IKWYDLS1

יש בהן לא מעט אנשים שעובדים אתי באותה חברה, או בחברה אחרת שחולקת איתנו את אותה תשתית תקשורת (מן הסתם בהתבסס על כתובות ה-IP מהן אנחנו מתחברים לרשת). כמעט אף אחד מהם אינו חבר של הפרופיל המקורי  שלי, ואף אחד מהם אינו מוצע לו כחבר אפשרי. הרשימה הזו כוללת גם את הפרופיל המקורי עצמו באופן טבעי.

יש שם את אשתי (שוב, שימוש באותה כתובת IP, אולי אפילו קוקיז על אותו מחשב), אבל גם את אמא שלי, את האחיות של אשתי וכמה וכמה חברות שלהן (גם של אמא שלי וגם של האחיות אשתי).

יש שם די הרבה אמהות של ילדות מהכתה של הבת.

יש שם גם כמה ניחושים לא ברורים, כאלה שאני לא מזהה ואין לי מושג מאיפה הגיעו.

אבל די ברשימות האלה כדי לגרום לי לשים לב כמה הרבה מידע המערכת של פייסבוק צוברת אליי גם בלי שאמסור לה אותו ובלי שאהיה פעיל בתוכה.

וזה, שימו לב, המידע שפייסבוק מספרת לי בגלוי ובגאווה שהיא אספה עליי, לא המידע שנאגר באופן סמוי מעיניי, במעמקי מכרות ה-Big Data של קליפורניה שאפשר רק לנחש מה יש בהם.

ISKWYDLS

אז כן, אני יודע, להתלונן על פייסבוק ועל פגיעה בפרטיות זה קצת נאיבי ומאוד מיושן, וכולנו כבר יודעים שהמידע הזה יכול להימסר בכל רגע לסוכנות פדרלית כזו או אחרת ושמוטב לנו להיזהר.

אבל מצד שני הרי אומרים לנו שאין ברירה היום, שפייסבוק היא ערוץ תקשורת מרכזי, להיות בלי פייסבוק זה קצת כמו להתעקש לוותר על טלפון סלולרי. אפשר לעשות את זה, אבל אל תתלוננו אחר כך כשתגלו שלא הזמינו אתכם לכל האירועים הנכונים והמגניבים.

אפשר לפתוח חשבון פיקטיבי או פיקטיבי למחצה, אומרים לנו, לא לפרסם בו שום דבר, רק לעקוב אחרי כמה מקורות מידע שממש חשוב לכם לא לפספס, לדאוג להתנתק מפייסבוק לפני שנכנסים לאתרים אחרים שמשתמשים בתוספים חברתיים (כל האתרים פחות או יותר כיום).

זה מה שעשיתי בפועל (את החשבון הפיקטיבי אני מפעיל דרך האקספלורר שמשמש כמעט בלעדית למטרה הזו), זה לא מנע מפייסבוק להתחיל ולאגור עליי מידע מדוייק למדי.

IKWYDLS

5 תגובות ל“אנשים ש”אתה” עשוי להכיר”

 1. "להיות בלי פייסבוק זה קצת כמו להתעקש לוותר על טלפון סלולרי"
  נכון, אבל בסלולרי אוספים עליך לא פחות מידע (שלא לומר הרבה יותר) מאשר בפייסבוק… למעשה יש להם מפת ניידות שלך, שכוללת כל מקום שהיית בו, מיום שרכשת את הטלפון.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  זה נכון כמובן, ובכל זאת יש לי שתי הסתייגויות מההקבלה (הסתייגויות שאינן באות להקל ראש בבעיה שאת מציגה).
  1. לחברות הטלפון הסלולריות יש מגבלה מובנית, הן יכולות לעקוב, כל אחת בנפרד, רק אחרי הלקוחות שלה, מה שקוטע את היכולת ליצור גרף חברתי מלא ולמפות את כל הקשרים החברתיים הלאה והלאה. לפייסבוק קל מאוד להיאחז אפילו במידע מינימלי כדי למצוא קשר לנקודה כלשהי בגרף שמאפשרת לה להבין עליי המון דברים.
  2. המודל הכלכלי של חברות הסלולר (לפחות החלק המרכזי שלו) הוא עדיין כזה שבו אני לקוח משלם וממני הן מרוויחות כסף. אצל פייסבוק, כידוע, אנחנו המוצר. אני לא בטוח עד כמה זה רלוונטי לנקודה העקרונית, אבל זה בהחלט משנה את זווית ההסתכלות שלי על שני המקרים האלה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. בעקבות הפוסט הלכתי לבדוק מה פייסבוק מציע לפרופיל הפיקטיבי שלי. אותו הפרופיל שפתחתי לפני מספר חודשים כשנמאס לי להציף את הפיד (ולענות על שאלות) בנושאים שקשורים לדת ומגדר.

  אז כמובן, הוא מציע את הפרופיל האמיתי בתור אחד החברים, לא מפתיע.
  מצד שני, הוא לא מציע את האחים, למרות ששלושתנו פועלים מאותו המחשב. גם את אמא הוא לא מציע, למרות אותה כתובת איי.פי.

  לא יודע למה, כנראה ש20 החברים שהפיקטיבי אסף (רק עשרה מהם משותפים לפרופיל האמיתי) עושים override למנגנון החכם יותר, שאמר לזהות מקרים כאלה.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  אני משער שגם לפייסבוק לא מאוד נוח עם הרעיון של חשיפת המידע שנאסף עליך בלי שמסרת אותו, ולפיכך האלגוריתם מעדיף לעבוד (לפחות בפומבי) כמה שיותר על סמך המידע שמסרת בגלוי, כלומר על סמך תחומי העניין והגרף החברתי שיצרת לעצמך.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. "אזח" צ"ל "אזרח"

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting