חברים של חברים ב’–גברים במטוסים

בערך באותו זמן בו עלתה תמונת המפשעה הראשונה לפייסבוק הוא ישב על ספסל הפלסטיק בשער העלייה למטוס, סגר את הדפדפן והריץ פעם אחרונה את שקפי המצגת כדי לוודא שהכל עובד כמו שצריך. הוא לא בדק, ולא חשב לבדוק, אם יש בישיבה שלו, שעון לאחור, רגליו פשוטות קדימה בפישוק קל, מספקות תמיכה ללפטופ, כדי להוות מטרד גברי מזהם של המרחב הציבורי.

בשעות הבאות, בזמן שהפיד הוצף בתמונות כאלה הוא מצא את עצמו מתמרן ומחליף תנוחות ישיבה במושב הצר של מחלקת התיירים, וגם שם לא עלה בדעתו לחשוב על מה שכל תנוחת ישיבה כזו מסמלת ומשדרת לשכנתו האקראית לארבע שעות הטיסה. בשלב מסויים היא שלחה לעברו חצי חיוך ששידר אולי איזו אי-נוחות. “איזה זוועה הכיסאות האלה, הא?” מילמל לעברה השתתפות בצער.

כשבדיחות על התמונות האלה החליפו בהדרגה את התמונות המקוריות הוא עוד עמד בתור הארוך שהשתרך לפני ביקורת הדרכונים, ולא חשב שאולי האופן שבו הוא נשען על הקיר ומטלטל קלות את התיק שלו מצד לצד יכול להיות פוגעני.

כשהגיע למלון סוף סוף גילה שיש בעיה עם הסיסמא שסיפקו לו בקבלה לרשת האלחוטית “בלילה יהיה כאן הבן של בעל המלון, הוא גאון המחשבים שלנו, והוא יסדר את הכל. באמת שאין לי מושג מה יכולה להיות הבעיה” התנצלה פקידת הקבלה, והתקפלה לאחור בכיסאה בזמן שהוא רכן בעייפות ובתסכול קדימה, מניח מרפקים על הדלפק.

אחר כך הבין שהוא מאחר לקוקטייל הפתיחה בחצר של הפאב הסמוך, החזיר את הלפטופ לחדר בייאוש, ומיהר החוצה, מפספס את השלב שבו גם המטא מפשעות התחילו למצות את עצמן.

ואף על פי כן, בימים שאחר כך הבין שהחמיץ משהו, למד להשתתף בבדיחות של אזכורים לאותו משהו שלא זכה להכיר בזמן אמת, למד לשזור אותו כרובד נוסף לתוך התחכמויות אחרות, למד לשים לב לאופן שבו הוא מניח את גופו במרחב הציבורי.

גברים באוטובוסים

הערת סיום אישית: לא נסעתי לכנס, אבל אכן פספסתי את תופעת “גברים באוטובוסים” ונגזרותיה וחוויתי אותה רק דרך רשמים של אחרים. כמו בלא מעט מקרים דומים, קצת קשה לי עם אלמנט השיימינג שמתלווה לתופעות כאלה, במיוחד כשלא בטוח עד כמה כל מקרה לגופו הוא אכן דוגמא מספיק ברורה כדי להצדיק שיימינג שכזה. אני כן חושב שראוי לגרום לאנשים לחשוב ולשים לב הרבה יותר לאופן שבו הם מניחים את עצמם במרחב הציבורי.

תגובה אחת ל“חברים של חברים ב’–גברים במטוסים”

  1. שני המשפטים האחרונים מסכמים בתמציתיות את עמדתי בנושא, תודה.

    [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting