חברים של חברים ד’–החריג החדש

הכל יחסי. כך היה מנחם את עצמו במשך שנים, הכל יחסי.

לא תמיד זה עבד, לפעמים היתה המציאות חזקה מידי, לועגת לו בגלוי, מטיחה בו את היותו צפוי כל כך, ידוע מראש, רגיל כל כך.

הכל יחסי היה אומר לעצמו כשמישהו היה מגיע לכיתה עם תקליט של איזו להקת פוסט-פאנק שאף אחד לא מכיר. לא נורא, היה אומר, מזכיר לעצמו שיש גם מי שאוהב את שלמה ארצי, שהוא לא אשם שברי סחרוף הפך פתאום לנסיך המיינסטרים.

גם עם הבגדים זה עבד בדרך כלל. על הטעם הייחודי שניסה לגבש פעם בכמה חנויות יד שנייה כבר ויתר, הסתפק בבחירה קפדנית ומושכלת של החולצות שעוד טרח להזמין מת’רדלס. הכל יחסי, היה אומר לעצמו, לועג ללקוחות של קסטרו או של זארה.

אבל לא תמיד זה היה פשוט כל כך, לא כשהתנגש בנושאים שבהם היתה היחסיות הזו קטנה ועלובה מכדי שיוכל להיאחז בה.

זה התחיל עם ה”הומו” כקללה, עם הגאווה הרגעית שחש בפעם הראשונה בה נרתע מהשימוש הזה, גאווה שהתחלפה במהרה במבוכה. קל מידי היה להירתע כך ממעמקי הנטייה המינית הרגילה והמבוצרת שלו, בסך הכל איזה מס שפתיים נפשי לקבלת האחר שחונך עליה. והוא ניסה, באמת ובתמים ניסה לפרוץ אותה במחשבתו, מתנגש בחומה של היותו רגיל להחריד.

והיו ההפגנות של שלום עכשיו והבושה שאחזה בו אל מול האנרכיסטים והאנרכו-סינדיקליסטים. והיה פינג פונג צמחונות ב”האייל הקורא” שבמשך שבועות ארוכים היה חוזר ונכנס אליו כדי לקרוא תגובות חדשות, מביט אחר כך בתוגה בשניצל שלו בחדר האוכל הצבאי, הרבה לפני שנדרש להתמודד גם עם הרעיון של טבעונות.

הוא ידע, או לפחות הרגיש, שיש יתרון מוסרי בעמדה שלהם, ביכולת לעשות את הצעד המתבקש הנוסף, ואז את זה שאחריו, ואת זה שאחריו. אבל יותר משחש שהוא מפסיד להם בתחרות אבודה מראש כנגד איזה זנון היפותטי של מוסריות שימשיך לסמן, שוב ושוב, את מחצית הדרך ליעד בלתי מושג, ידע שהוא נבוך ברגילות המביכה והפשוטה של ברירת המחדל שלו.

http://en.spongepedia.org/images/3/3d/Normal.jpg

ואז הגיע פייסבוק.

וכמו כולם גם הוא מצא את עצמו שם. בהתחלה התבייש שוב, בזמן שאחרים, צודקים יותר וחריגים יותר, בזו לכניעה הזו, אבל בהדרגה מצא את המקום שלו, לאט לאט גם הם זלגו לשם.

והוא למד לתת בעצמו שמות.

הוא גבר אשכנזי פריבילגי.

הוא סחי.

הוא סיסג’נדר.

הוא קרניסט.

הוא כבר לא רגיל!

דממה דקה ל“חברים של חברים ד’–החריג החדש”

עדיין אין תגובות

השארת תגובה

Subscribe without commenting