חכו לסוף, יש לי אחלה פאנץ’! (זה על האינטרנט של הדברים)

בקרוב, מבטיחים לנו, המקרר שלכם ידבר עם השעון שידבר עם עגלת הקניות בסופר ויגיד לה מה צריך לקנות, לא לפני התייעצות קצרה עם החיישנים הרפואיים שיודיעו שצריך להפחית קצת עם הכולסטרול. קוראים לזה “האינטרנט של הדברים”, וזה ממש עוד רגע מגיע.

גם ברוס סטרלינג חושב שזה בדרך, והוא לא ממהר להתפעם מההבטחות. אז הוא פרסם מסה שיצאה כקינדל סינגל בשם The Epic Struggle for the Internet of Things. “תעזבו אתכם ממכונות כביסה שמדברות עם יומן הפגישות שלכם” הוא מפציר בקוראים, ושימו לב מה באמת עומד לקרות פה!

כשסטרלינג מדבר על האינטרנט אנחנו אמורים להקשיב. יש לו רקורד מוכח.

“איים ברשת” שלו, מ-1988 (!), עדיין אחראי על לא מעט מהחזון הקולקטיבי שלנו על מה בעצם אמור להיות האינטרנט הזה, לצד “נוירומנסר” של וויליאם גיבסון מ-1984 (!!). סטרלינג היה גם הראשון לאבחן את הפאניקה הממשלתית מול ההאקרים המפחידים עם The Hacker Crackdown מ-1992, והאמת היא שאפילו The Artificial Kid מ-1980 (!!!) נשמע כאילו הוא חזה מראש את מהפכת ה-GoPro, שלא לדבר על שיר הסלפי.

אז קראתי את המסה של סטרלינג, כדי שאתם לא תצטרכו.

האמת היא שיש לו שם לא מעט אבחנות מבריקות ולא מעט אבחנות קצת פחות מבריקות שמנוסחות באופן מבריק, ובאופן כללי ממש כדאי לקרוא. אבל בסופו של דבר משהו במסה הזו לא מתחבר עד הסוף. שימו לב! הוא זועק, עלות החיבור של “דברים” לאינטרנט הולכת ויורדת, גם הסרבול הלוגיסטי-טכנולוגי של תהליך כזה הופך לזניח, ולכן עוד מעט ה-כ-ל יהיה מחובר, וכיוון שיש מי שמצוייד היטב להתמודד עם מציאות כזו, הרי שהוא גם ימהר לנסות ולהשתלט עליה, להפוך אותנו למכרה אינסופי של מידע שיהפוך את אובדן הפרטיות של ימי הרשתות החברתיות לבדיחה עלובה ונאיבית. הבעיה היא שסטרלינג לא ממש מצליח להסביר את האיום הגדול שהוא מוצא בתסריט הזה, והוא גם לא ממש מצליח להצביע על אלטרנטיבות.

סטרלינג רוצה לספר על עידן חדש – עידן של פיאודליזם מקוון, בו אנחנו בסך הכל כלי שרת בידי “חמש הגדולות” שנתונות במאבק מתמיד (The Epic Struggle שבכותרת) במהלכו הן מנסות בעיקר לקלקל אחת לשניה את התכניות ולהתהדר ביכולות המרשימות שלהן. “חמש הגדולות” הן, למקרה שתהיתם: מיקרוסופט, גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון. סטרלינג גם רוצה לגמור את המסה שלו במשחק מלים נבואי ומופרך לחלוטין, עד שאני חושד בו שכל המסה היתה רק הקדמה לפאנצ’ליין המפוקפק.

וכל זה בא לומר שגם לי יש אחד כזה, ושאני עדיין מגרד בפדחתי ותוהה איך יכול להיות שכותב עם כל כך הרבה גיק-קרד כמו סטרלינג ויתר על האפשרות ההו! כה קורצת לקרוא למסה הזו בשם המבריק The Internet of Things: Battle of the Five Armies.

fivearmies

כן, קדימה, אתם יכולים להתחיל לנטפק את התמונה!

5 תגובות ל“חכו לסוף, יש לי אחלה פאנץ’! (זה על האינטרנט של הדברים)”

 1. מעניין אותי: הוא לא מאמין שצפויה לקום חברה אחת לפחות שתתווסף על 5 הגדולות?
  מעניין אותי גם מה אתה חושב בעניין.
  אגב, למה יאהו לא בעניין?

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  לגבי יאהו!, אני מניח שפשוט כבר לא מקובל לקחת אותה בחשבון כגורם משמעותי (מצד שני, לפני האייפוד כבר קברו את אפל, ואני לא חושב שמישהו האמין שמיקרוסופט תגיע כמתמודדת סבירה לשלב הזה, ככה שקשה לדעת מה יקרה).
  בכל מה שנוגע לחברות אחרות, וסטרלינג גם מזכיר דברים כאלה, יש כאן הזדמנות לכל מיני גורמים שלכאורה שייכים לעולם של אתמול לחזור למקום מרכזי, אני מתייחס בעיקר לחברות של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה שכבר מזמן מחזיקות גם מחלקות של אלגוריתמים ומכוונות לאיננטרנט של הדברים. הן אמנם באות מכיוון "הדברים" ולא מכיוון "האינטרנט", אבל זה לא אומר שאין להן סיכוי.
  חברה חדשה היא גם שאלה מעניינת. אף אחת מחמש הגדולות לא הוקמה עם חזון או עם ליבה שמתאימה לתקופה הזו, ובהחלט אפשר לחשוב על חברה שתבנה את עצמה סביב האינטרנט של הדברים ותהפוך מהר מאוד למשמעותית לא פחות מהחמש.

  [להגיב לתגובה זו]

  אורן Reply:

  לדעתי סמסונג, LG וכל הקונגלומרטים האסייתיים האלו מתמודדים הרבה יותר חזק מאפל, למשל כי, כמו שכתבת, הן מייצרות את הדברים.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  דווקא אפל (בין חמש הגדולות) הוכיחה את עצמה כ"מייצרת דברים", למעשה יש כאלה שטוענים שהשעון שלהם הוא מה שייתן סוף סוף את הדחיפה לאינטרנט של הדברים.
  אבל כן, לא כל כך ברור לי עד כמה פייסבוק או מיקרוסופט מסוגלת להתמודד עם הדבר הזה (לאמזון וגוגל יש עמדות פתיחה הרבה יותר טובות).
  אגב, בכיוונים האלטרנטיביים שהוא בכל זאת סוקר קצת הוא מזכיר את GE שנראית כמו מתחרה משמעותית עם מה שהם קוראים לו Fog Computing.

  יובל Reply:

  סמסונג? אתה בוודאי מתכוון לסמוג.

השארת תגובה

Subscribe without commenting