משוחררים: גארי גייגקס

כבר כתבתי על הפעם הקודמת שבה עמדתי לפתוח את פרויקט משוחררים, על התת-כותרת "קרעי ביוגרפיה בפרידות תרבותיות", ועל המוות הפתאומי של עלי מוהר שטען אז את התת-כותרת הזו במידה שלא איפשרה לי באמת לצאת לדרך. אז עכשיו כשסוף סוף התחלתי את הפרויקט הזה באמת מגיע תורו של גייגקס (דרך גם-שם).

גייגקס ב-GenCon 2007, צילום Alan de Smet

וכבר כתבתי בפעם אחרת על הקופסה האדומה, זו של ה-Basic Set, שלמרות שאינה ממש ספר זכתה, ובצדק, להיכנס לרשימת עשרת הספרים ששינו את חיי.

יש מן הסתם קרדיט למחברי הטקסטים של הקופסה ההיא אבל עד היום הם נשארו אנונימיים לחלוטין עבורי, השם היחיד שזיהיתי איתה אז היה של לארי אלמור, האיש שהיה אחראי לציור, הציור שבתורו היה אחראי להחלטה העיקשת שלי לקנות את הקופסה, גם אם בגרמנית.

אחרי כמה חודשים של משחק הרגשנו שהגיע הזמן להמשיך הלאה, וכיוון שידענו על קיומה של קופסה כחולה, זו של ה-Expert Set, גויס אז איזה קרוב משפחה עם כרטיס נוסע מתמיד על קו תל אביב-בריסל לכתת רגליו בחנויות צעצועים ולמצוא אותה, רצוי באנגלית.

לך תיתן עבודה של גיקים ליהלומנים. נו, אז זה לא בדיוק זה אבל יש שם Dungeons ויש שם Dragons ובפינה העליונה אפילו כתוב EX שזה בטח קיצור גיקי ל-Expert, לא? טוב, לא ממש, אבל כך קרה שבמקום לקבל את הצעד הבא בתהליך כניסה הדרגתי לעולם של משחקי תפקידים זינקנו מהגירסה הילדותית מרוככת היישר להארדקור הפסיכדלי של עיבוד רצחני לספרי אליס בארץ הפלאות*. הפעם היה שם בולט על העטיפה, ובזמן שהתאמצנו לפצח את הקיצורים הלא מוכרים ולהבין מה קרה למשחק שהכרנו ניסינו להבין איך לבטא אותו, מגלגלים על הלשון וריאציות מתחלפות. ובכל דרך שלא בחרת לבטא את השם הזה הוא חייב היה לשמר את הקסם שלו, כמה שמות אתם מכירים שנגמרים ב-X רבאק? (לא, אסטריקס ואובליקס לא נחשבים).

לפני כמה שנים כש-Goodman Games החליטו להוציא גירסה מעודכנת של Blackmoor, ככל הנראה עולם משחקי התפקידים הראשון אי-פעם ניצתה מחדש איזו מלחמת גיקים על תואר אבי משחקי התפקידים. אין לי עניין להיכנס לפרטים, ויכול להיות שדייב ארנסון נושא עימו עלבון ארוך שנים על עוול אמיתי שנעשה לו, אבל איך אפשר לתת למישהו עם שם כזה להיות הוירגיליוס שיוליך אתכם לעולם של פנטזיה ושחרור? איך אפשר לתת לו להחזיק בתואר הזה כשהאופציה השנייה היא המכשף משיקאגו עם שם כמו גייגקס, הקרב הרי היה אבוד.

כבר שנים שאני לא משחק משחקי תפקידים, פעם עוד היינו גוררים בדיחה חבוטה שכזו, ובכל מפגש אקראי מישהו היה שואל אותי אם אני כותב להם הרפתקאה. הם נמוגו להם, גם המפגשים וגם הבדיחה. רק איזה רעיון ישן שאחד מאיתנו זרק פעם עוד דבק בי, בשיחה של התרפקות על הימים ההם הוא הודיע לי פתאום "אני יודע בדיוק מה אני מתכוון לעשות בבית אבות בבוא היום, סוף סוף יהיה לי זמן לחזור ל-D&D".

גייגקס לא עזב לרגע, כמובן, הוא לא יצא לפנסיה, בטח לא הגיע לבית אבות. בגיל 69 הוא נפרד מהעולם, אחד מכמה עולמות שהוא חי בהם במקביל. ברמה כזו או אחרת, הרבה אנשים ימשיכו לחיות בעולמות אחרים שהוא יצר עבורם.

* שתי החוברות, Dungeonland ו-The LAnd Beyond the MAgic Mirror זמינות להורדה בחינם ובאופן חוקי מאתר Wizards of the Coast.

9 תגובות ל“משוחררים: גארי גייגקס”

 1. אחד הדברים האחרונים שהעברתי מהבית של ההורים לבית שלי (שלי באמת, לא אחד ששכרתי) היה סט הקופסאות של ה-D&D. היום הן נחות בסלון על כוננית הספרים, למעלה, מהאדומה ועד הזהובה, ומתביישות, בזמן שאני והחבר'ה משתדלים לשחק AD&D (מהדורה 3.5) מדי יום חמישי. אני חושב שזה הפוקר של הפעם. או הפוקר של הגיקים. או משהו. לא חשוב. זר לא יבין זאת.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. ערן: טוב לשמוע שאתה עדיין (משתדל) לשחק. אני אחרי שקניתי את המהדורה השנייה בהתרגשות עצומה, ולא שיחקתי איתה אפילו פעם אחת, התפתיתי לקנות גם את השלישית, למרות שברור היה לי שגם איתה לא באמת אשחק. 3.5 כבר נשמעה לי כמו הגזמה פרועה ודילגתי עליה, אבל ביוני הקרוב תצא מהדורה 4, ומשהו בתוכי אומר לי שככל הנראה לא אצליח לוותר עליה, ולו כדי שיהיו לי ארבע גירסאות שונות של שלושת ספרי הבסיס זו לצד זו.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. אני דווקא הצלחתי להקים חבורה (הרבה) אחרי הצבא.
  היה איזה שלב – לפני 5 שנים בערך – שדיברתי עם אסי ועם עוד חבר על איך אנחנו מתגעגעים לD&D. תפסנו יוזמה, קנינו את המהדורה השלישית, אספנו את הנשים וידידים, והקמנו חבורה, שהייתה לדעתי יחודית: לא רק שכל החברים היו מעל גיל 20 (ורובם מעל 25), גם היה בה רוב נשי!
  העניין החזיק כל עוד רק לאחד מאיתנו היו ילדים (ישבנו אצלו בבית). ברגע שגם לנו נולדה ילדה, זה הפך להיות מסובך מדי וננטש.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. דרומי: קצת הפתעת אותי עכשיו, איכשהו לא חשבתי עליך כטיפוס של D&D, בכל מקרה טוב לשמוע.
  אגב, בעקבות התגובה של ערן ניהלתי איתו שיחה קצרה ומסתבר שמרבית המשתתפים בקבוצת המשחק שלו הם הורים לילדים, למרות שגם לי ממש לא ברור איך זה מסתדר.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. LOL
  אני מניח שאני נתפס אצל אנשים שמכירים אותי רק ברשת יותר בכיוון החנון על סקאלת החנון-גיק, כנראה עקב עניין מדעי החברה. אבל יש לי בגרות פיזיקה-מחשבים כדי להוכיח שבתיכון הייתי גיק קלאסי.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. אהמ… תסקלו אותי אם אני אתוודה שמעולם לא שיחקתי D&D?
  (רופא וחולה בגן נחשב משחקי תפקידים?)

  גם לא שיחקתי במשחקי מחשב יותר מדי, אבל עכשיו אני מבין משהו (שאולי בשבילכם הוא טריוויאלי) – משחקי מחשב זה הם משחקי התפקידים לאנשים אנטי סוציאליים שלא מוכנים להתכנס אפילו לD&D?

  [להגיב לתגובה זו]

 7. אני אנסה להסביר: זה עובד, איכשהו. משחקים בימי חמישי בערב, באחד משני בתים שמצאתים קרוב מאוד אחד לשני בבנימינה (מוקד הקבוצה, אבל שניים מאיתנו חוזרים אחר כך לחיפה ואחד למודיעין). הקבוצה מונה שישה DM, כשהקוורום המחייב הוא ארבעה DM. אני חושב שאני הצעיר ביותר (33) והמבוגר ביותר בסביבות ארבעים. קבענו להפגש בשמונה וחצי, אבל בפועל מתחילים בסביבות תשע פלוס, ומשחקים עד חצות. חלק מהפעמים מתבטלות בשל העדר קוורום, אבל זה מחזיק בכל זאת. כולם, כאמור, חוץ ממני, הם הורים לילדים.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. דרומי ואורן: נראה שהאיזון נשמר, קיבלנו איש מדעי החברה שהגיע מ-D&D ואיש מדעי המחשב שמעולם לא עסק בתחום.
  אורן: כן, יש משהו בהבחנה הזו לגבי משחקי מחשב, או לפחות היה משהו בעבר, היום כשמשחקי מחשב הם כבר תעשיית בידור שמתחרה בהוליווד נדמה לי שהבחנות כאלה איבדו מעט תוקף.
  ערן: כמו שכבר אמרתי לך, התיאור נשמע מעודד מאוד, אולי, יום אחד, אחרי שכל מיני עניינים אחרים ייפתרו, נצליח גם אנחנו להתכנס מחדש.

  [להגיב לתגובה זו]

 9. המאמר מbeliever באמת פנינה. תודה. בתור שחקן בדימוס מאוד (עד הגיוס, כולל חבורה אינטנסיבית מאוד בשל"ת הראשון, וסשן אחד כושל אחרי כמה שנים באוסטרליה) אני קורא אותו מרותק.

  ובתור רייבר קצת פחות בדימוס, אהבתי את ההשוואה שהוא עשה בין סשן D&D טוב לרייב אולד-סקול. מה שחכים ביי ומרגוליס קוראים לו Temporary autonomous Zone.
  http://margolis.blogli.co.il/archives/93

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting