משא האמן הלבן

בראשית דצמבר 2014 התבשרו המתעניינים בנושאים כאלה כי יעקב דורצ’ין ויאיר גרבוז יעמדו בראשת בית הספר לאמנות בסיס, שיעבור למשכן חדש ויתרחב.

בימים האחרונים הוצפו רחובות תל אביב בשתי* גרסאות של שלטי חוצות המפרסמים את בית הספר המתחדש.

בשתי הגרסאות תוכלו לראות את תמונותיהם של ראשי בית הספר המדוברים, ציטוט יומרני של כל אחד מהם לצידו.

אצל דורצ’ין תקראו כי “מהותה של האמנות היא להטיל ספק בכל”.

אצל גרבוז תוכלו למצוא וריאציה קלה על אותו רעיון: “חובתו של האמן לערער את הבסיס”.

משא האמן הלבן

המשפט הזה, ראוי להודות, הוא קלאסיקה גרבוזית מושלמת.

קל מאוד, כמעט בלתי נמנע עבורי, לדמיין את גרבוז אומר אותו באותה התנגנות מתחכמת ומרוצה מעצמה בה העביר את פינתו הקבועה בסיום כל תכנית של “תיק תקשורת”. שימו לב איך הוא חותר לכאורה תחת המוסד שבראשו הוא עומד ושאותו הוא מפרסם.

אנחנו מציעים אלטרנטיבה, אנחנו בית ספר אחר, שמאמין בעשייה ובעבודה ובהכרת החומר, בפיתוח של טכניקות עבודה מאוד בסיסיות. הגישה שלנו שונה משל בתי ספר אחרים. אנחנו מלמדים את האמנות כלימודי מקצוע.

אמרה מנכ”לית בית הספר, עלי רונן, להארץ בדצמבר 2014. בסיס, אם כן, כי אמנות היא מקצוע וכמו כל מקצוע יש לו בסיס שעליו מושתת הכל (“טכניקות עבודה מאוד בסיסיות”). “אנחנו”, מספר לכם גרבוז, “נלמד אתכם את הבסיס, ככה אפילו קראנו לבית הספר שלנו, אבל רק כדי שתהיו אמנים אמיתיים ותמלאו את חובתכם לערער עליו!”

אלא שגרבוז של מאי 2015 הוא לא גרבוז של תיק תקשורת, הוא אפילו לא גרבוז של ההודעות לעיתונות מדצמבר 2014. גרבוז של מאי 2015 הוא גרבוז של נאום הקומץ מלפני הבחירות.

והנאום ההוא, מעל הכל, הוא חנופה בלתי-פוסקת לבסיס, אין בו אף מילה של הטלת ספק, בטח שלא ערעור מהסוג שגרבוז מספר לנו עליו שהוא חובתו כאמן. במקום ערעור על הבסיס הוא מבצר אותו, בונה סביבו חומות, מותח גבולות ברורים בינו לבין כל מי שבחוץ.

הבחירה לשים את גרבוז באופן בולט כל כך על שלטי פרסום היום מגדירה בבירור את קהל היעד של בסיס ובעיקר את מי שאינו נמנה על קהל היעד שלו. “אתם מוזמנים אלינו ללמוד אמנות”, הם אומרים, “ללמוד את הבסיס מאיתנו ואז לצאת ולערער עליו, אבל רק אם אתם בצד הנכון, הנאור והצודק, רק אם אתם לא חלק מהקומץ שחטף את המדינה, רק אם אתם מבינים שיש בסיס שקודם לבסיס, בסיס שעליו אסור לערער באמת, בסיס שהוא המשימה הגדולה שאתם מחוייבים לה – משא האמן הלבן”.

* בינתיים גיליתי עוד גרסא, עם מיקי קרצמן ועם ציטוט דומה מאוד (ואולי יש עוד).

תגובה אחת ל“משא האמן הלבן”

  1. לי הפריע איך הם לא כותבים איפה בית הספר הזה. נכנסתי לאתר וראיתי שהוא בהרצליה. הרצליה? נו באמת. מעניין אם גם בהרצליה הם פיזרו את המודעות האלו, או שרק בתל אביב.

    [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting