אוטוארכיאולוגיה – 1999/1

לפני די הרבה זמן ניסיתי להתחיל כאן איזה משחק, היענות אמנם לא היתה, אבל החלטתי שראוי להמשיך בו.

בכמה מלים (למי שאין לו כוח לעקוב אחרי הלינק שלעיל): כבר למעלה מעשור שחלק משמעותי מהחיים שלי משאיר אחריו עקבות דיגיטליים. אפשר לקונן על הההשלכות של האירכוב הזה, על הכוח שהוא מפקיד בידי תאגידים גרגרני מידע ועל אובדן הפרטיות. אפשר גם להניח את כל הדאגות בצד, לגשת פתאום לאיזה שריד שכזה, וללמוד ממנו על האיש שהייתם פעם, לנסות ולהבין את מה שעבר עליכם מאז. אוטוארכיאולוגיה אני קורא לזה. נסו, זה יכול להיות כיף.

1999 היתה השנה של הבועה, ההיסטוריה של הרשת תלמד אתכם. זו היתה גם שנת הבועה שלי, רק לפי כמות ההזמנות משני סניפי אמזון אפשר לראות את זה. הייתי אז קצת אחרי תואר ראשון, הסתחררתי ממשכורת היי-טק לא באמת מפוצצת, אתרי העיתונים הגדולים סיפקו לי מידע בזמן אמת על ספרים חדשים, אמזון סיפקה לי גישה לקטלוג לא מוגבל כמעט, וקניתי כאילו אין מחר.

הפוסט הזה יוקדש להזמנה הראשונה מהשנה ההיא, שבוצעה מהסניף הבריטי (גילוי נאות: הלינקים יהיו לקנייה מאמזון האמריקאית, במידה ותחליטו לקנות, בין אם את הספרים שעליהם ייכתב כאן ובין אם מוצרים אחרים שאליהם תתגלגלו מכאן אני עתיד להרוויח מזה כמה גרושים, לא שזה ישנה את מה שיש לי לומר על הספרים, אבל רק שתדעו).*

 • Black Dogs/Ian McEwan
  איכשהו קרה שמכל מכלול יצירתו של מקיואן קראתי רק את זה ואת אמסטרדם הזניח  למדי (ולא משנה שהוא זיכה את מקיואן בבוקר, ככל הנראה כפיצוי על החמצות קודמות). אני זוכר מעט מאוד מהספר הזה, בעיקר את ההצלחה שלו ביצירת תחושת האימה של מפגש עם כלבים גדולים וגדולים בלילה. אני חושב שאחרי שני הספרים האלה הבנתי שמקיואן הוא ככל הנראה סוג של עמוס עוז בריטי, וכיוון שזה הישראלי מעולם לא דיבר אליי אפשר לוותר עליו. יכול להיות שטעיתי.
  איפה הוא היום: אני אפילו לא בטוח, אבל נדמה לי שמכרתי אותו בסכום מעליב לחנות יד שנייה.
 • Manchester Slingback/Nicholas Blincoe
  גם בלינקו הוא סופר שלא הייתי מתקרב אליו בעברית. אולי רם אורן, אולי ג'ון גרישם של דור האסיד והאקסטזי הבריטי. רק שאז אזכור חיובי ב-The Face הספיק לי. בעצם מי שמזכיר לי את בלינקו יותר מהכל הוא אסף גברון. ספרי מתח קריאים מאוד עם רפרורים תכופים לתרבות המועדונים ולסמים מסוגים שונים. אחרי שטיפל בעולם הרייבים ב-Acid Casualties ובמסעדנים מסוממים ב-Jello Salad התפנה בלינקו למועדוני הגייז בספר הזה. לא ספר רע, אבל אין סיכוי שהייתי קורא משהו כזה היום.
  איפה הוא היום: שוב אין לי מושג, סיכוי סביר שגם אותו הצלחתי למכור בכמה פרוטות.
 • About a Boy/Nick Hornby
  עוד לפני שיצא הספר קראתי את הפרק הראשון (בבל הנראה באתר הגרדיאן) וחיכיתי לו בקוצר רוח. זה היה פחות משנה אחרי שהורנבי כבש אותי בלי סייגים ב-High Fidelity, ולמרות החריקות כבר בפרק ההוא ידעתי שאקנה אותו ברגע שייצא. יום אחד הוא צץ על מדפי הסטימצקי הקרוב למקום מגוריי. בכריכה קשה. הרגשתי שזה מוגזם, שספר כזה לא ראוי לו להירכש בכריכה קשה. ידעתי שעם תוספת דמי המשלוח זה לא ייצא יותר זול. הכל זאת חיכיתי בסבלנות. בדיעבד אני חושב שזה הספר החלש ביותר של הורנבי, ועדיין יש בו לא מעט הברקות.
  איפה הוא היום: לקח לי זמן להבין שאין טעם להמשיך ולשמור את כל ההורנבים שלי על המדף אחרי קריאה. אז הוא מחכה בארגז במשרד שלי לרגע שבו פרויקט משוחררים יצליח לפרוץ את הגבול שבין הבלוג למציאות.
 • Up in the Old Hotel/Joseph Mitchell
  עוזי וייל ו'העיר' יצלצל לרוב האנשים רק שלום טוקשה ושאר דמויות השער האחורי, אבל בקדנציה השנייה שלו דווקא היו לא מעט רגעים מהורהרים ופיוטיים יותר. אחד מהם הוקדש לסיפור המרכזי מהאוסף הזה של מיטצ'ל, 'סודו של ג'ו גולד'. בשבילי זה היה כמו פקודת קנייה חד-משמעית. מיטצ'ל היה הכוכב הראשון, אולי הגדול ביותר, שהיה אי-פעם לניו-יורקר. הספר הזה הוא אוסף מרשים של כתבות מימים אחרים, כאלה שנהנות לפתח סיפור, לוקחות לעצמן זמן ומרחב, וחושפות חלקים סמויים מהמציאות של ניו יורק בשנות העשרים והשלושים.
  יום אחד אני גם אקרא אותו.
  איפה הוא היום: בבית, מחכה בסבלנות, כזו שכבר אמרנו שיש לו.
 • The Tesseract/Alex Garland
  מעניין, ספר שני עם כלב שחור על הכריכה בהזמנה הזו (לפחות אז היה כלב שחור על הכריכה). כבר קראתי אז את 'האי' של גרלנד לפני שהפך לשובר קופות בכיכובו של לאונרדו דיקפריו. דרך גרלנד ניסיתי להשלים את החסך שלי בנדודים לפינות נידחות של הגלובוס. לא שזה הצליח, אבל בסך הכל מדובר בספר לא רע בכלל. גם לספר הזה אפשר למצוא רמזים ביצירה של אסף גברון, אגב.
  איפה הוא היום: גם הוא בארגז.
 • Oulipo Compendium/Harry Matthews
  רק המצלול של המילה הזו "אוליפו" הילך עליי קסם, שלא לדבר על משחקי הספרות והמתמטיקה שמאחוריו. הספר הזה, שהגיע אליי דרך מנגנון ההמלצות של אמזון למיטב זכרוני היה ניסיון להיכרות שטחית עם מכלול היצירה של הקבוצה. ניסיון שנועד לכשלון מראש. זה לא ממש אפקטיבי להכיר את הצרפתים והאיטלקים האלה דווקא דרך תרגום לאנגלית.
  איפה הוא היום: על המדף, מתלבט אם להצטרף לארגז המשתחררים.
 • The Illuminatus! Trilogy/Robert Shea and Robert Anton Wilson
  הטרילוגיה הזו של מדע-בידיוני, פנטזיה והרבה מאוד סקס וחומרים משני תודעה היתה השראה לחלקים ניכרים מהמיתולוגיה המומצאת של דראמונד וקאוטי מה-KLF, כך שלא היה סיכוי שאוותר עליו מרגע שנחשפתי לקיומו. קראתי את הראשון מתוך שלושה. הבנתי איך הוא יכול היה להשפיע על צעירים בעלי נטיות אמנותיות בתחילת שנות השמונים, אבל הרגשתי שבסוף שנות התשעים הוא כבר איבד את האפקטיביות שלו.
  איפה הוא היום: יצא לי לנטוש אותו באמצע כדי להשאיל לחבר ללימודים. הוא כמובן לא חזר. בדיעבד אני מצטער, דווקא הייתי שמח להשלים את הקריאה בכל זאת.

עד כאן להפעם. אתם כמובן מוזמנים להצטרף למשחק, חפשו איזו תיבת אימייל נטושה או פרופיל משתמש במערכת פורומים שכבר נטשתם, נסו להסתכל עליהם ממרחק השנים ולגלות את מי שהייתם פעם.

* בעקבות הנזיפה המוצדקת הזו בבלוגולדת של שרון.

2 תגובות ל“אוטוארכיאולוגיה – 1999/1”

 1. סליחה על הבורות, אבל איך אתה בדיוק מרוויח מזה שמישהו מקליק על הלינק לאמאזון?

  [להגיב לתגובה זו]

 2. גיל: אני לא מזה שמישהו מקליק על הלינק, רק מקנייה שבאה בעקבות קליק כזה, דרך תכנית השותפים של אמזון (חפש Join Associates בתחתית העמוד של אמזון כדי לקבל יותר פרטים).

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting