מהרעים – פרויקט

מי שקורא כאן בעיון שם לב בודאי שאני נוטה חיבה לפוסט ישן למדי שלי בשם מהרעים.

כמו שכבר ציינתי בעבר, אם חייבים להיאחז בהגדרות אני ממשיך לחשוב על עצמי כאנרכיסט, לא מהסוג שמניח מטעני חבלה בבנייני פרלמנט או זומם להתנקש בראשי ממשלה חס וחלילה, פשוט מהסוג שמאמין שהעולם היה טוב יותר בהיעדרן של ישויות מדיניות ושל מנגנוני כוח דומים. לא, אין לי עניין של ממש להיכנס לדיון בנושא, בעיקר כיוון שההגדרה הזו היא תיאורטית לחלוטין מבחינתי, ואני לא גוזר מתוכה שום צעד מעשי. מה שכן נגזר מתוכה, ואולי להפך, אולי היא נגזרת ממנו, הוא האמון הבסיסי של בבני אדם. כן, אני נוטה להאמין שבני אדם הם טובים. בדיוק בגלל זה יש לי עניין לא מבוטל דווקא באלה שהם מהרעים.

כי כשאני אומר על מישהו שהוא מהרעים אני בעצם מתכוון לומר שמדובר באדם טוב, כזה שנדמה לי שאמצא איתו שפה משותפת, כזה שאני משוכנע בכנות כוונותיו, אבל איכשהו, מכל מיני סיבות, חלקו ברורות מאוד, אפילו פרוזאיות, וחלקן מורכבות יותר, אני מוצא אותו ניצב מולי, מצידו השני של איזה מתרס מדומיין.

ככל שעובר הזמן אני שם לב לעוד ועוד דוגמאות שכאלה. עד שהגעתי למסקנה שיש מקום לפרויקט, או לפחות לתגית חדשה כאן בבלוג שתאסוף תחתיה את המקרים האלה. אז אחת לאיזה זמן יופיע כאן פוסט עם התייחסות למקרה כזה, אולי עם ניסיון להבין אותו, לנסות וללמוד איך קורה שיותר ויותר אנשים טובים הם מהרעים.

לא ממש מעניין אותי לטעון שאנדרו מוני (האיש שהמציא לנו את נסיכות דיסני) הוא מהרעים. אני מאמין בלב שלם שמדובר באיש טוב, כזה שייחלץ בשמחה כדי לעזור לחבר בצרה, באב למופת שדואג לילדיו. אבל, מבחינתי לפחות, מוני, בכל הנוגע לדמותו הציבורית ולאינטרקציה שלו איתי, הוא רע מלכתחילה. מעניין אותי הרבה יותר לתהות, לדוגמא, האם מודי בר-און, מחלוצי השער האחורי של העיר, ואחראי ללא מעט פנינים תרבותיות הוא היום מהרעים. אני, אגב, לא ממש בטוח בתשובה לשאלת בר-און, אני מבין לחלוטין את הפיתוי להשתתף בפרסומת, ולא חושב שכל צעד כזה הוא חציית גבולות אל הצד האפל, המציאות מורכבת קצת יותר.

ואחרי שהכרזתי על הפרויקט בטח יבוא פוסט אחד שכבר יושב לי בראש ומייד אחריו דממה. זו כמובן הזדמנות מצויינת להגיד שהפרויקט ישמח לקבל אליו פוסטים אורחים, ובלבד שלא יגלשו יותר מידי לכיוונים לא רצויים של ניתוחי אישיות ובוז למושאי הכתיבה.

7 תגובות ל“מהרעים – פרויקט”

 1. פרוייקט מבורך.
  דרוש לינק של קבע בצד שמאל.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. מרגוליס: כן, אני משער שיהיה כזה בקרוב. בינתיים, כאמור, הוספתי תגית מתאימה בכל הפוסטים הקשורים.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. זו הזדמנות להודות על פוסט הרעים המקורי, שהתגלה לי כאחד הדברים הספורים שקראתי באינטרנט ונשארים לי צרובים בתודעת היום יום. תודה.

  מה שכן, פרוייקט שכזה יוציא את העוקץ האנרכיסטי שהיה לפוסט ההוא בגלל שכפרוייקט, הוא ממוסד מטבעו.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. טל: קודם כל תודה רבה. מרגש לשמוע דברים כאלה, באמת מרגש.
  האמת היא שיש לי לא מעט לבטים בנוגע לפרויקט הזה ואולי עוד ארחיב עליהם בהמשך. בכל מקרה אתן לו הזדמנות לפני שאחרוץ את דינו.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. (בעצם, זו לא תגובה, אלא יותר כמו בקשה בדואר אלקטרוני, וכדאי למחוק אותה אחרי הקריאה)
  כיוון שכבר הפוסט הראשון בפרוייקט עורר בי את התחושה שכל פוסט מצוין עושה, והיא שמישהו ניסח במילים את חלק מתפיסת העולם שלי, ידעתי שאכתוב משהו על זה. אז עכשיו כתבתי (http://hibur.blogli.co.il/archives/62) – אני אשמח להצטרף אליו, בתור פוסט אורח.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. מאת דרקונית:

  אולי אני מגיעה קצת מאוחר מכדי להתלונן אבל מה לעשות שנתקלתי בזה רק היום. הלינק לפוסט המהולל מגיע לבלוגלי, שכל הלינקים אליו מגיעים למקום העצוב שמודיע שאם הגעת רק עכשיו כדי לקרוא את מה שזה לא יהיה, איחרת, אין מרק בשבילך.
  בקיצור, אפשר את הפוסט הזה במקום שעדיין קיים?

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  כן. יום אחד אשב לעבור על כל הלינקים האלה מתקופת בלוגלי.
  טוב, אולי לא.
  בכל מקרה, שני הלינקים בפוסט הנוכחי תוקנו.
  ואני חייב לציין שתוסף הפוסטים הקשורים למטה עושה עבודה לא רעה בנושא, כך שהרבה פעמים פוסט שאני מקשר אליו בטקסט מופיע גם ברשימת הפוסטים הקשורים.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting