בועות, מגדלים ובחירות

כשמדברים בזמן האחרון על בועות או על מגדלים ועל בחירות סביר להניח שמתכוונים לאלה שתיערכנה בתל אביב בעוד פחות משבוע. דב חנין, ובעיקר תומכיו מואשמים שוב ושוב ב"בועתיות" מסתורית ולא ברורה. מולם ניצב רון חולדאי עם בניית המגדלים חסרת המעצורים. רצה הגורל ושני העיתונים הגדולים בארצות הברית מציירים דווקא עכשיו תמונה משעשעת, כזו שבה הנצחון הגדול של אובמה לובש צורה של בועות באחד ושל מגדלים באחר.

במסגרת פיד הפריטים המשותפים התעורר דיון קצר בעקבות הפוסט על ג'ו השרברב והעובדה שכשפורטים את ארצות הברית למחוזות בחירה מקבלים מרבד אדום ורפובליקני ענק שיכול, בקלות רבה, ליצור רושם של נצחון סוחף למק'קיין. התשובה לפרדוקס לכאורה היא כמובן בריכוז הדמוקרטים בערים הגדולות. למעשה יש להניח שכל עיר אמריקאית שתצליחו לנקוב בשמה מזכרונכם מגדירה מחוז בחירה שבו זכו הדמוקרטים ברוב משמעותי.

בניו יורק טיימס בחרו לציין את העובדה הזו דרך מפה שבה גודל נצחונו של כל מועמד מגדיר רדיוס של "בועה" (bubble במקור) בצבע המפלגתי. הנה כך:

(קליק להגדלה או לינק למפה המקורית, שם תבחרו באפשרות של County bubbles)

בוושינגטון פוסט מנגד, בחרו בשיטה של מפה "תלת ממדית" כשמעל כל מחוז מיתמר מגדל שגובהו פרופרציוני לגודל הנצחון. הנה כך:

(קליק להגדלה או לינק למקור, שם תבחרו באפשרות  Margin of Victory in 3-D)

אז אולי זה עוד הסבר לנצחון של אובמה, המועמד שהצליח לפנות גם לבועה וגם למגדלים (כן, אני יודע שזה קשקוש, סתם השתעשעתי מהעניין).

2 תגובות ל“בועות, מגדלים ובחירות”

  1. והמגדל הגבוה ביותר נמצא כמובן בשיקגו (sears tower כמובן) ;)

    [להגיב לתגובה זו]

  2. עוד ויזואליזציה נחמדה של התוצאות:
    http://www.nature.com/news/2008/081105/full/news.2008.1209/box/1.html

    [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting