די לשיתוף (תגובות)

הגיע העת להגיד בקול ברור ולא מתחמק: פיד הפריטים המשותפים בעברית הורג את הדיון בבלוגים.

כן, פיד הפריטים המשותפים הוא אחת הברכות הגדולות שנפלו עלינו (תודה, שרון).

כן, האפשרות להעיר במהלך שיתוף בגוגל רידר גם היא ברכה לא קטנה (תודה, סרגיי).

אבל השילוב של שני אלה הולך ומכרסם בחיוניות הדיון של הבלוגוספירה העברית, וחייבים לעצור לפני שיהיה מאוחר מידי.

נכון, כשמשתפים פוסט סהרורי במיוחד של נערת אימו בישראבלוג אפשר להעיר איזה WTF בשיתוף, ולהסתפק בזה. גם כשמשתפים אייטם מ-ynet ורוצים להגיב עליו אין טעם לטקבק, לענות למגיב 211 בפרוט. לפעמים משתפים גם פריט שאין לו מנגנון תגובות מובנה, ואז אין ברירה. כל אלה מצבים שראוי להעיר בהם בתוך הרידר. אבל כאן זה גם צריך לעצור.

יותר נוח להישאר בגבולות הרידר. לא תמיד יש כוח להגיע עד לבלוג עצמו כדי להגיב. אבל תגובות כאלה יורדות לטמיון, הן מופיעות בפיד המפלצתי למדי, רלוונטיות במשך כמה שעות ספורות ואז נעלמות. תגובות כאלה לא תמיד מגיעות אפילו לעיניו של כותב הפוסט המקורי. הדרך לענות לתגובות כאלה היא פתלתלה ומסתיימת לא אחת במענה שמופיע מיותם מהתגובה שגררה אותו.

אז כדאי לזכור – לא כולם סורקים את פיד הפריטים המשותפים בעיון, הרבה אנשים יגיעו לפוסטים האלה גם באיחור של כמה ימים. בשבילם ובשביל קיומו של דיון רשת ראוי, די כבר עם התגובות בגוגל רידר.

בבקשה.

15 תגובות ל“די לשיתוף (תגובות)”

 1. וכמו שאמרתי בפיד הפריטים המשותפים –
  צודק!!!

  [להגיב לתגובה זו]

 2. אלא שכשאני חולקת (לפחות), אני מכוונת לחברים ולא לפריטים המשותפים. וכשאני משתפת לכמה חברים, אני רוצה לפעמים לומר "כמה נכון", או "משעשע", או "מרתיח", או את דעתי המפורטת כחלק מדיון עם בעלי או בהמשך למה שנאמר ביום שישי במפגש חברתי, ולא כי אכפת לי שכותב הרשומה המקורי יסכים או לא יסכים.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. אני מאשימה את דובי ונדב ונמרוד אבישר.
  אבל אתה צודק לגמרי. כמובן.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. אתה מבין שאותו 'פיד' הוא נחלתם של בערך עשרה אנשים שמתדיינים בתוך עצמם, נכון?

  את מה שאני רוצה להגיד בפיד משותפים אני אומר רק למי שמוגדר כחבר שלי או מי שקורא את המשותפים, שלדעתי הוא חבר שלי בדרגה שניה לפחות, אחרת הוא לא היה עושה את העונש של לקרוא את הפיד.

  מה שצריך לעשות הוא לסנן כפילויות מהפיד, אבל זו בעיה אחרת.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. אגב, יש (לפי גוגלרידר) בסה"כ 56 מנויים לפיד הזה.
  הבעיה היא שחלק מהמגיבים האובססיביים יותר בפיד הזה הם גם מגיבים אובססיביים בבלוגים ומכאן שהבעיה היא הרבה יותר של המשתמשים מאשר במדיום עצמו.

  (ובתשובה ליהונתן: הפיד דווקא מסנן. גוגל רידר לא)

  [להגיב לתגובה זו]

 6. כלומר ששוב מה שמסתבר הוא שאנחנו ביצה קטנה שעסוקה בעצמה?

  [להגיב לתגובה זו]

 7. מרגוליס: תודה. אה, ושיערתי שמהר מאוד תצוץ תגובה לפוסט הזה דרך הפיד.
  מורין: צודקת כמובן. הייתי צריך להוסיף גם את זה כשימוש סביר. למעשה אני מניח שזו היתה גם כוונת המפתחים המקורית.
  יהונתן: אבל דווקא בגלל זה זה מפריע לי.
  הנה, ערן בלינסקי פרסם פוסט קצר ומעניין, בתוך שעה כבר קיבלתי שלוש תגובות לתוכן הפוסט בפריטים המשותפים, אבל בבלוג של ערן אין כלום. אני חושב שיכול היה להתפתח דיון מעניין אם התגובות האלה היו מופיעות שם. והדיון הזה אולי גם היה מגיע אל מעבר לעשרת המתדיינים הקבועים.
  שרון: בהמשך לנה שאמרתי ליהונתן, דווקא העובדה שאין הרבה מנויים לפיד הופכת את זה להרבה יותר מתסכל. כי דיונים מעניינים בפוטנציה מוגלים מהזירה הציבורית של התגובות בבלוגים למועדון הפרטי למחצה של אלה שעוקבים בדקדקנות אחרי הפיד.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. אבל זה סוג אחר לגמרי של תגובות.
  כשאני רוצה להגיב לכותב הפוסט, אני עושה את זה אצלו באתר. כשאני רוצה להגיד לחבר'ה 'תראו איזה אידיוט' (בדרך כלל. לפעמים גם דברים טובים! באמת!), הפיד הוא המקום המתאים.

  שרון – מואה? אני דווקא לא מהמשתפים, או המתדיינים בשיתוף, האובססיביים, לא?

  [להגיב לתגובה זו]

 9. כמה מילים בתור קוראת של הפיד: מבחינתי הוא "האצבע על הדופק" של הבלוגוספירה, שדואג שלא אפספס שום דבר חשוב (כי גרייפס ארוך מדי, וחוץ מזה, אין לו פיד, והצורך לעשות עוד קליק די מעיק). אז קודם כל, רציתי להגיד תודה. אם תרצו או לא – הוא עבר את שלב "משהו שמשתפים עם החברים". הופתעתי לשמוע שיש לו רק 57 מנויים.

  (שלא לדבר על כך שלגבי כל פוסט יש את המתח: "יתקבל לפיד או לא יתקבל לפיד?" – כשברור שפרסום בפיד אומר שהפוסט יגיע לקהלים רבים שלא היו מגיעים אליו בדרך אחרת, וגם נותן תחושה של סלבריטי לכמה דקות).

  לגבי התגובות – האמת, שלתחושתי, בדר"כ הן לא מפריעות. הן מוגבלות, בדר"כ לשיחות בין נדב, שרון, יהונתן, נמרוד ודובי. חשובים וסלבריטאים ככל שיהיו, לומר שזה "מותה של הבלוגוספירה" נראה לי קצת מוגזם.

  [להגיב לתגובה זו]

 10. איזה כיף, אני אשם במשהו!

  (אין לי משהו חכם להגיד. באופן כללי, זה די נכון בימים האחרונים. בגלל זה אין פוסטים. המפף).

  [להגיב לתגובה זו]

 11. איילת: ראשית, הפאתוס של שורת הפתיחה נועד להבהיר שהדברים שייאמרו כאן הם מעט מוגזמים.
  שנית, אני בהחלט חושב שחבל שכמה מהאנשים שידועים כמתדיינים רציניים מאוד ושיכולים ליצור דינמיקה מעניינת במסגרת הבלוגים בוחרים לנהל את הדיון במסגרת אחרת, מלאכותית במידה רבה.
  אגב, בנוגע למספר המנויים:
  מחקר לא ממש מבוסס שערכתי (השוואה בין הנתונים בגוגל רידר לבין הנתונים הפומביים של פידברנר בבלוגים נבחררים) מראה שמספר המנויים בפועל גבוה ב-50%-100% מזה ששרון נקבה בו, ככל הנראה.

  [להגיב לתגובה זו]

 12. שיט, פעם ראשונה שאני שומע על זה 8O

  [להגיב לתגובה זו]

 13. אפשר בבקשה הוראות איך מצטרפים לפיד?

  [להגיב לתגובה זו]

 14. בילי – את צריכה לדבר עם שרון

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting