ליברמן – נטפל בך כמו שטיפלנו בשינוי*

הסקרים טוענים שזו תהיה מערכת הבחירות של אביגדור ליברמן ושל ישראל ביתנו (16 מנדטים נכון לסקר הסקרים עם פוטנציאל עלייה).

תשדירי התעמולה שנפתחו אתמול מוכיחים שליברמן הוא הדמות המרכזית של מערכת הבחירות הזו. נדמה שישראל ביתנו, התנועה החדשה מר"צ, בל"ד ורע"ם-תע"ל יכולות לצרף את הזמן המוקצב להן ולהקרין תשדירים משותפים. לא כי המסר של כל הרשימות דומה, חס וחלילה, אלא כי אצל כולן יש הסכמה על הנושא שבמרכז מערכת הבחירות הזו. התשדיר של ישראל ביתנו יכול לשכנע את מי שעוד מתנדנד לבחור ברע"ם-תע"ל בדיוק באותה מידה שהתשדיר של התנועה החדשה מר"צ יכול לשכנע מתנדנדים אחרים לבחור בישראל ביתנו. גם סיסמת "ביבי? אני לא מאמין לו" של קדימה מתכתבת היטב ואולי בכוונה** עם סיסמת "ליברמן? אני מאמין לו" שקדמה לשיקוץ העכשווי מבית מדרשו של ליברמן.

במידה רבה יש במצב הזה להזכיר את תמונת הבחירות של 2003 כשדברים דומים אפשר היה לכתוב על תשדירי התעמולה של שינוי מצד אחת ושל המפלגות החרדיות מצד שני.

אם יותר לי להתנבא, בדיוק כפי שההישג של שינוי ב-2003 הביא להיעלמותה מהפוליטיקה הישראלית ב-2006 כך יביא ההישג הצפוי של ישראל ביתנו ב-2009 להיעלמותה מהפוליטיקה (או לפחות להתרסקות קשה) בבחירות הבאות.

שלטון היחיד של ליברמן יתערער כשיחלוש על הסיעה השלישית בגודלה בכנסת. מפלגתו תתפצל על רקע תמיכה בצעדי פשרה או במשא ומתן. סיסמת הנאמנות תסתכם בסופו של דבר באיזה חוק מגוחך בסגנון לימור לבנת ושירת התקווה בבתי ספר. ציבור המצביעים שהלך שולל אחרי דימוי האיש החזק והאמין של ליברמן יאבד אמון ויחזור למפלגות מהן הגיע. ישראל ביתנו תחזור, לכל היותר, להיות מפלגה של עולי חבר העמים.

ואולי אני רק מקווה, אולי אלעד צודק, ואנחנו בדרך לסוף רע מאוד.

* האמת היא שחשבתי לכתוב "כמו שטיפלנו בטומי לפיד" אבל זה נשמע די נורא.

** ב"הארץ" של סוף השבוע האחרון התפרסמה שמועה לפיה הקמפיין של קדימה יתמקד בהשלכת רפש לכיוון נתניהו במטרה להעביר בוחרים ל"ישראל ביתנו", ובתמורה תחבור האחרונה לקואליציה בראשות קדימה. לאור התשדירים של אתמול הספקולציה הזו נשמעת אמינה מאוד.

13 תגובות ל“ליברמן – נטפל בך כמו שטיפלנו בשינוי*”

 1. למיטב זכרוני, הסיסמא של קדימה הגיעה לפני זו של ליברמן, כלומר – ליברמן העתיק מהם ולא הם ממנו (אלא אם כן היה כאן תיאום מראש, אבל זה כבר נשמע ממש קונספירטיבי)

  [להגיב לתגובה זו]

 2. הבעיה של העניין, כמו שאני רואה אותו, הוא העובדה שהדעות של ליברמן נכנסות באופן הזה לגבול הקונצנזוס – כבר לא מדובר במשהו שהוא מוקצה מחמת מיאוס אלא בדעות לגיטימיות שגורפות כאן 15 מנדטים, וראויות לשבת ליד שולחן הממשלה. כשליברמן יפול – והוא יפול, כי כולו דיבורים – כבר יימצא מישהו שאחר שירים את כפפת הגזענות הזאת. זה לא מבשר טובות.

  ואגב, תהיתי לגבי התשדירים של ליברמן אתמול, את מי הם אמורים לשכנע? כמעט ולא רואים שם שום אמירה מרתיחה (ולא חסרות כאלה) של ח"כים ערבים, אלא רק את ליברמן משתלח בהם. ממבט (לא מאוד אובייקטיבי) מהצד, הייתי מצפה שליברמן ינסה להראות לנו לא רק שהוא יודע לצעוק על ערבים אלא שיש לעניין גם סוג של הצדקה. מצד שני, יכול להיות שאני תמים מדי ושכחתי איפה אני חי.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. מאת ג'וני דו:

  אני מאוד מסכים עם ההערכה שלך לגבי מה שההצלחה הקרובה של ליברמן בבחירות תעשה לו.

  (התחזית שישראל ביתנו תחזור לכל היותר להיות מפלגה רק של עולים נראה לי קצת קיצוני, וממילא הכל הולך פה בגלים ובגלי נגד, ככה שאחרי שייחלפו המון שנים, נניח 4-5, אז אולי ליברמן שוב יעשה את הקמבאק שלו. אבל עם כל הכבוד לספקולציות זה בכל זאת נראה לי קצת מוגזם להתחיל לדבר על הקמבאק של ליברמן כשהוא בשיא פריחתו).

  בכל מקרה, מה שרציתי להגיד הוא שפעם לפני המון שנים (יותר משנתיים!) כשליברמן עמד להצטרף לממשלה, וכל מיני שמאלנים היסטריים הסבירו כמה נורא ואיום זה עומד להיות, כתבתי איזה פוסט (http://www.popup.co.il/?p=1820 – אפשר לקרוא רק את הסוף) וטענתי שאני בספק אם מעבר לאפקט הסמלי, לכניסה הזאת תהיה השפעה כלשהי על התנהלות הממשלה או על החיים במדינה.

  אני זוכר עד היום (כאמור עברו יותר משנתיים!) שבתגובה קיבלתי כל מיני מיילים, שהסבירו למשל שהרוחות בקרב ערביי ישראל כבר מתחילות לסעור, ומי יודע איזה טלטלות עוד עומדות לעבור על המדינה בעקבות המהלך הזה. אבל ליברמן נכנס לממשלה בלי שמישהו ממש הבין למה, יצא ממנה באותו אופן, ואם חלו כאן שינויים בתקופה הזאת הם בטח לא היו קשורים אליו.

  אז כן, זה עצוב שליברמן הולך להצליח בבחירות הללו*, אבל אסון גדול זה כנראה לא יהיה, ובטווח הבינוני-ארוך, גם אני חושב שזה בעיקר ייפגע בו.

  *ושביבי יהיה ראש ממשלה**
  **ושתי"מ יורידו לטמיון כמה עשרות אלפי קולות

  [להגיב לתגובה זו]

 4. ג'וני: אה, אז זה הפוסט שכתבת שם? ;)

  זה באמת פוסט מצויין ומצחיק נורא. אני רציתי לכתוב כאן תגובה, אבל תגובה #3 של שושי מהפוסט ההוא היא בדיוק מה שרציתי לכתוב, "הסכנה מצירוף ישראל ביתנו היום יותר גדולה מפעם כי הנסיבות השתנו.". עכשיו באמת הנסיבות השתנו. באמת! תפסיק לצחוק!

  ברצינות, אני רציני, הנסיבות היום שונות. למה אתה לא לוקח אותי ברצינות?

  אבל האמת היא שיהודי אירופה, למשל, ראו גל מיני גזענים קמים ונופלים, פוגרומים עוברים, והחיים המשיכו, והסיקו שגם מחר הולכת השמש לעלות. עד שהיא לא עלתה. צריך להתברר שאתה טועה לגבי ליברמן רק פעם אחת.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. אלעד –
  אני לגמרי מסכים עם ההיגיון שלך. אבל זה בדיוק ההיגיון של מפלגות (ומצביעי) הימין שאומרים שאי אפשר לעשות מחוות חד צדדיות ובכלל – אי אפשר לוותר על אלמנטים בטחוניים (הגולן, פתיחת מעברים, נמל תעופה, השלם את החסר) ולהמר על שלום שישמר כי מספיק שהוא יופר בצורה רצינית פעם אחת ודי אכלנו אותה, לא?
  כלומר אוסלו היה רעיון נפלא אבל המחיר שאנחנו משלמים כי הוא נכשל (ובכלל לא משנה מי אשם) הוא די גבוה ביחד למצב הטרום אוסלו-אי. הנסיגה מעזה הייתה רעיון מעניין אבל המחיר שאנחנו משלמים עליו הוא יחידה קדמית של איראן שיורה טילים איראניים על ישראל וכו'

  אותה לוגיקה.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. אורן, אז מה אתה טוען? צריך לנסות כל דבר פעם אחת?

  [להגיב לתגובה זו]

 7. אני טוען שההיגיון הוא חרב פיפיות.
  וחוצמזה אני טוען שיש צ'אנסים שאסור לקחת רק שלא תמיד ברור מהם.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. מאת ג'וני דו:

  אלעד, הזלזול הזה ממש לא במקום. כלומר, כן, זה הפוסט, אבל הוא היה די ארוך.

  [להגיב לתגובה זו]

 9. לא יודע. שינוי (אפשר להגיד שאני יודע מקרוב מה היה שם) התפרקה בעיקר בגלל כל מיני מרידות מבית שהקשו עליה לתפקד. אצל ליברמן אין דברים כאלה- אתה לא מוצא חן בעיניו- אתה בחוץ.
  ההבדל בין חד"ש לשאר הסיעות: כשליברמן ירצה להעביר את חוק האזרחות בכנסת, חנין יהיה חבר הכנסת היהודי היחיד שיתנגד. אולי גם מרצ, אבל לא לגמרי בטוח.
  אולי באותו זמן יעשו קולות של לדבר עם חמאס, אז מרצ לא ירצו לעשות בעיות.

  [להגיב לתגובה זו]

 10. ג'וני: אני מקווה שאתה צוחק ושלא פגעתי. זה היה בצחוק.

  אורן: אני לא בטוח שאפשר לטעון שאוסלו או הנסיגה מעזה היו טעויות. אני לא יודע מה היה קורה אם לא היינו מבצעים אותם. לעומת זאת, שלילת אזרחות למי שלא מצהיר על נאמנות זה משהו שבאמת אי אפשר לעשות לו undo.

  [להגיב לתגובה זו]

 11. אלעד, אכן צחקתי

  [להגיב לתגובה זו]

 12. מאת שולמית:

  טעית

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  נכון.
  אבל אפשר למצוא אצלי טעויות הרבה יותר גדולות (למשל כשניבאתי הצלחה לגוגל+).
  בגדול אני חושב שהמגמה שהצבעתי עליה בפוסט הזה בהחלט התממשה, גם אם באופן פחות דרמטי ממה שחשבתי (וקיוויתי). בבחירות הקודמות ישראל ביתנו חברה לרשימה משותפת עם הליכוד ונהנתה הייצוג-יתר בכנסת שהסתיר את הצניחה בכוח האלקטורלי שלה. בבחירות הנוכחיות היא כבר צל חיוור של היומרות שלה מפעם.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting