נראה לי שהחלטתי

זה פוסט ההחלטה שישב לי בטיוטות בצורה זו או אחרת כבר הרבה זמן

מפריע לי לעמוד בהפגנה לצד אנשים שצועקים "כמה ילדים רצחת עד היום" לעברו של מנהיג פוליטי מתחלף.

זה מפריע לי ברמה האישית והיומיומית יותר משמפריע לי לשבת לארוחת צהריים עם מישהו שחזר מעזה ומילא שם פקודות שלטעמי הן בלתי-חוקיות בעליל.

וסדר העדיפויות הזה שלי מפריע לי יותר מהכל.

מפריע לי שאני נרתע מהשפה הגרפית של אתר חד"ש בערבית, שאני מחפש כל פגם קטן בקמפיין של חד"ש, שאני נרתע מהטרנדיות שלה, שגם אני בסתר לבי עוד סופר יהודים ומרגיש שחד"ש היא בעצם רשימה ערבית עם עלה תאנה של ייצוג יהודי.

אתם יודעים מה? מפריע לי אפילו זה שאני נאטם לחלוטין ברגע שמתחילים לדבר על פליטים ועל זכות שיבה כזו או אחרת.

אז כדי להתמודד עם כל ההפרעות האישיות האלה שלי, אני חוזר לחד"ש.

אם אתה רוצה להתמודד עם הפרעות אישיות לך לפסיכולוג תאמרו כנגדי, ואני אומר לכם שהצבעה בבחירות היא הרבה יותר זולה מפסיכולוג, אבל גם, וחשוב לא פחות, שאלה לא רק ההפרעות שלי, זו הפסיכוזה הקולקטיבית של החברה הישראלית בכלל ושל השמאל הישראלי בפרט.

ואז אומר לכם גם שאני מאמין, באמת ובתמים, שהצבעה יהודית מסיבית לחד"ש יכולה להיות התחלה של משהו שונה בפוליטיקה הישראלית. אם אחד מכל עשרה צעירים שמסתובבים עם חולצות ומחלקים פליירים ופנקסים של חד"ש ואם אחד מכל שלושה בלוגרים שתולים בסרגל הצדדי באנר ימשיך עם זה גם אחרי הבחירות, ויתפקד לחד"ש אולי יהיה אפשר באמת ובתמים לבנות כאן שמאל חדש, אולי לבחירות הבאות תתייצב חד"ש אחרת, פתוחה יותר אבל נחושה לא פחות.

רק שאז שמתי לב, יותר נכון נזכרתי, שאי אפשר להתפקד לחד"ש, כי חד"ש היא לא מפלגה. אפשר, אם רוצים, להתפקד למק"י, ומק"י, לצערי הרב היא סיפור אחר לחלוטין. אין לי בעיה עם האות ק' של מק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) אבל יש לי הרבה בעיות עם אופיה.

הקומוניזם של מק"י נשאר, גם היום, נאמן לקו מרקסיסטי-לניניסטי, כאילו כלום.

באתר של מק"י תמצאו (כן, שוב אני בענייני הבדלים אסתטיים בין אתרים, תהרגו אותי) את הסמל עם אותם פטיש ומגל של פעם.

בראיון לארי שביט אמר דב חנין "למק"י יש מסורת של הרבה שנים שנהוגה במפלגות קומוניסטיות, לא לומר כמה חברים יש בה" כי מק"י עדיין חיה ונושמת את הווית התאים הקומוניסטים המתרתיים.

גם תקנון מק"י כולל סעיפים כמו "חבר מפלגה חייב לשמור על אחדות המפלגה, לקיים את המשמעת המפלגתית, ולהגן על המפלגה, עקרונותיה ומדיניותה" וכמו "חבר מפלגה יעשה להרחבת השכלתו הפוליטית והרעיונית ולהעמקתה, תוך מיזוג התיאוריה והפעילות, וישתתף בפעילות הרעיונית שנקבעה בידי מוסדות המפלגה" שניכר בהם שלא עודכנו כבר עשרות שנים ושאותה רוח מחתרתית נושבת מהם.

נזכרתי גם בצעדות אחד במאי, אליהן היו מגיעים המשקיעים שבינינו בחולצה כחולה מקומטת עם שרוך לבן ובצעידה הצבאית לקול התופים של צעירי בנק"י מעומלני המדים.

נזכרתי בכל אלה וחשבתי שמק"י היא גוף מסוייד ואנכרוניסטי מכדי שאפשר יהיה לשנות את אופיו. נזכרתי שלפני המלחמה בעזה כבר הצהרתי על כוונה להתפקד למר"צ והבנתי שמר"צ של היום היא לא מפלגת החלומות שלי, אבל אם יש בית פוליטי שאנשים כמוני יכולים לפעול מתוכו ולהשפיע עליו בישראל של היום הבית הזה הוא עדיין מר"צ.

יש הרבה דברים שאני לא אוהב במר"צ, כשם שיש הרבה דברים שאני לא אוהב בחד"ש. את מר"צ, אני מאמין, אפשר לשנות מבפנים הרבה יותר משאפשר לעשות זאת בחד"ש.

24 תגובות ל“נראה לי שהחלטתי”

 1. הוצאת לי את המילים מהפה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. אוף, תתבגרו כבר. הקומוניזם מציק לך בחד"ש? מה עם שתי מדינות לשני עמים, אחת פלשתינאית לפלשתינאים, ואחת דו-לאומית ליהודים? לכולם מגיעה זכות ההגדרה העצמית, עד שזה מגיע ליהודים. היהודים הם לא לאום, אולי רק היהודים הישראלים, מכוח המציאות. אין זכות שיבה ליהודים, רק לפלשתינאים. ולארמנים. ולרומנים. ולגרמנים. וליוונים. בעצם, כמעט בכל מדינה דמוקרטית יש זיקה אל הפזורה של הלאום שמרכיב את רובה של המדינה. עד שזה מגיע למדינת היהודים. אז הם הופכים להיות לא לגיטימיים, קלונולאליסטים, כובשים אכזריים שלא מגיעה להם אפילו הזכות האלמנטרית למדינה משלהם, עם צביון כפי שרוב האוכלוסיה רוצה. כמובן, שהמדינה הפלשתינאית תכיל את כל המרכיבים האלה, ואף אחד לא יפצה פה ויצפצף.

  בקיצור, קצת בגרות. ציונות זו לא מילה גסה. את כל מה שאתם מחפשים יש גם בחד"ש, פלוס ציונות. הקומוניזם, זו באמת הבעיה של חד"ש. אוףףףףף

  [להגיב לתגובה זו]

 3. התכוונתי שאת כל מה שאתם מחפשים יש גם במרצ, כמובן. לא בחד"ש. ולא, אני לא הולך להצביע למרצ, אז באמת שאין לי אינטרס. בציונות, לעומת זאת, יש לי ויש.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. עופר, תרגע. התבלבלת בין חד"ש לבלד, וגם שם זה לא חד משמעי כמו שאתה מציג את זה, אבל על כך בפעם אחרת.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. ממש ממש לא התבלבלתי. הם מסתירים את זה טוב טוב מקוראי העברית שביננו.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. גם אני מרצ כי הם משקפים הכי טוב את העמדות שלי (אפילו אלו שאני פחות גאה בהם). כלומר, הם מייצגים אותי בצורה הכי מדויקת מבין כל המפלגות האפשריות. בד בבד, אני שמח על כל קול ישראלי שהולך לחד"ש.

  הכי חשוב, לא להצביע לתי"מ האווילית (אלא אם אתם מפדלניקים) ולדע"מ הנהדרת, כי הקולות האלו סתם יתבזבזו, בלי לעבור את אחוז החסימה.

  חשוב לזכור שלא רק שהסכם העודפים לא חל על רשימה שלא עברה את אחוז החסימה, אלא גם שלתי"מ יש הסכם עודפים עם ישראל חזקה. ברצינות.

  מבין מאות הסקרים שנערכו, יש בערך סקר אחד או שניים בהם תי"מ עוברת את אחוז החסימה. פעולה אחראית מצידם תהיה פרישה מהמירוץ. אם לא, הם ומצביעיהם יהיו אחראים במידה רבה לקואליציה של ביבי.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. מה הקשר בין תי"מ למפד"ל? הצצת במצע שלהם, או ברשימת המועמדים?

  [להגיב לתגובה זו]

 8. דווקא קראתי את המצע של תי"מ. התכוונתי שיש דתיי כיפה הומניסטים עם נטיות מדיניות ימניות שעשויים לחשוב שלא יקרה שום דבר אם הם יצביעו תי"מ, כי היא תעסוק בעיקר בענייני סביבה ויהדות סבלנית ולא תפריע להמשך בניין ההתנחלויות, כי זה לא הטיקט העיקרי שלה.

  [להגיב לתגובה זו]

 9. עופר – אני אשמח לקבל קישור לטקסט בערבית מטעם חד"ש שמדבר על שלילת זכות ההגדרה העצמית של היהודים.

  [להגיב לתגובה זו]

 10. צר לי לאכזב, אבל אתה רק היית צריך לשאול איך מצטרפים.

  חד"ש היא לא מק"י. מק"י היא חלק גדול ועיקרי בחד"ש, אבל בחד"ש יש הרבה חברים שלא קשורים למק"י.

  כדי להצטרף לחד"ש פשוט מגיעים לסניף המקומי ומצביעים שם:
  http://idov.co.il/?p=777#comment-532

  האם מרצ היא גוף דמוקרטי? אולי. מה שברור זה שלקיבוץ הארצי יש שם שליטת ברזל ואי אפשר להזיז שם דברים בלי שהקיבוצניקים ירצו. בהצלחה עם ההתפקדות למרצ!

  ג'ומס נבחר בקולות הקיבוצניקים: http://www.thetarnegol.co.il/248
  תקנון מרצ מוטה לטובת הקיבוץ הארצי: http://www.blacklabor.org/?p=603
  חברי הקיבוץ הארצי מתפקדים בארגזים ובחינם: http://www.blacklabor.org/?p=2476

  [להגיב לתגובה זו]

 11. אורי: אני יודע שמק"י היא לא חד"ש. עקבתי אחרי הפתיל שהפנית אליו והוא מעניין, ללא ספק, אבל בדיוק כמו שאמרתי אי-אפשר להתפקד לחד"ש. אתה יכול להחליט כפעיל להתייצב לבחירת נציגיך בוועידת\מועצת חד"ש, אבל אין לך דרך להיות חבר בחד"ש (בניגוד למק"י). זה אולי נשמע כמו עניין פורמלי וזניח, אבל אני חושב שהוא משמעותי.

  בנוגע למרצ והקיבוץ הארצי: טוב, ידעתי שזה יבוא. אני חושב שהנצחון המרשים של אילן גילאון בפריימריז שבאו אחרי הפוסטים בעבודה שחורה שקישרת אליהם קצת מערערים על התמונה של שליטה מוחלטת של הקיבוץ הארצי ברשימה. בסך הכל, אחרי שש עשרה שנים של פעילות פוליטית ושלושה יושבי ראש נבחר לראשונה יושב ראש קיבוצניק, זה לא ממש בלתי-סביר בתנועה שמפ"ם הייתה חלק מרכזי ממנה מלכתחילה.

  עופר: אתה בעצם מנסה לשכנע אותי כן להצביע חד"ש, נכון?

  [להגיב לתגובה זו]

 12. שחר, איך השתפנת. איזו אכזבה. אתה נותן בדיוק את הסיבות הנכונות (חלק מהן, שכחת שהם פרלמנטרים מצויינים) להצביע חד"ש, ואז מנטפק שוב ומחליט על מרצ. אתה כמו בת 16, עשית לי ביצים כחולות. חד"ש היא בדיוק המקום להתחיל בו תנועה יהודית-ערבית פרוגרסיבית ואקטיביסטית עם קיום משל עצמה. אף פעם לא היה מספר משמעותי של מצביעים יהודים לחד"ש. אולי אחרי הבחירות האלה תהיה התארגנות (בדומה "עיר לכולנו" בתל-אביב) ויהיה בסיס פרוגרסיבי לבנות ממנו. מרצ היא פרווה, ומעוררת אנטגוניזם. היא לא בסיס לכלום. סתם מפלגה ישנה בלי ערכים. אני שותף לתלונות על חד"ש, אבל שים לב שהם אף פעם לא היו צריכים להשתנות. עכשיו זמן טוב.

  [להגיב לתגובה זו]

 13. אלעד: כשאתה אומר שמר"צ מעוררת אנטגוניזם לאיזה ציבור אתה מתכוון? כי אם הכוונה לאנטגוניזם המפורסם שהיא מעוררת בישראלי הממוצע אז חד"ש הרי מעוררת אותו הרבה יותר, ואם אתה מתכוון לאנטגוניזם שהיא מעוררת כרגע בקרב אנשי השמאל אז אני חייב לציין שאני מבין היטב את המקור שלו ושותף לו לא מעט, אבל מצד שני לא ברור לי כמה הוא מוצדק.
  ולעניין, אני לא חושב שאני מנטפק, אני חושב שזו נקודה עקרונית מאוד. רציתי להוסיף משהו בפוסט על מה שנראה לי כאפשרות המוצלחת יותר – הקמה של תנועה חדשה (כן, כבר עכשיו זה נשמע פאתטי אני יודע) שתהפוך לחלק משמעותי בחד"ש. נכון לעכשיו אין גוף כזה, והגוף הדומיננטי וכמעט היחיד בחד"ש שאתה יכול להצטרף אליו כחבר הוא מק"י.

  [להגיב לתגובה זו]

 14. אולי לא התפקדות לחד"ש, אבל הזמנה להשפעה (בקאט אנד פייסט ממייל מדב חנין) –

  מיד בתום הבחירות – ממשיכים לבנות שמאל חדש.
  כנס התארגנות ראשון בתל אביב, שבוע הבא, יום א', 15 בפברואר, הגדה השמאלית (אחד העם 70), בשעה 19:00.

  [להגיב לתגובה זו]

 15. שחר,

  גם אני לא משתגע על החלק הקומוניסטי בחד"ש. ההבנה של חד"ש שהם ממלאים חלל בשמאל הישראלי היא משהו חדש, וגם הם לא מבינים את המשמעות עד הסוף. הסיסמה "בונים שמאל חדש" מתייחסת לא רק למרצ ולעבודה, אלא גם לחד"ש.

  כך שמה שתצביע, אתה גם מוזמן למפגש שבו נדבר על מה הלאה עם השמאל החדש הזה, כמו שתמר פרסמה.

  [להגיב לתגובה זו]

 16. יש לי בעיה אחת קטנה, זניחה וחסרת משמעות עם חד"ש: אם פעיל חד"ש יעצור אותי ברחוב וירצה לדבר איתי, ואני אומר לו "מצטער, אני מצביע מר"צ", הוא יראה בזה אסון הרבה יותר גדול מאשר אם אני אומר לו "מצטער, אני מצביע לביבי". במקרה הראשון הוא יזעיף פנים ויתמלא בזעם קדוש, במקרה השני הוא פשוט יתעלם.

  לא ברורה לי תחושת השנאה הגדולה של חד"ש למר"צ דווקא, מכל המפלגות בהן ניתן לבחור על הספקטרום הפוליטי. אני מאמין שזהו סימפטום למשהו עמוק יותר – חד"ש מנותקים כמעט לגמרי מ-90% מהציבור הישראלי. קבוצת ההתייחסות שלהם היא רק הצד השמאלי ביותר של המפה, ולגבי כל השאר (שכולל דברים קטנים וזניחים כמו 20 מנדטים לליברמן), הם בוחרים לטמון את ראשיהם עמוק בחול. הם לא נלחמים נגד הימין, זה מייאש מדי. במקום זאת, הם נלחמים נגד השמאל הקצת פחות רדיקלי. אפרופו קומוניזם, ממש כמו הלניניסטים הרודפים את הטרוצקיסטים עד חורמה. כאילו הכל טוב בעולם, הגענו לספו של גן העדן הסוציאליסטי, ונשאר רק לחסל את מי שלא מוכן להתייצב לגמרי בקו המפלגה.

  אם אותו פעיל חד"ש היה שומע אותי אומר "מצטער, אני מצביע מר"צ", ובמקום להזעיף פניו היה מחייך ואומר "יופי, עוד אחד בצד שלנו. בהצלחה!", אז דווקא הייתי שוקל ברצינות להצביע לו. זה היה מעיד על תפישה רחבה יותר של המאבק הפוליטי והחברתי בישראל. כל עוד הם רואים במר"צ אויב אידיאולוגי שיש להשקיע זמן ומאמץ בתקיפתו המתמדת, במקום להשקיע זמן ומאמץ בסכנות אמיתיות לחברה ולמדינה שלנו, משהו בחד"ש בעייתי באופן יסודי.

  [להגיב לתגובה זו]

 17. יש לי פוסט בבטן למה בעד ונגד מרצ וחד"ש אבל בסוף השארתי רק פוסט פרו-תי"מ. אם אפרט את סיבות הנגד לפני הבחירות אחטא למטרות החשובות כאן: זה לא את מי מענישים בבחירות האלו, אלא את איזה רעיון מחזקים. שימו בצד את לנין וחשבו טרוצקי. אנשים שמייצגים אנשים, אנשים שרואים את הממשלה כמשרתת הציבור ולא כשולטת בו.

  העיקר זה מחר גוש סוציאל-דמוקראטי שיחסום את צעדיו המסוכנים של ליברמן. לא אכפת לי אם תצביעו תי"מ או מרצ או חד"ש. לכל אחת יש את היתרונות והחסרונות שלה, אבל ביחד הן סיעה שחייבים לחזק בכנסת. את ההבדלים הקטנים שימו בצד, הם כמעט לא חשובים באקלים הפוליטי של יום רביעי בבוקר והקדנציה שלאחריו.

  [להגיב לתגובה זו]

 18. מאת נמרוד ברנע:

  תבורך.
  תיצור איתי קשר בבקשה
  nimrodbarnea
  בג'ימייל.

  [להגיב לתגובה זו]

 19. פקודה בלתי חוקית בעליל?
  קראת לי פושע ופספסתי את זה?

  אתה מסכים שמהיום נצי"ח את הבית שלך לכמה קאסמים, נראה כמה חוקי ושליו תישאר אז?

  כואב לראות שיש כאלו שנלחמים רק כדי שאתה תברבר שטויות כמו "פקודה לא חוקית".

  הייתה לי זכות לעשות הכל, לסכן את חיי ובכדי לתת לילד בשדרות לפחות סיכוי לישון פעם לילה שלם עם חלום טוב מההתחלה ועד הסוף.

  הייתה לי הזכות להילחם תוך כדי רמות מוסר שאתה רק תחלום להקליד במקלדת שלך כדי לתת לך מקום בטוח להתעמק באתר של רשת אפלה במסווה של תנועה ליברלית.

  דוב חנין מייצג את כל הרע שקרה בחברה הישראלית.
  מחברה שרוצה להיות ייחודית ומיוחדת היא נהייתה בבואה מסכנה של איזו "ניו זילנד".
  ותאמין לי הייתי בניו זילנד, הסביבה שם ירוקה, אבל האנשים נובלים.

  [להגיב לתגובה זו]

 20. Drazick: לא קראתי לך כלום, אלא אם אתה מישהו ספציפי שדיברתי עליו ואנחנו נפגשים כאן במקרה. מישהו שדיבר במפורש על דברים שלדעתי הם בגדר פקודה בלתי חוקית בעליל.
  אז אני מבין שלטענתך אין דבר כזה פקודה בלתי חוקית בעליל, ושכיוון שאתה לחמת לי אין זכות להגיד שום דבר, בסדר. אבל למה חשוב לך להגיד לי זה אם התשובות שלי הן מחוץ לגבול מבחינתך, הרי דיון אי אפשר לקיים ככה.

  [להגיב לתגובה זו]

 21. מאת העלמה עפרונית:

  אלעד וו, כשאתה אומר "מרצ מעוררת אנטגוניזם" אתה מוכן בבקשה להשלים את המשפט כדי שנוכל לדעת את האנטיגוניזם של מי היא מעוררת? כי מאיך שניסחת את הדברים נשמע כאילו מרצ מעוררת אנטגוניזם אצל כווווווולם, ואנחנו הרי יודעים, כעניין שבעובדה, שזה לא נכון בכ-לל.

  [להגיב לתגובה זו]

 22. יש המון פקודות בלתי חוקיות.
  ויש בלתי חוקיות בעליל.

  איפה במלחמה האחרונה ראית פקודות בלתי חוקיות בעליל?

  מלחמה היא לא דבר סטרילי. אך תאמין לי, אנחנו שמים על הכח שלנו מעצורים עם מוסר כ"כ גבוה ששום כתיבה יפה ונאורה בתקתוקי מקלדת לא מתקרב אליה, גם לא בתאוריה.

  אפשר לקיים דיון, רק יש דברים שהם מעבר.
  אם אתה לא מסכים שפה, בישראל, דבר ראשון צריכה להתקיים מדינה שהיא בטוחה לאנשים כמוני וכמוך, יהודיים בלאום שלהם אז יש לנו בעיה.

  יש לאנשים נטייה בשנים האחרונות ליצור מדמוקרטיה, סובלנות ועוד ערכים מקודשים (בלי טיפת ציניות) מטרה. חבר'ה, הערכים הללו הם לא מטרה, הם אמצעים. הם אמצעים ליצור חברה טובה יותר שבמרכזה האדם, הוא זה שאמור לזכות מפירות ערכים אלו.

  אם נמצא סט ערכים טוב יותר שנותן חיים טובים יותר לחברה אין שום בעיה להחליפם. ערכים משתנים עם הזמן ולובשים צורה שונה מעת לעת.
  מה שמחבר אותם הוא הרצון של האדם להשתמש בהם כי הם יוצרים מרחב פעולה חיובי עבורו.

  [להגיב לתגובה זו]

 23. לשחר ולעלמה עפרונית: מרצ מעוררת אנטגוניזם בציבור הרחב (ימין/מרכז), וגם בשמאל. כבר לא נשארו סיבות להצביע לה, ולדעתי רוב אלה שכן הצביעו לה, כמו המשפחה שלי, עשו זאת בעצם כי הם לא יכולים לסבול את המחשבה של להצביע חד"ש (גם אם הם לא יודעים את זה). על האנטגוניזם שהיא מעוררת במרכז/ימין אין סיבה להרחיב, הוא מוכר. אבל עכשיו הם גם לא ממלאים את תפקידם בשמאל, אז למה הם טובים? הרי זו מפלגה קפיטליסטית למדי, ולא ירוקה מספיק, שלא לדבר על התמיכה בשתי מלחמות. זה האנטגוניזם שאליו התכוונתי, האנטגוניזם משמאל. מטיפים למי שמתנגד למלחמה על זה שהוא בוגד בעמו ומסתחבק עם ערבים. הם איבדו את המנדט שלהם לייצג את השמאל.

  עפרונית: לדעתי היא מעוררת אנטגוניזם כמעט אצל כולם. ולדעתי זו הסיבה לסיבה שקיבלה כל כך מעט מנדטים. אני מסכים שיש הסברים אפשריים אחרים.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting