אז זאת הנאמנות שהוא דיבר עליה?

בראיון ליומן של ערוץ 1 ביום ששי הסביר אביגדור ליברמן מה היו הסיכומים שלו עם נתניהו לקראת הכניסה לממשלה.

ההישג הראשון שמצא ליברמן להזכיר הוא ההסכמה להעברת חוק שיאפשר הצבעה לאזרחים ישראלים השוהים בחו"ל.

מישהו אמר משהו על נאמנות?

21 תגובות ל“אז זאת הנאמנות שהוא דיבר עליה?”

 1. בטח, תראה – מי הולך להצביע בחו"ל?

  כל השמאלנים שמטיילים בעולם? מה פתאום. הם תקועים באיזה חוף בגואה מסוממים לגמרי. וגם אם היו רוצים להצביע, להגיע לשגרירות ישראל זה לא פשוט.

  לא – החוק הזה מדבר על כל החרדים בניו יורק. אם אני לא טועה יש שם מאות אלפים שכולים זכאים לאזרחות וישמחו להצביע – ליברמן או ימינה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. מאת ג'וני דו:

  חמי, אני דווקא ממש לא בטוח שיש מאות אלפי חרדים אזרחי ישראל בניו יורק, אבל גם אם כן ברור שזאת ממש לא המוטיבציה של ליברמן (חרדים שישמחו להצביע ליברמן? אתה גם קורא את מה שאתה כותב?)

  המוטיבציה העיקרית של ליברמן כאן היא לאפשר הצבעה למאות אלפי עולים ממדינות ברה"מ לשעבר, שהגיעו לישראל מאז תחילת שנות ה-90, קיבלו כאן אזרחות, ואחרי כמה שנים החליטו לחזור לארץ מוצאם.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. מאת שחר (אחר:

  זה אומר שעזמי בשארה יוכל להצביע?

  [להגיב לתגובה זו]

 4. אה! ומה לגבי הפליטים? תושבי ישראל בחו"ל, לא?

  [להגיב לתגובה זו]

 5. יואב, ברור לך שתושבים ואזרחים זה לא אותו הדבר, נכון? לתושבים אין זכות הצבעה בבחירות לכנסת אפילו כשהם גרים בישראל.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. ג'וני, לא רק לארץ מוצאם. רבים מהם "המשיכו הלאה". להגנתם יאמר שבשלב כלשהו ממשלת רוסיה מנעה יציאת יהודים לכל מדינה פרט לישראל, כך שהאזרחות הישראלית די נכפתה עליהם. אז הם ישבו פה שנה שנתיים ואז המשיכו לאן שהם תכננו להגר אליו בכל מקרה (פה באונטריו יש אוכלוסיה די גדולה שלהם). העניין הוא שאני לא בטוח שיש להם עניין כלשהו בפוליטיקה הישראלית, בטח שלא מספיק כדי ללכת להצביע.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. לאור מה שדובי כתב, אז אולי בכל זאת ליברמן מכוון לקהילה הגדולה (מאות אלפים?) של יורדים, בעיקר בארה"ב, שהסברה שאני מכיר אומרת שהם יצביעו לגוש הימין? ואולי ליברמן מוכן, לשם כך, גם "לסבול" את הצבעת החרדים בארה"ב (במקום הרכבת האווירית המפורסמת) כי הם עדיין מצביעים לגוש הימין (או, לחילופין, אם מסתכלים על התוצאה הצפויה, ליברמן רוצה שהחרדים… טוב, אני אתאפק לא לעצבן את דובי…)

  [להגיב לתגובה זו]

 8. שחר (אחר): גאוני. נראה לי שליברמן יוביל עכשיו גם משא ומתן מואץ עם סוריה וירידה מהגולן רק כדי לגרום לבשארה להתייצב בשגרירות החדשה שתיפתח בדמשק ביום הבחירות ואז להשליך אותו למעצר מנהלי.
  כל השאר בערך: המניעים של ליברמן ברורים, פחות או יותר, למרות שאני לא בטוח עד כמה ההשערות בנוגע להצבעת היורדים הן נכונות (וצריך לקחת בחשבון גם פלח הולך וגדל של ישראלים שנמצאים בחו"ל תקופות ארוכות לצורכי לימודים או רילוקיישן שהצבעתם תהיה אחרת במפגיע). הנקודה שלי היא שהמפלגה שהסוותה את הגזענות שלה תחת דרישה אובייקטיבית לכאורה לנאמנות בוחרת כצעד ראשון לאפשר הצבעה לאנשים שויתרו באופן מוחלט על הסממן האלמנטרי ביותר של מחוייבות ונאמנות למדינה והעציקו את מושבם ממנה.

  [להגיב לתגובה זו]

 9. ערן – אין כזה דבר "יורדים". יש "מהגרים".

  [להגיב לתגובה זו]

 10. וגם שחר בעצם. עכשיו כשאני קורא את התגובה מעלי.

  [להגיב לתגובה זו]

 11. אביעד: צודק. חייב לציין שדווקא ניסחתי לעצמי את התגובה בראש עם הקפדה להשתמש במהגרים ולא ביורדים אבל כשהתיישבתי על המחשב בסופו של דבר יצא לי ככה.
  מצד שני לא התמרמרת על השימוש של ג'וני ב"עולים". אם יש "עולים" יש גם "יורדים", לא?

  [להגיב לתגובה זו]

 12. נו באמת. האינטרס היחיד של ליברמן (ושל נתניהו) הוא לדלל את אחוז הערבים בעלי זכות הבחירה. אחוז גבוה יותר של יהודים, אחוז נמוך יותר של ערבים. חשבון כל כך פשוט. קונסיסטנטי לחלוטין עם ה"נאמנות-אזרחות" שלו, שהיא רק מסווה לפשיזם שכולנו למדנו להכיר ולאהוב.

  [להגיב לתגובה זו]

 13. מה שמעניין אותי הוא, נגיד, אם יגלו שבעצם רוב המצביעים בחו"ל יצביעו לשמאל. אז הם יבקשו לבטל את זכות ההצבעה כי זה בעצם לא משהו?
  ואז מה יקרה? זה לא פתאום יחשב מאוד לא דמוקרטי לקחת לאנשים את זכות ההצבעה מרגע שניתנה להם?

  [להגיב לתגובה זו]

 14. שחר- גם אם יש עולים, לא בהכרח (כלומר, אין) יורדים. עולים זה מעמד משפטי מובחן- מי שהתאזרח בישראל מכח חוק השבות. יורדים זה ממש לא ההיפך.
  עופר- הסברך אכן מציע התאמה לפשיזם של נאמנות- אזרחות, אבל, הוא לא עומד בקנה אחד עם פנטזיות ימניות (לא בהכרח של ליברמן) של טרנספר 'מרצון', היינו הגירת אזרחים ערבים מרצונם, ובכלל זה עידוד ממוסד להגירה זו. אם שתי הפנטזיות מתגשמות יחדיו, עולה או יורד אחוז המצביעים הערבים מכלל המצביעים? נראה לי שיהיה רווח לפשיזם היהודי רק אם גם מהגרים יהודים, גם מהגרים ערבים וגם יהודים-גלותיים-ועם-זאת-ימניים-מטורפים יקבלו כולם זכות הצבעה בחו"ל (בעצם, אם אפשר לשלול את זכות ההצבעה ממהגרים ערבים, מה טוב. לפשיזם).

  [להגיב לתגובה זו]

 15. כתבתי לפני הבחירות פוסט על הנושא הזה ואפשר לקרוא אותו ואת התגובות אליו כאן:

  http://www.notes.co.il/greengross/52422.asp

  לדעתי, צריך לאפשר למהגרים או ישראלים ששוהים בחו"ל ביום הבחירות להצביע. אני חושב שההצבעה הימנית ההמונית היא מיתוס, מה עוד שאפשר להגביל את ההצבעה לאנשים ששהו מספר מסוים של ימים בארץ בשנים האחרונות, וכך למנוע מצב שאנשים יבואו להצביע רק בבחירות, בעוד אין להם שום זיקה לארץ.

  [להגיב לתגובה זו]

 16. ההצעה הזו היא אחת ההצעות הכי מסוכנות ולא דמוקרטיות שעומדות על סדר היום של הממשלה. כמו שעם מינויו של פרידמן לשר משפטים אנשים לא הבינו את הנזק שהוא עומד לגרום, כך אנשים לא קולטים את מימדי הנזק שליברמן מייעד לנו בתחום הזה.

  [להגיב לתגובה זו]

 17. הרבה מדינות מאפשרות לאנשים שחיים מחוץ למדינה להצביע בבחירות. אני לא חושב שיש משהו מסוכן או בלתי דמוקרטי בעצם ההצעה. סתם, חשבתי לציין.

  [להגיב לתגובה זו]

 18. דובי – כמה מדינות יש המאפשרות לכל מי שאימו מחזיקה בדת מסויימת התאזרחות אוטומטית?

  [להגיב לתגובה זו]

 19. אור: לא יודע לגבי דת, אבל יש לא מעט מדינות שמעניקות אזרחות אוטומטית למי ששייך לאתנוס הנכון.

  דובי: הקונטקסט כאן הוא זה שחשוב. בדיוק כמו עם הצהרת נאמנות – נכון, גם בארה"ב יש הצהרת נאמנות מסוג מסויים. אבל אי אפשר להשוות בין הקונטקסט של 'נאמנות' בישראל ובארה"ב, לאור אוכלוסיה שמודרת באופן מוצהר משותפות מלאה בקהיליה הפוליטית. כך גם כאן – הרי שנינו יודעים שהמטרה של החוק הזה היא לא לאפשר לאזרחי המדינה שבדיוק טסו ליומיים בחו"ל להצביע בכל זאת.

  [להגיב לתגובה זו]

 20. אני לא חושב שיש קשר לנאמנות עם החוק הזה. בלי קשר למניעים שלו, ראוי שיהיה דיון בנושא של הצבעת ישראלים בחו"ל ואני מקווה שתמצא נוסחא שתאפשר להם (לנו) להצביע.

  [להגיב לתגובה זו]

 21. הוא התכוון – נאמנות לפשיזם. את זה אפשר מכל מקום בגלובוס.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting