אל תיתנו לו תכנית

מי שמגלה עניין, ולו פאסיבי ומרוחק בעלילות האח הגדול VIP יתקשה לברוח מהדומיננטיות של שם אחד בולט – מנחם בן. ממש כשם שאנשים שלא ראו ולו שנייה אחת מהעונה הקודמת של האח הגדול מצאו עצמם בקיאים בקורות חייו של בובליל האב, כך יודעים גם אלה שמקפידים להימנע מחגיגת הסלבס הנוכחית איך הצליח מנחם זה לעצבן את עדי נוימן ואת פנינה טורנה (גם אם אין להם מושג מי היא טורנה בכלל).

שימי תבורי, אפשר לשער, בחר להיכנס לבית האח הגדול מתוך הנחה, מוצדקת למדי, שהוא יכול להיות יותר בובליל מבובליל, וזאת בעודו מזכיר לקהל הצופים את היותו זמר מחונן שפוספס כאן במידה רבה. אבל מנחם בן, כך מסתמן, הוא הבובליל החדש האמיתי.

כשנפוצה השמועה לפיה גדעון לוי יהיה בין משתתפי העונה הנוכחית ניסיתי להסביר לעצמי ולכמה אנשים את הסתירה לכאורה שברעיון. לוי, כך טענתי, אמנם מורגל לשטוח את דעתו באולפני טלוויזיה מעת לעת, אבל תמיד הוא עושה זאת במסגרת דיון שבא להדגיש את הקיצוניות של דעותיו, תמיד יימצא מולו מישהו אחד לפחות עם אשראי ציבורי, תקשורתי או בטחוני לא פחות משלו שיפנה אל המנחה בבוז ויפטור את דעותיו של לוי כתמימות במקרה הטוב או כבגידה באומה במקרה הנפוץ יותר. אבל דווקא כשהוא כלוא עם קומץ זמרים, דוגמניות ושאר כוכבנים יוכל לוי לשטוח את משנתו בשקט יחסי. חבריו לבית ימצאו עצמם זועמים, הם ירצו לענות לו, אבל המרב שיוכלו לגייס מעצמם הוא נהמות "לך תגור בשדרות לפני שאתה מדבר". כך יכול היה לוי לזכות לבמה בפריים טיים של ערוץ 2 בלי שיוצב מולו איזה אלוף משנה במילואים שיוכל לרמוז לנו וללוי שהוא יודע דבר או שניים יותר מהעיתונאי השפל שמולו.

לוי חזר בו מההסכמה, אם אכן היתה כזו, בסופו של דבר. בן, שדעותיו קיצוניות ופרובוקטיביות לא פחות משל לוי, גם אם בתחומים אחרים לחלוטין, קפץ עליה בשמחה. אבל בן, כאמור, הוא הרבה יותר בובליל משהוא לוי.

כי בן, בדיוק כמו בובליל, הוא דוגמה לכוחו המשחית של הריאליטי. אין ספק שבובליל היה הברקת הליהוק של האח הגדול, ממש כשם שאין ספק, כבר עכשיו, שבן הוא הברקת הליהוק של האח הגדול VIP. ושתי הברקות הליהוק האלה נגועות באותה היתממות של אנשי ההפקה שכבר למדנו להכיר ולאהוב כל כך – "זו בסך הכל תכנית טלוויזיה, זה בסך הכל משחק, אין צורך להעמיס על המשתתפים סמליות או משמעות". אז מה אם הליהוק של בובליל הצליח להחזיר את הדיון על מזרחיות עשרות שנים לאחור, זה בסך הכל משחק, זו רק תחרות אישית בין אחד בובליל לאחת קורנפלד. מנחם בן, לצערי הרב, נראה כאילו ילווה אותנו הרבה אחרי סיומו של החודש הזה, הרבה יותר משיצליח בובליל למשוך את דקות התהילה שלו.

אני מנחש שהחוזה שמבטיח לבן הנחייה של תכנית תרבות שבועית בקשת נכתב, אם לא נחתם, עוד לפני הכניסה שלו לבית, יכול להיות שבעקבות הימים האחרונים החליטו בקשת שהשם המתחכם משהו "בן תרבות" יוחלף בשם המתחכם אף יותר "מנחם מעצבן". אבל אין לי ספק כמעט שדרכו של בן לאולפן צנוע שבו יזכה להתעמר באנשי תרבות ישראליים בעודו שוטח את משנתו ההזויה או המסוכנת כבר סלולה.

מה שמרגיז בתופעת בן יותר מהכל הוא ההכנעה הבסיסית שבה מנהלים כל כוכבני הבית את ויכוחיהם העזים איתו. הנה בן פוגע בציפור נפשו של עוד דייר, מעורר מייד גלי זעם בכל פינות הבית, ושוב פונה אליו מישהו בכעס מאופק, אומר לו "אני יודע שאתה מאוד חכם, אבל אתה לא מתנהג כמו בן אדם". וכך, פעם אחר פעם, רק בשל ההילה התרבותית העבשה שלו מצליח האיש שטוען כי התורה האבולוציונית היא שטויות וכי וירוס האיידס אינו קיים לקבע את מעמדו כ"חכם". התנהלותו האישית של בן אכן מעצבנת, גם אם יש להעריץ את היכולת שלו לשמור על שלווה סטואית בעודו מחולל סביבו מהומת אלוהים. רק שבסוף התהליך הארוך הזה נזכור כולנו את בן כפרובוקטור מבריק שהוא גם, ללא ספק, כפי שכל דיירי הבית יודעים, חכם מאוד.

מנחם בן אינו חכם, למנחם בן יש השקפת עולם מעוותת, מסוכנת, ומעצבנת, אבל כשיגמור את הקדנציה הקצרה שלו כילד הרע של חבורת המפורסמים בשקל הוא ימשיך ללוות אותנו כאיש התרבות של קשת. "מה אתם מתלוננים" ישאלו אז בקופרמן הפקות "הנה סידרנו תכנית תרבות פופולרית בערוץ 2, וגם עכשיו יש לכם על מה להתלונן, וחוץ מזה, זה בסך הכל טלוויזיה".

(רבים מן הדברים שכתבתי כאן דומים ברוחם לדברים שכתב ניסן שור על מנחם בן בטורו בטיים אאוט* בשבועות האחרונים. לצערי, נדמה ששור מתעקש שלא ללמוד את לקחי העבר הקרוב. ממש כשם ששור התמוגג מבובליל בימי השידור הראשונים של האח הגדול כך הוא נהנה עכשיו לחזות בבן ובמעלליו מתעקש שלא לראות את האסון המתקרב**)

* את טיים אאוט הרי תפתחו בכל מקרה כדי לצפות בלרמן, שרון, יהונתן ועוד רבים וטובים מדגמנים בלוגריות, לא? אז דפדפו גם לטור של שור.

** אם כבר הזכרתי את טורו של שור. השבוע הוא מתלונן על היעדרם של פרובוקטורים ראויים לשמם בתרבות הישראלית בחפשו את תחליף מנחם בן של העונה הבאה. שור מפספס כמה שמות כמו בני ציפר ויצחק לאור, אבל באופן כללי הוא צודק, כמובן (במוזיקה נאלצתי להרחיק כמעט עשרים שנים לאחור אל אוהד פישוף הצעיר כדי למצוא מועמד (בואו נתעלם מג’קו אייזנברג)). שור מנסה להבין גם מדוע המועמדים שהצליח למצוא מגיעים כולם מתחום הספורט. לשאלה הזו יש תשובה פשוטה למדי – קשר מחונן הוא קשר מחונן וגם אם הוא פותח פה על חבריו לנבחרת ומכנה אותם אפסים הבעיטה שלו נשארת מדוייקת לא פחות כמו גם ראיית המשחק שלו. בערך באותו אופן גם האוס יכול להרשות לעצמו אישיות בלתי נסבלת, כל עוד הוא מצליח להציל חיים של חולים אף אחד לא יקבור את הקריירה שלו בגלל אופי מעצבן. אצל עיתונאים, מבקרים וסופרים זה לא עובד ככה.

7 תגובות ל“אל תיתנו לו תכנית”

 1. התיעוב שלי לפרסונה הציבורית של מנחם בן הפך לסוג של זלזול קל בלי מעורבות רגשית אחרי שפגשתי את האוויל משריש הזה באזכרה של אבידן לפני שנה. רפי וויכרט הרים לו לכמה הנחתות והאידיוט הזה אפילו לא קלט אותן.
  איכשהו יצא לי גם לקרוא יותר מפעם אחת את השטויות שהוא כותב ב"מעריב" (לדוגמא התלהבות היסטרית משני מועמדים בבחירות לכנסת ה-18: פרופ' הרב מיכאל הרשקוביץ' יו"ר הבית היהודי וגיל קופטש יו"ר עלה ירוק) ואני בהחלט לא מחזיק ממנו אינטלקטואל רשע כמו שהחזקתי ממנו קודם לכן אלא סתם מישהו שצבר כמה קילוגרמים של ידע ותו לא.

  אם גדעון לוי היה ב"אח הגדול" אז הייתי צופה בזה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. את מי הוא בכלל מעניין? אתם דנים אם הוא חכם או לא… ואני לא מבינה בכלל איך ניתן לשאול את השאלה הזאת על מישהו שמשתתף ב"אח הגדול".
  כל אחד שיודע מאיפה בא הכינוי הזה- "האח הגדול", צריך לדעת כמה זו בושה לאנושות, שיש תכנית שנקראת בשם הזה. זה רק מראה לאן האנושות הזאת הגיעה, ולאן היא רק יכולה להגיע..
  כל אחד שמשתתף באח הגדול, לי לא יהיה כבוד אליו… גם אם חנוך לוין בכבודו ובעצמו, היה קם מן הקבר ומשתתף בתכנית, בזאת היתה מסתיימת הערכתי אליו.
  וכל הציבור, שיושב וצופה… אלוהים… לא בא לכם למצוא חיים??? אני בטוחה שיש הרבה דברים הרבה יותר מעניינים לעשות… או לצפות בהם… חוץ מהאח הגדול…
  וחוץ מזה… זה לא אמור להיות….? "האח הגדול צופה עליך"…?

  [להגיב לתגובה זו]

 3. יאלה מה אתם מבינים בכלל

  [להגיב לתגובה זו]

 4. מאת מנחמת בן:

  תירצו או לא תירצו מנחם מוסיף צבעוניות לתוכנית ה"אח הגדול" גם אם הוא לפעמים או בעצם תמיד מצליח לעצבן את דיירי הבית,דעותיו כאלה או אחרות הם לא תמיד הכי נחמדות או חכמות אך אותי הוא מצליח להצחיק,אז תנו לו להמשיך במשנתו המוזרה והמציקה משהו ולו רק בכדי להוסיף עניין בבית ולא תהיה זאת עוד סתם תוכנית משעממת.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. מנחם בן לא המריא בתוכנית 'האח הגדול' בגלל דעותיו הקיצוניות. הנחה זו הינה קשקוש מוחלט.
  לדעתי הסיבה להמראתו היא משום שחבורת האפסים שיושבת מולו נמצאת בשלבים מאוחרים של הקריירה המוזרה שלהם, כל מה שנותר להם הוא ללהג על הימים שבהם הם היו שווים משהו, או איפה נקנו הנעליים או הכובע של פלונית וכו'.

  עד שבא אדם אחד בעל כושר ביטוי מובהק קוראים לו 'מנחם בן' ומוציא להם את האויר מהבלון המדומיין שהם חיים בו, וכמובן שהפיצוץ לא מאחר לבוא.

  אני רחוק מדעותיו של מנחם בן כרחוק מזרח ממערב, עם זאת – החבורה שסובבת אותו כלל לא ראויה להתייחסות, אנשים קטני מוח וצרי אופקים, הזן הנחות ביותר של התרבות הישראלית היפה.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. מאחלת לך שכשיצא מנחם בן מהבית האח הגדול הוא יתבע אותך. מי את שתגידי שלא לתת לו תוכנית? בעיניך את לא אהבת אותו אבל יש כאלו שדווקא חושבים שהוא צודק בכל מה שאומר גם אם אומר את הדברים שלו בקיצוניות. מה שאמר על מאיה בוסקילה הוא צדק מה שאמר על עדי המלוכלכת הוא צדק מה שאמר על כל אחד ואחד מהבית הוא צדק. ועובדה שממשיכים להשאיר אותו. מעצבן? זה מה יש . לא מתאים לך אל תראי. אבל על זה שאת מלכלכת עליו יא מופקרת אני מאחל לך שהוא יצא הוא יזיין לך את הצורה בכך שיתבע אותך בענק. יא מופקרת בת זונה.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. […] העובדה היא שיש הרבה אנשים שחושבים שבן הוא אדם "חכם". הדברים שהוא אומר משפיעים על אנשים רבים, ורבים […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting