דברים (מופרכים) שלמדתי מוולפרם אלפא

נו, כן, לדבר על וולפרם אלפא זה לגמרי לפני שבועיים וחצי, אז מה.

משק כנפי

על היומרנות של סטיבן וולפרם כבר יצא לי להגג כאן פעם ואין ספק שוולפרם אלפא הוא פרויקט יומרני, במובן הטוב של המילה. על רקע היומרנות המובנית הזו מצאתי שמעניין לראות מה יש לו לאלפא לומר על עצמו. הפירוש המוביל של וולפרם אלפא לשמו הוא כ"מאורע היסטורי" לא פחות ולא יותר. אם תחפשו מה יש לו לומר על גוגל מנגד תקבלו שני פירושים – המוביל כ"ישות פיננסית" (עוד על כך בהמשך) והשני כמילה. אליבא דוולפרם אלפא, אם כן, ההשקה שלו ב-15 במאי השנה היתה בגדר מאורע היסטורי, כבוד שנמנע מההשקה של גוגל.

משהו מוזר קורה בבלוגלי

הפירוש השני של וולפרם אלפא לעצמו הוא כשם דומיין, פירוש ממנו גיליתי שאלפא יודע להציג מגוון נתונים אודות אתרים ברשת. מובן שמיהרתי לבדוק מה יש לו לספר לי על בלוגלי. תחת הכותרת סטטיסטיקה מציע וו"א גם חלוקה של נתוני התעבורה לפי סאב-דומיינים, במקרה של בלוגלי המשמעות היא שאפשר לזכות להצצה אל ההערכות של אלקסה בנוגע לבלוגים המובילים. יכולתי לנחש מראש שלרמן יופיע גבוה בצמרת, נתון של כאלפיים מבקרים ביום אמנם נראה גבוה מידי, אבל לא בלתי אפשרי. ההפתעה האמיתית היא הבלוג "פתוח לעשקים" שעוקף את לרמן עם כ-3,000 ביקורים ביום. בלוג שהפוסט האחרון שלו, שימו לב, פורסם באוגוסט 2008.

ראייה חד ממדית

לוו"א יש נטייה, מובנת, להתרכז בתחומים כמיתים, כאלה שיאפשרו לו לנתח נתונים מספריים ולהציג אותם בתצורה מאירת עיניים. זו הסיבה לכך שהפירוש המוביל, כמעט היחיד, לכל חברה מסחרית שתעלו על הדעת הוא כ"ישות פיננסית". קחו למשל את IBM מה שיש לוו"א לספר על IBM הוא מפורט להפליא, בהנחה שאתם מתעניינים במניה. תוכלו לקבל נתוני מסחר עדכניים והיסטוריים, תחזית עתידית המתבססת על נתוני עבר, והשוואות למניות דומות. אבל משהו חסר. אי-שם בתחתית עמוד התוצאות תחת הכותרת Company Information אפשר למצוא גם את השורה sector: diversified computer systems. וזהו.

מי שמתעניין, למשל, בהיסטוריה של עולם המחשבים וחשב שוו"א יוכל לספק לו מידע מהימן על IBM ועל התפקיד שמילאה בתחום, יגלה שהשורה הזו היא המקום היחיד שבו IBM היא יותר מעוד מניה הנסחרת בבורסה של ניו יורק. על Apple למשל יודע וו"א לספר לנו באותו עניין כי היא שייכת ל-sector: personal computers משל לא היו אייפודים ואייפונים חלק משמעותי מעסקיה של Apple.

פתחתי את החלק הזה בגילוי של הבנה לנטייה של וו"א לכיוונים כמיתים, ואין כמית משערי מניות כמובן. למרות זאת יש משהו פגום ערכית, לטעמי, בבחירה הגורפת הזו.

כל זה אינו אלא הקדמה לפוסט עתידי שאני מקווה לכתוב בקרוב על דברים מעניינים קצת יותר שלמדתי בגלל (אבל לא מ-) וולפרם אלפא והצגת התנודות בשערי המניות שלו. פוסט ובו פונקציות צפיפות הסתברותיות, הנחות יסוד בעייתיות ואף הופעת אורח של ברבור שחור.

3 תגובות ל“דברים (מופרכים) שלמדתי מוולפרם אלפא”

 1. אהמ… כמובן שניסיתי להכניס את הURL של הבלוג שלי וקיבלתי שהוא אכן מאוכסן אצל לך-אבאל'ה ושיש לי 880 מבקרים ליום ו2600 דפים נצפים ליום. מחמיא מאוד אבל אפילו לא קרוב. המספר האמיתי הוא בערך 150 ליום (עם ממוצע של 0.15 פוסטים ליום [או 4.5 פוסטים לחודש]).

  ואהמ גדול עוד יותר – בדף הבית האקדמי והעבש שלי, מספר וולפרם, מבקרים מידי יום 45,000 (!) איש שצופים ב 120,000 (!!!) עמודים. פחחחחח. או אולי פפפפפפפפפף.

  אם על פי נתוני הבלוג היה נראה שאולי הפקטור הוא לינארי אז לפי נתוני הדף האקדמי נראה שהפקטור הוא אקספוננט עם מעריך שלילי. /-:

  [להגיב לתגובה זו]

 2. אורן: לגבי דף הבית האקדמי – בשלב ראשון הכנסתי את כתובת הבלוג שלי וקיבלתי כתוצאה את נתוני התעבורה הכוללים של בלוגלי כך שבהחלט ייתכן שמה שקיבלת עבור דף הבית האקדמי שלך הוא ההערכה לגבי אתר האוניברסיטה העברית.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. מאת גבעון שניר:

  מישו שלח לי לינק לכל הדיון הזה (עלי) אני מגיב פה כי לא יודע איך ליצור קשר אחרת. אני מואשם בכל מיני דבים שזה מעניין ביותר.
  אם מעוניין לשמוע את דעתי……..

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting