הפסיכיאטר האלקטרוני שלי

קשה לומר שאני לא מכיר את ד"ר ירדן לוינסקי. לפני הרבה יותר שנים מכפי שהייתי רוצה להודות חלקנו משרד צבאי למשך כמה שבועות מתמתחים של חפיפה. גם קודם, כבעלי תפקידים משיקים במערך כח האדם של המכונה הצבאית יצא לנו לעבוד אחד עם השני. לכן אני יכול להעיד, בלב שלם, על יכולותיו של ירדן בתחום תכנון כח-אדם. אני יכול להרחיק ולגזור מכאן לגבי יכולותיו האינטלקטואליות והאנליטיות באופן כללי. כמו כולם אני מכיר גם את תרומותו העצומה של ירדן לתרבות הרשת הישראלית, אפשר לומר שירדן, כחלק מהצוות שמצומצם שהגה והוביל מיזמים מרשימים כמו רשימות, קונספציה והקולקטיב, אחראי במידה רבה לעצם קיומה של תרבות רשת ישראלית במובן שבו נהוג לדבר עליה היום.

אבל הנושא עכשיו הוא ירדן כפסיכיאטר.

אין לי מושג אם ירדן הוא פסיכיאטר טוב. אני נוטה להאמין על סמך היכרותי איתו, ועל סמך קריאה בבלוג שלו שהוא פסיכיאטר טוב, אני משוכנע שהוא מעודכן יותר ממרבית עמיתיו באתגרים ובהזדמנויות החדשות שפותחת הרשת בפני הפסיכיאטריה והטיפול הפסיכולוגי. אני לא בטוח בכלל שזה מספיק כדי שאוכל להמליץ עליו.

בפועל זה בדיוק מה שאני עושה עכשיו. זה בדיוק מה שירדן ביקש מהבלוגוספירה הישראלית לעשות – להמליץ עליו כפסיכיאטר.

זו המלצה עקיפה, מעורפלת, אבל אולי חזקה יותר מכל המלצה אחרת שיכולתי להפיק מעצמי.

וכאן, נדמה לי, עולה לדיון נושא עקרוני בהרבה.

סביר להניח שלו הייתי נשאל על-ידי חבר אם אני יכול להמליץ על פסיכיאטר הייתי מעלה את שמו של ירדן, פשוט כיוון שהוא הפסיכיאטר היחיד שאני מכיר במידה כלשהי. בצמוד להעלאת שמו של ירדן הייתי מוסיף את כל ההסתייגויות שכתבתי לעיל ומותיר את ההחלטה הסופית בידיו של אותו חבר.

אבל מה שירדן מבקש מהבלוגוספירה הוא קיצוני בהרבה. כי הקישור שהכנסתי במעלה הפוסט נועד לחזק את הקישור שיעשו האלגוריתמים של גוגל בין המילה פסיכיאטר לבין הבלוג של ירדן. בהנחה שהתהליך הזה אכן יניב פירות מי שיחפש פסיכיאטר בגוגל ימצא את הבלוג של ירדן במקום גבוה ברשימה, הוא לא יזכה, סביר להניח, לקרוא את מגוון הקישורים שגרמו לגוגל לקבל את ההחלטה למקם את ירדן במקום הגבוה הזה. במלים אחרות, הוא לא ייחשף להסתייגויות שלי כאן, וגם לא להסתייגויות של אחרים שהתגייסו למשימה, לא את אלה שהודו שאינם מכירים את ירדן בכלל, לא את אלה שהודו שאינם מכירים אותו מקצועית, ולא את מי שגם טרח להוסיף אי-אילו מלות ביקורת על הפסיכיאטריה באופן כללי.

השאלה המרכזית היא מה בעצם יחפש מי שיחפש את המילה פסיכיאטר בגוגל. מי שיחפש חומר קריאה בנושאי פסיכיאטריה ירוויח לא מעט מהמערכה לקידום הבלוג של ירדן. אבל מי שיחפש חומר כזה סביר יותר להניח שישתמש במחרוזת חיפוש אחרת "מאמרים על פסיכיאטריה" למשל. מי שיחפש את המילה פסיכיאטר, ככל הנראה יערוך את החיפוש הזה כחלק מתהליך לבחירת פסיכיאטר מטפל.

אז נכון, מי שיסמוך על מיקום בדף התוצאות של גוגל כדי לבחור פסיכיאטר צריך להיות טיפש למדי, ועדיין, אני מוצא בכל העניין הזה טעם לפגם. כי גם אם המחפש לא יסמוך על גוגל בעיניים עצומות סביר להניח שהתוצאות תשחקנה תפקיד כזה או אחר במערך השיקולים שלו. יכול להיות שאותו מחפש ישתמש בתוצאות של גוגל כנקודת מוצא לבירורי-המשך, למשל.

המערכה לקידום הבלוג של ירדן חושפת לפיכך, לטעמי לפחות, איזו אנומליה שעדיין קיימת בקשר שבין "העולם האמיתי" שבחוץ לבין הקיום המקוון. אלגוריתם הדירוג של גוגל עושה עבודה מצויינת בהרבה מאוד תחומים בעיקר כיוון שהוא נוצר על-ידי אנשים שהבינו את הדינמיקה של הרשת. אבל מטבע הדברים, ובעיקר לאחר שהוא הפך לכמעט מונופול בתחום החיפוש האלגוריתם הזה נתון גם למניפולציות. כמו שירדן כותב בפנייה שלו – פסיכיאטריה היא תחום שאנשים ממעטים לכתוב עליו בפומבי, ודווקא מיעוט הכתיבה הזה מחזק את האפשרות שהתגייסות ממוקדת של הבלוגוספירה העברית תצליח להזניק את הבלוג של ירדן במעלה הרשימה. הבעיה הזו קיימת בעוד לא מעט תחומים.

המחפש התמים, זה שהתרגל על סמך החיפושים השגרתיים יותר לסמוך על תוצאות החיפוש של גוגל כעל מדד כמעט אובייקטיבי למהימנות לא יוכל לדעת מה עומד מאחורי המיקום הגבוה של ירדן בתוצאות החיפוש (ממש כשם שאינו יודע היום מה עומד מאחורי המיקום של האחרים שירדן מזכיר ושמשתמשים בשיטות פסולות למדי).

רגע לפני שאמצא את עצמי מואשם בנסיון לצנזר את האינטרנט, לכפות רגולציה על האנרכיה המבורכת או ברזי ברקאיות מסוג כזה או אחר אני מבקש לנסות ולהבין את הבעיה שמטרידה אותי. החיפוש של גוגל, כבר בן למעלה מעשר, נולד בעידן אחר של הרשת, עידן שבו המטרה המרכזית של חיפוש היתה כרייה של מידע רלוונטי מתוך הרעש הגדול שמסביב. בשנים שעברו מאז, ככל שהשימוש באינטרנט התגוון כך התגוונו גם הצרכים של מי שמחפש באינטנרט. העובדה שכלי החיפוש המרכזי עדיין מוטה באלגוריתם שלו לפי צרכים אנכרוניסטיים הוא בעייתי מאוד. גם אם הוא משחק לטובתנו ומאפשר לנו להושיט עזרה לחבר.

9 תגובות ל“הפסיכיאטר האלקטרוני שלי”

 1. הדבר היחיד שדירוג בגוגל יביא לי הוא חשיפה, ואולי גלישה ראשונית לאתר. אחר כך אני צריך לגרום לאדם להתקשר, ואחר כך גם לקבוע פגישה, וגם להגיע אליה. אחוזי הנשירה משלב לשלב די גבוהים בתחום שלנו. בנוסף, ואפילו יותר חשוב מהכל אני צריך להמשיך לעשות עבודה טובה בטיפול באנשים שמגיעים לטיפול שלי. בכלל רוב האנשים משתמשים בגוגל כנקודת מוצא לבירורי המשך. הרבה סתם מתקשרים "כדי לשאול שאלה", בלי שתהיה כוונה אפילו לבוא לטיפול.
  אז נכון שביקשתי שאנשים יקשרו לאתר, אבל לא ביקשתי שימליצו עלי, ובעיקר, אני חושב שבניגוד לקישורים פיקטיבים או אתרי דמה, קישור של אנשים שנתנו לינק מבחירה דווקא כן אומר הרבה והוא לא סתמי.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. שחר, אתה יודע מה הבעיה שלכם שם בסמול? שעד שאתם מחליטים אם מעשה כלשהו ראוי, והגון, ועומד בכל הקריטריונים הנוקשים של אגודת יפי הנפש העולמית…

  …בינתיים הפלוטוקרטים והקריפטו-פשיסטים גונבים לכם את המדינה, וגם את הדירוג בגוגל.
  .
  .
  .
  (כולה הבנאדם ביקש עזרה מאנשים שמכירים אותו. הוא הרי היה יכול גם להכניס איזו שורת קוד שתלנקק אליו מכל הבלוגים של רשימות, והם אפילו לא היו שמים לב. ואפשר לחשוב שכרגע גוגל הוא איזה טלית שכולה תכלת, והדירוג שם לא מושפע *בכלל* מכל מיני פוילע-שטיקים.)

  [להגיב לתגובה זו]

 3. ירדן: כל מה שכתבת מקובל עליי ואך התייחסתי אליו במה שכתבתי במידה כזו או אחרת. אבל בוא נניח רגע למקרה שלך ונדמיין אינסטלטור שמחליט לכתוב בלוג מקצועי. הוא כותב פוסטים על סיבות נפוצות לסתימה בצנרת וטיפים לבחירת ברזים לאמבטיה (נניח). כתוצאה מזה הוא מקבל כמה לינקים מהמילה אינסטלטור. יכול להיות שהוא אינסטלטור טוב אבל יקרן, או שהוא בכלל אינסטלטור מחורבן למדי, אבל הוא בין היחידם שמייצרים תוכן בנושא אינסטלציה על בסיס קבוע. האם זה מצדיק את העובדה שהוא יימצא בעמוד התוצאות הראשון בחיפוש?
  התשובה היא כן רק בהנחה שאנחנו עדיין חושבים על חיפוש בגוגל כעל כריית מידע מתוך הרשת. אבל החיפוש כיום צריך לשרת גם מטרות אחרות, והאינסטלטור ההיפותטי שלנו מטה את התוצאות בכיוון שעושה שירות רע לציבור המחפשים.
  אנונימי: לא כל כך עובד הקטע הזה של אנונימות עם האוואטר, אבל שיהיה.
  בכל מקרה: כמו שראית דווקא כן התגייסתי למשימה, אבל אני חושב שהיא מעלה לדיון את ההטיות של גוגל ואת האי-התאמה של רעיון החיפוש של גוגל לרשת עשור אחרי שהאלגוריתם הבסיסי יצא לאוויר העולם.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. לא באמת חשבת שאני חושב שאני אנונימי, נכון? אנונימיים לא משאירים כתובת בלוג.

  והתגובה שלך לירדן בדיוק ממחישה את מחלת התיאורטיזציה האינטלקטואלית שדיברתי עליה. הרי לא מדובר כאן באינסטלטור אנונימי, אלא בירדן. לירדן יש זכויות ומוניטין מפה ועד הודעה חדשה ברשת: הרשת של מחנה האור, של התוכן החופשי והלא-ממוסחר, של האתיקה והכובעים הלבנים.
  ועכשיו הוא *ביקש* – בצורה עדינה ומקסימה – קצת עזרה מהאנשים שמוקירים את העשייה שלו, ואת כל התוכן המרתק ומרחיב האופקים שהוא הכניס ל*גוגל* העברי – גם על פסיכיאטריה. לא מדובר בטיפים לבחירת ברזים; מדובר בידע חדש, לפעמים גם מהפכני, שקוראי העברית לא היו נחשפים אליו בלי "הקולקטיב" (ואני מדבר בעיקר על הקולקטיב, כי הוא הכי רלוונטי לי אישית ולעניין הפסיכיאטריה). אני מוכן להמר גם שרוב הפסיכיאטרים בארץ בקושי שמעו על דברים כמו תסמונת טרומן או ambient awareness, ואם שמעו בקושי הבינו, ובטח נרתעו מכל הנושא עקב נאופוביה.

  אז כמובן, זכותך להתחבט, וזכותי להגיד שלדעתי ההתחבטות הזאת נראית לי מאולצת במקרה הספציפי הזה.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. מרמיט: שמע – אני באמת ובתמים חושב שמשהו פגום במציאות הנוכחית שבה אלגוריתם הדירוג של גוגל קובע כל כך הרבה. הבקשה של ירדן היא הזדמנות מבחינתי לחשוב קצת על הנושא הזה.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. אוקיי, קיבלתי. סליחה ותודה.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. מאת הרב השובב:

  ואם לא תעזור לו לקדם את הבלוג שלו, אתה חושב שחיפוש באינטרנט יוביל מישהו לפסיכיאטר טוב יותר? בטח שלא!

  במקרה כזה הוא ימצא את הפסיכאטר שיש לו SEO טוב יותר, או את זה שיש לו חברים טובים יותר, ואת זה (השני) אתה בטח לא רוצה.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. והגישה שלי אומרת – מה היה בחיים האמיתיים?
  אם מישהו היה אומר לי 'אני מחפש פסיכיאטר', האם הייתי אומר לו – 'כדאי לך לנסות את ירדן, אף פעם לא ראיתי אותו מטפל אבל על פניו הוא נראה פסיכיאטר מעולה'? אם כן, הגוגל בומב הזה נראה לי לגיטימי לחלוטין, בהיותו סוג של אותה אמירה.
  ולפחות עבורי, התשובה היא בלי ספק כן.

  [להגיב לתגובה זו]

 9. […] יכולת לתת חוות דעת עניינית (מקצועית או מהצד המטופל): הפסיכיאטר האלקטרוני שלי (שחר), פעם היינו שולחים את ה0 וה1 של האינטרנט דרך יוני […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting