יש לך את זה! חלק ז' – The Ancient Art of War

הערת הבהרה: יאדה יאדה יאדה, תקראו בחלקים הקודמים: א', ב', ג', ד', ה', ו'

חצי שעה של שיטוט ממוקד באתרים הנכונים מספיקה לך כדי לייצר רשימה מצומצמת של שתיים, גג שלוש, חברות פוטנציאליות שעמדו מאחורי המחטף. פרצופים מוכרים מעטרים את עמודי האודות המצוחצחים שלהן. בביוגרפיות הקצרות שלהם הם נשמעים כמו חלוצים עזי-מבט שייבשו את ביצות האינטרנט העברי והפריחו את השממה. במידה רבה זה נכון. אלה האנשים שעזרו לך להתקין וורדפרס בפעם הראשונה, אלה האנשים שלבלוגים שלהם טרחת לקשר, יצירות בוסריות של כולכם קבורות אי-שם במעמקי הארכיון הכאוטי של במה חדשה, מהימים שבהם כולכם עוד כתבתם אתגר קרתית. ועכשיו אתה צריך לנסות להתמקד, להבין מי מהם הפך לאויב.

אתה תוהה אם נכון יהיה לפתוח חזית משולשת, אחרי הכל תצטרך להתמודד עם כל השלוש במוקדם או במאוחר. ואתה שוב צעיר בן שתיים עשרה יושב מול מסך המונוכרום המרצד בירוק של חבר, ביחד אתם מנסים לפענח משפטים סתומים באנגלית מתורגמת מסינית, מחפשים אמת אסטרטגית גדולה באמירות של סן-טסו שתעזור לכם להחליט איך לחלק את המשאבים שלכם בין היחידות הלוחמות השונות.

(The Ancient Art of War – לא מצאתי מונוכרום)

לרגע אתה נודד במחשבות לשיבה המאכזבת הביתה בסוף כל ערב כזה, לקומודור 64 שלך עם משחקיו המיושנים, חושב על מרוץ השדרוגים הסיזיפי שהתחיל אז, שהוביל, נכון לעכשיו לשלושה מחשבים שונים וטלפון סלולרי חכם, בהמתנה דרוכה לדבר הגדול הבא. אתה מנער את עצמך, זה לא הזמן להרהורים בטלים.

זאת תהיה שגיאה, אתה יודע, לפזר את כוחותיך בכל הכיוונים בו-זמנית. אתה חייב למצוא קצה חוט נוסף. והבלקברי מצפצף.

"כמו שאמרתי לך, אל תחשוב על זה, אבל קיבלתי מידע מבוסס" ומייד אחר כך מופיע שם. אחד משני השמות שחשדת בהם במיוחד. אתה גאה בכישורי הריגול התעשייתי שלך, מתחיל לגלגל את המתקפה הגדולה.

החלק הטכני הוא נקודת פתיחה מצויינת. אתה מקלל כשהאתר שלהם עובד באופן מושלם גם בפיירפוקס, גם באופרה ואפילו בכמה דפדפנים אזוטריים שאתה מחזיק מסיבות לא ברורות. אבל אתה לא מרים ידיים. בזמן שאתה מניח למחשב מאתחל את עצמו באובונטו אתה רץ לחדר השכן, מתיישב על המק ופותח ספארי. יש לך את זה! אתה מתענג על מראה האתר שנפרש מולך, הטקסט מפוזר באופן כמעט אקראי על המסך, הטפסים בלתי ניתנים לתפעול. אתה ממהר ללכוד תצלומי מסך בזה אחר זה. כשיש לך חמש עדויות מפלילות אתה חוזר ללפטופ. גם כאן יש שלל, כשאתה משתמש בזום של האופרה הטקסט נצמד חזק מידי לימין ופס הגלילה נעלם*. עוד צילום מסך מרשיע נאסף.

למזלך עוד יש לך חשבונות רדומים תחת שמות מטופשים בשני הפורומים הכי חשובים בתחום. "אלה האנשים שמתיימרים למכור לנו שהם מבינים באינטרנט" אתה כותב בלאקוניות "אבל משתינים על כל מי שלא עובד עם מערכת הפעלה פרימיטיבית". מעלה את כל תצלומי המסך ונותן למציאות להתגלגל. יחידות הקשתים והפרשים פרושות במקום, אבל כדי להפיל את האויב באמת חייבים לשלוח גם את הברברים.

והברברים, למרבה השמחה, מחכים למוצא פיך בטוויטר.

* תודה ליחזקאל על הסיוע בעניין הכשלים באופרה על לינוקס.

המשך יבוא

8 תגובות ל“יש לך את זה! חלק ז' – The Ancient Art of War”

 1. ורק כדי לא למסמס את תדמית-אוהד-אופרה שלי, זה קורה רק באתרים מסויימים, אני לא בטוח אם כשהטקסט מראש די בימין או כשיש איזה סרגל כלים שצף לו למטה.

  אגב, אם יש כשל באתר על ספארי, זה אמור להיות שבור גם בכרום, אותו מנוע, לא?

  ולתגובה האמיתית: זו התפתחות טבעית של הסיפור, אבל במשפט האחרון יש רמז להמשך מבטיח. טיזר מעולה.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. אני חושב שתקצרנה המלים מלתאר את פרצי הנוסטלגיה שאפפו אותי כשראיתי את צילום המסך הזה. ואז גם הצלחת לדייק (כמעט, כי יש בינינו הפרש גילאים של כמה שנים) בחוויה של לשבת מול המסך עם חבר ולתכנן אסטרטגיה במשך לילות שלמים בחופש הגדול.

  בינתיים אני נהנה מהסיפור, אם כי אני חייב להודות שבתור מישהו שמנותק יחסית מביצת האינטרנט הישראלית אני לא מזדהה מאוד ולא מבין חלק מהרמיזות (יש כאן רמיזות לאירועים מסוימים?). מבחינתי קריאת הסיפור דומה להיכרות מבחוץ עם עולם מעניין. אבל זה בהחלט נחמד מאוד.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. גם אני – שאפו על הנוסטלגיה. אם כי אני לא זוכר שהיה צריך אסטרטגיות מסובכות מדי. אם אני זוכר נכון זה היה ברברים מקדימה להגנת הקשתים. פתיחה בקשתים ואז שליחה של הכוחות הרגליים. זה היה עובד כמו קסם (לא זוכר מה בדיוק עשיתי עם שאר הכוחות). את לילות האסטרטגיה אני זוכר דווקא מטירת הנאצים.

  ובקשר לסיפור – אני חושב ששני המשפטים האחרונים חייבים להפוך לקאלט: "כדי להפיל את האויב באמת חייבים לשלוח גם את הברברים. והברברים, למרבה השמחה, מחכים למוצא פיך בטוויטר." ענק.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. ועכשיו אני נזכר – היה אפשר גם לקבוע את הפורמיישן. אני זוכר ששיחקתי עם זה הרבה מאוד אבל אני לגמרי לא זוכר מה הייתה האסטרטגיה.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. אורן – אני זוכר איך במקביל למשחק הזה בדיוק קראתי באנציקלופדיה "תרבות" את הערך על קרב קאנה והחלטתי ליישם את הטקטיקה של חניבעל (עד כמה שאפשר היה לעשות את זה). אם אני זוכר נכון זה עבד.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. יובל: אוי! הערך על קרב קאנה היה אחד האהובים עלי באנציקלופדיה הזו. שלא לדבר על האנציקלופדיה הזו בעצמה.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. איתמר –
  אני איתך. האנציקלופדיה הזו אחראית לחיבה הרבה שלי להיסטוריה רומית ואיטלקית. היה בה יחס בלתי פרופורציונלי בעליל בין נושאים אלו לבין נושאים שעסקו ביתר העולם. בכל זאת – מדובר באנציקלופדיה איטלקית במקור.
  לפני שנים מעטות גיליתי שההורים שלי זרקו את כרכי האנציקלופדיה הזו, שליוו את ילדותי, כדי לפנות מקום בארון הספרים. מצד אחד אני מבין אותם, מצד שני זה כאב.

  [להגיב לתגובה זו]

 8. […] לך את זה”:  א’, ב’, ג’, ד’, ה’, ו’, ז’, […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting