אמן הציוץ הקצר י"ג – כל מי שתקוע בטוויטר

לחלקים הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב

מוקדש למרמיט, לרן בר-זיק, ובאופן כללי להרבה אנשים בטוויטר.

צלצול טלפון הוא עניין נדיר. ודאי בשעה שכזו. לרגע או שניים הוא נבוך. תוהה איזו אפליקציה התחילה להשתולל באופן לא צפוי לפני שהוא מבין. מספר לא מוכר מהבהב על המסך.

"מה קורה? לא הערתי אותך, נכון?"

זה דודי, ההפתעה רק מתגברת.

הם עוברים דרך משפטים שחוקים של שיחת סרק מקדימה, מודעים למלאכותיות, לא מוכנים להודות בה בגלוי. הוא שואל בעניין מזוייף על הילדים, עונה בלאקוניות קמצנית על הסקרנות המדומה שבצד השני. הכאב הדדי, הוא יודע, כל משפט תלוי באוויר ביניהם אחרי שנאמר, מהדהד שיחות אמיתיות שנקשרו ביניהם פעם, שגוועו עם השנים – לאט לאט ואז בבת-אחת. השקט הקצר שבין שאלה לתשובה הוא חלל תהודה לבדידות, קלישאות דאגה משפחתיות מספקות לו תנאי שפה אכזריים.

הוא נושם לרווחה כשדודי קוטע לבסוף את מחול הנימוס המלאכותי.

"שמע, אני צריך עזרה קטנה"

"ממני? מה אני כבר יכול לעשות"

"אתה כל הזמן באינטרנט, אז חשבתי"

הוא גולש לסיפור ארוך על החלטה של הבוס לפתוח בלוג רשמי של החברה, על פנייה נמהרת לחברה מקושקשת של בניית אתרים שהציעה מחיר אטרקטיבי במבט ראשון והתגלתה כשרלטן בודד עם ידע שטחי בוורדפרס. ממשיך לדבר על תאריך מתוכנן, ועל מצגת מלווה, על הגילוי הנורא של אימייל עם טענה של השחתת טבלאות בסיס הנתונים.

"והיום בערב אני צריך להראות לבוס שהכל עובד" הוא חותם סוף סוף את מסכת השעמום.

"מצטער אבל באמת שאין לי מושג בדברים האלה"

"באמת תודה", ניתוק.

הוא מתחיל לכתוב ציוץ-קיטור על קשרים משפחתיים מהגיהנום, נמלך בדעתו תוך כדי ניסוח.

צריך עזרה דחופה (לא בשבילי, בשביל קרוב משפחה) מאנשי וורדפרס בתיקון מיידי של "טבלאות מושחתות" מה שזה לא יהיה. רטווטו והושיעו #WP

הוא שוב מופתע. מעולם, גם לא כשהצליח ללטש יהלומים מילוליים במאמץ אדיר, לא ראה היענות כזו. העוקבים שלו, לא אנשים טכנולוגיים ברובם, ממהרים להפיץ את קריאת העזרה. אחר כך גם העוקבים של העוקבים. כמה דקות מאוחר יותר מתחיל הטפטוף בכיוון ההפוך, הזרם שנתקל בעמודי התווך של קהילת הקוד הפתוח מוחזר מהם, בהתחלה אלה לינקים לעמודים עמוסים בפרטים טכניים בלתי-קריאים בעליל, אבל מהר מאוד מצטרפות גם הצעות עזרה קונקרטיות. כתובות מייל נשלחות אליו דרך נעקבים לצורך התייעצות מפורטת יותר.

הוא מקשר בין המציעים לבין דודי פחות משעה אחרי השיחה המפתיעה של הבוקר. חלקם מסתייגים כשהם שומעים שמדובר בבלוג מסחרי, אבל מהר מאוד נסגרים הצדדים הפרוצדורליים. תנאי תשלום, סכום שפוי שיעבור מיד ליד, קרדיט והפניות למקומות הרלוונטיים שיתווספו לתבנית של הבלוג.

ארבע שעות מאוחר יותר הטלפון שוב מצלצל "יצאת גבר. אין לי מושג מאיפה הבאת את הרן הזה אבל הוא לא רק סידר את כל הבעיות שהיו לנו, הבלוג גם עולה עכשיו בעשירית זמן. משהו עם כל מיני תוספים דפוקים שהטמבל שעבדנו איתו דחף פנימה".

כמה הוא מתעב את המחמאה הזו, את האופן שבו היא נתפשת אצל אנשים מסויימים ככתר האולטימטיבי. בלילה האחרון של הטירונות חשב שזה מגוחך להעיר את הבא אחריו כדי לזכות בעוד ארבעים דקות עלובות של שינה. עד שהגיעו לבקו"ם שמע כל הזמן איך יצא גבר, כבר הצטער על ההחלטה. אבל עכשיו הוא מוקיר אותה כל כך, מקבל בהבנה, באהבה, בשמחה.

תודה לכל מי שעזר, ובעיקר לרן, יצאת הגבר שאני לא הייתי יוצא

קצת אחר כך הוא מקבל מסר פרטי, נענה בשמחה לבקשה

לכל מי שעוקב אחריי ויש לו בלוג וורדפרס: כך תגנו עליו http://ktzr.us/bar-zik

המשך יבוא

9 תגובות ל“אמן הציוץ הקצר י"ג – כל מי שתקוע בטוויטר”

 1. בעיניי זה הפוסט המוצלח ביותר בסדרה. לא שהוא עולז וצוהל אבל הבדידות הנוראית והמדכאת שנושבת מהסידרה – עוקצה מעט קהה (ואני מגדולי הציניקנים שמלגלגים על רשתות "חברתיות" ועל ה"קהילה" שבאינטרנט).

  [להגיב לתגובה זו]

 2. איך לא חשבתי על השיר הסוגר הזה לפוסט שלי?
  ריגשת, גבר :)

  …וכולנו אור איתן.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. כמה תהיות שהתעוררו בי תוך כדי קריאה –
  כמה אפשר להרחיב את האופטימיות הזו? כלומר, האם הקהילתיות הזו מוגבלת לעניינים הטכניים שסביבם מתרכזת הקהילה? האם תהיה התגייסות כזו גם במקרים אחרים, שהינם מחוץ לגבולות המחשב (או הוורדפרס)? האם זה בכלל חשוב? האם התמיכה ההדדית, גם אם אמנם מתוחמת לאזור מאד מסויים, לא מספיקה כשלעצמה? או אולי אם התמיכה הזו מצומצמת באופיה זה רק מעיד על ה"מדומינות" של הקהילה?

  [להגיב לתגובה זו]

 4. […] הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב, י"ג, […]

 5. […] הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב, י"ג, י"ד, […]

 6. […] הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב, י"ג, י"ד, ט"ו, ט"ז, […]

 7. […] הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב, י"ג, י"ד, ט"ו, ט"ז, […]

 8. […] הקודמים: א' ב', ג', ד', ה', ו', ז', ח', ט', י', י"א, י"ב, י"ג, י"ד, ט"ו, ט"ז, י"ז, י"ח, […]

השארת תגובה

Subscribe without commenting