עיתוני המנוח היה גאה לראות אותי בפייסבוק*

לפני שבוע בדיוק כתב גל מור על עמוד הפייסבוק החדש של יאיר לפיד (בכלל יש כרגע דיבור על העמוד הזה) ועל האפשרות שמדובר בצעד מקדים של פתיחת ערוץ תקשורת חדש לקראת הכניסה הספק מוכחשת לפוליטיקה.

image

הייתי מתעמק בעמוד הזה בנסיבות אחרות ויוצא עם שלל תובנות, אבל אין לי כוח.

בין השאר כתב מור

הדף של "אם תרצו" בפייסבוק מונה יותר מ-3,800 מעריצים. 1,200 בלבד ליאיר לפיד.

אבל ביום שישי האחרון עשה לפיד מעשה. בטור האישי שלו בשבעה ימים הוא סיפר לקהל קוראיו על העמוד שפתח בפייסבוק. לא קראתי.

נכון לרגע זה יש ללפיד 3947 מחבבים, לאם תרצו, אגב, יש כבר 3961. הפער שמור ציין נמחק לחלוטין.

ואף על פי כן, שימו לב, אלה נתונים מדהימים.

עם כל הכבוד לתפוצה של ישראל היום, אין ספק שהטור של לפיד הוא עדיין, וללא שום תחרות, הטור האישי הפופולרי ביותר בעיתונות הישראלית. קוראיו, רובם לפחות אני משער, אוהבים את לפיד, חלקם הגדול מייחל לכניסתו לפוליטיקה.

כל זה, הסתכם לתוספת של פחות מ-2800 מחבבים במהלך סוף השבוע (סביר להניח שהרבה פחות, אני משער שעוד כמה מאות הצטרפו עוד לפני יום שישי).

נו, כן, הפרינט מת.

אולי לפיד יכתוב את האוטוביוגרפיה שלו.

* מחווה.

14 תגובות ל“עיתוני המנוח היה גאה לראות אותי בפייסבוק*”

 1. זה לא קצת הנחת המבוקש?

  באותה מידה אפשר להגיד שזו עדות לחולשת האינטרנט בישראל. כלומר – הטור האישי הנקרא ביותר בישראל, תפוצה של שנדיבריליון אנשים, ורק 4000 מתוכם בפייסבוק. אולי הפרינט חי ופייסבוק עדיין תינוק.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  יכול להיות, אבל נדמה לי שלא.
  לערוץ 10, למשל, יש קרוב ל-40,000 מחבבים בפייסבוק, לכוכב נולד קרוב ל-50,000. לרשת פוקס הום שהושקה זה עתה יש כמעט 7,000. ל"במבה וקולה" (מה זה אומר לעזאזל) יש כמעט 70,000.
  בקיצור – הקהל הישראלי בהחלט נמצא בפייסבוק.

  [להגיב לתגובה זו]

 2. אני משער שחלק מהסיבה היא חפיפה קטנה יחסית בין מעריצי יאיר לפיד (ניחוש שלי – יש שם רוב גדול לנשות פרברים, a.k.a soccer moms) לבין משתמשי פייסבוק רצינייים (ניחוש שלי – בעיקר הילדים והילדות שלהן) שרובם קוראים מעט עיתונים, אם בכלל.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  נו, כן, אבל זו בעצם עוד אינדיקציה לכך שהפרינט מת, או לפחות גוסס.
  אני גם מסופק לגבי הטענה הבסיסית: נכון שאני מגיע משכבה סוציו-אקונומית מסויימת מאוד, אבל לאחרונה חגגתי 38 שנות קיום. קצת לפני זה השתמשתי בפייסבוק כדי לארגן מפגש נוסטלגי של קבוצת חברי נעורים. מתוך חמישה עשר אנשים בקבוצה, לאחד עשר יש חשבון פייסבוק, חלקם גם פעילים למדי, וחלקם אפילו גרים בפרברים.

  [להגיב לתגובה זו]

 3. פילוח: זה כנראה אומר שאוהדי הטור של לפיד הם בורגנים נטולי פייסבוק בני 40. לכן אני לא בטוח שההשוואה למספר העוקבים של כוכב נולד רלוונטית.
  זה משמח מאוד שכמות המעריצים הצעירים* שאכפת להם ממנו די נמוכה (מצד שני זה מצער שכן איכפת להם מכוכב נולד ולא מפוליטיקה).

  *אני זוכר, בסדיר, לפני שנים, שמירה בשיזפון. הייתה סערה נוראית. אני הייתי בקמ"ט והיה שם גם קורס קצינות חי"ר. אני הייתי פטרול הקפי ואין לי מושג באיזו עמדה שמרו צמד הצוערות אבל לא היה צריך הרבה כדי לפתות אותם לתוך איזה נגמ"ש מרגמות ("אבל זו שבירת שמירה…" -"תראו איזו סופה, אף קצין תורן לא יוציא את האף. זה גם לא בטוח להיות בחוץ. יש לי באפוד וופלים במבה וקולה".). אני זוכר שדיברנו על ספרות והיה מעניין עד שפתאום הגענו ללפיד. ההערצה בה שתי בחורות די אינטליגנטיות דיברו עליו כל כך הפליאה אותי. מאז אני מפחד ממנו.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  אהבתי מאוד את עניין הבמבה וקולה שהכנסת לכאן.

  [להגיב לתגובה זו]

 4. אם היית קורא את הטור של יאיר לפיד ביום שישי, היית מגלה שהוא כתב שהפייסבוק שלו הוא בכלל לא שלו, מישהו אחר פתח אותו. במשך רוב הטור הוא תאר את הפתעתו לגלות שיש לו כבר עמוד בפייסבוק, והביע תמיהה על ההשקעה של מישהו אחר תחת שמו.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  לא קראתי, נכון, אבל נטיתי להאמין לדברים הבאים שכתב עידוק בפוסט שקישרתי אליו:

  למי שתהה אם זה באמת הוא בפייסבוק, לפיד סיפר אתמול במדורו השבועי ב-7 ימים שאכן כן.

  אם הציטוט של עידוק הוא שקרי הרי שיש כאן סנסציה מרעישה בהרבה מבחינת הבלוגוספירה העברית לפחות.

  [להגיב לתגובה זו]

 5. מאת האיש בעל המשקפיים:

  שניכם צודקים. יאיר לפיד כתב בטור שלו על כך שיש לו מתחזה בפייסבוק הכותב בשמו. הוא גילה זאת בזמן שהוא ניסה לפתוח לעצמו דף בפייסבוק, מה שהוא גם באמת עשה בסופו של דבר (הדף ה'אמיתי' מכיל את השם של לפיד גם בעברית וגם באנגלית).

  אגב, יש גם בלוג המגיב לעדכונים של יאיר לפיד (האמיתי):

  http://www.yairlapid.blogspot.com

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  תודה.
  גם על ההבהרה וגם על הקישור.

  [להגיב לתגובה זו]

 6. אם נכון שאין חפיפה רבה בין קהל קוראי הפרינט וקהל משתמשי פייסבוק יש פה דווקא צעד חכם מבחינתו של הפולעיתונאי.

  אבל הדבר הראשון שצריך לדון עליו בצורה רצינית ויש לו משמעות ציבורית וכלכלית רבה הוא שאלת קיומו של מתאם בין פופולריות באינטרנט (כולל פייסבוק אבל לא רק) ובין תוצאה של בחירות.

  זה לא רק ש"במבה וקולה" משיג הרבה יותר תומכים בפייסבוק מכל פוליטיקאי, ושצופי יוטיוב לא מתעניינים בסרטונים של פוליטיקאים, זה גם התוצאות המדהימות בבלוגוספירה של חד"ש והתנועה הירוקה מימד, שלא היה שום קשר בינם ובין תוצאות הבחירות (הייתי פעיל של תי"מ).

  הפוליטיקאים פה רוצים להיות אובמה, בפועל זה לא עובד.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  כן, יש כאן עניין מרתק ללא ספק, וגם מורכב מאוד. שווה לחשוב על זה.

  [להגיב לתגובה זו]

 7. נדמה לי שדפים מרובי מחבבים משכו את המחבבים שלהם בשלל מבצעים לילדים. יש מדד סביר לפופולריות של הטור של יאיר לפיד: מכירות ספרו "עומדים בטור". אבל, בגלל שאין אינטרנט בעברית, לא הצלחתי למצוא האם היה רב מכר, ועד כמה.

  [להגיב לתגובה זו]

  שחר Reply:

  אין לי ספק שלידיעות אחרונות יש מידע אמין על פופולריות הטור של לפיד, ושהמידע הזה מצדיק מבחינתם את המשכורת ואת מעמד הכוכב שלו. אני לא בטוח שמכירות הספר יכולות לתת לנו מדד אמין במיוחד, לא ברור לי למה להשוות את הנתונים שנקבל.

  [להגיב לתגובה זו]

השארת תגובה

Subscribe without commenting