סיכום ביקור בבנק הזרע הפרטי באסותא ראשון

[טוב, זה יצא חתיכת פוסט ארוך ובכלל לא דיברתי על כל הדברים האחרים שאמר הדוקטור, בפוסט הזה ניתן למצוא את הנושאים הבאים: התרשמות כללית, דוקטור רונן, חוות דעת על רשימת התורמים, בירוקרטיות, מחירו של זרע בישראל, וסיכום ומסקנות]

התרשמות כללית

דוקטור יעקב רונןכמה דברים כללים בקשר לבנק הזרע הפרטי בראשון: בנק הזרע הוא חלק מאסותא ראשון, יש לו עוד "סניף" בכפר הירוק, אבל יש לציין שזה לא הבנק עצמו אלא מן שלוחה (אפשר לאסוף משם זרע וכאלה, אבל לא ממש לקבל טיפול- למיטב הבנתי), את בנק הזרע מנהל דר יעקב רונן (כאן בתמונה משמאל, מיד כמה מילים עליו).
המבנה לא הכי מגניב בארץ- כלומר, ביקרתי כבר באסותא ת"א בזכות סבא שלי ושם הרבה הרבה יותר שווה. החדר שבו יושב דר רונן למשל הוא חדרון קטן (ברוחב מיטה ובעומק שתיים) שבכיף היה יכול להיות תפאורה לחדרון של מנתח לשינוי מין בברלין המזרחית- בלי חלונות, שולחן, מיטה, כסאות, בלאגן.

דוקטור רונן

אז כיון שעוד לא היתה לי למעשה שום אינטראקציה רפואית איתו אין לי הרבה מה להגיד עליו ברמה המקצועית, מה שאני כן יכולה זה לספר על ההתרשמות הכללית שלי ממנו, על דברים שאמר ועשה וכו.

אז קודם כל, שנינו איחרנו לפגישה, אני איחרתי הרבה יותר ממנו (זה לא אופייני, היו פקקי גיהנום הודות למועד ישראל כלשהו) הוא התקשר אלי לנייד כדי להודיע שהוא מאחר. לא המזכירה שלו, לא טלפון ממספר לא מוכר- הוא, מהנייד שלו התקשר אלי ובאופן מאוד לא פורמלי דיווח שהוא מאחר- זה היה מגניב למדי.

שנית- הוא יודע למכור. אני לא יודעת אם זה טוב או רע, אבל כחלק מההתפכחות שהיתה לי בשנתיים האחרונות אחרי שהבנתי סוף סוף שרפואה קונים בכסף, אני כבר לא כ"כ בטוחה שרופא שיודע למכור זה דבר רע. איש מכירות מודאג גם מהמוניטין שלו ולכן הוא מתחייב על איכות ה"סחורה", נפגש באופן אישי עם כולם וכולן וכמו כל מנהל במגזר הפרטי- מודאג מהתדמית של העסק שלו ובעיקר מאחוזי ההצלחה- זה לא דבר שאפשר להגיד על בנקי הזרע הציבוריים בבתי החולים.

החסרון של יכולת המכירה שלו, ושל נקודת המוצא העסקית הוא שעל הדרך ובלי להזכיר שמות הוא משתמש בדוגמאות מהמגזר הציבורי ועל גבן מבסס את מעמדו- לא הכי אסתטי.

דבר שמאוד הגניב אותי- אבל זו רק אני- הוא שתו"כ הפגישה הוא שלח לי את רשימת התורמים ומסמכים נוספים מהאייפון שלו למייל שלי- זה הכי מגניב בעיניי.

רשימת התורמים

אז אותה רשימת תורמים שקיבלתי במייל תו"כ הפגישה היא קובץ וורד עשיר. בתחילתו יש את כל המועמדים בגריד שכולל:

 • מס' סידורי
 • מוצא אם \ אב
 • גובה
 • משקל
 • צבע שיער
 • צבע עיניים
 • גוון עור
 • תואר אקדמי
 • עיסוק
 • תחביבים \ פעילויות

אחרי שנגמרת הטבלה יש עמוד על כל תורם ובו יש עוד פרטים שכוללים בין היתר גם חוות דעת הצוות (לא מעניין כמו שזה נשמע), רקע רפואי ופירוט מקצועותיהם של ההורים (מה שמאפשר להחזיר תשובה על השאלה הנצחית שהורים שואלים: "ומה עושים ההורים שלו?").

זה נחמד מאוד, רמת הפירוט וככה, ובעיקר אני רואה איך להרבה בנות זה יתרון בולט על פני שאר הבנקים. מה גם שהם מצהירים שהם לוקחים רק תורמים אקדמאים וחתיכים, בחיי! ככה כתוב באתר: "גברים יפיםאנו קובעים רף גבוה למראה החיצוני של התורמים".

בעיקר יש הרבה תורמים לבחור מהם, כמה עשרות, שזה דבר שאי אפשר להגיד על אף בנק אחר שנתקלתי בו.

פרקטיקה, בירוקטיה ודור ישרים

מתוך הרשימה הזו בוחרים שישה תורמים ואתם מתקשרים לגברת הנחמדה. הגברת הנחמדה מחזירה תשובות לגביהם- אם הם פנוים ומתי וכך אפשר לתאם "איסוף זרע" להזרעה במקום שבו מטופלים. (מבטיחה בקרוב לכתוב פוסט שמסביר גם את העניין הזה, מה ההבדל בין בנק זרע ל"מקום שבו מטופלים" וככה- אבל בחיי שאין לי כוח להרחיב על זה בול עכשיו).

יש כל מיני ניירות שצריך לחתום עליהם, דברים סטנדרטיים: אם תצא לך מפלצת את לא יכולה להאשים אותנו, אין לילד העתידי שלך שום תביעה כלפינו, בכלל לא בטוח שתכנסי להריון- כאלה. יש נייר חשוב שצריך לזכור והוא "אישור להוצאת זרע"- אם הוא לא חתום בידי מרפאה שמאושרת לבצע הזרעות המכון לא יכול לתת לי להוציא זרע.

במקרה שלי וכיון שאני תפלצת שמחזיקה אחר כבוד שתי נשאויות לשתי מחלות גנטיות עלי לבדוק את התורמים לנשאות למחלות האלה- בשביל זה המציאו את המודל שנקרא "דור ישרים":

מודל "דור ישרים" למיגור מוטציות העתיד

אז קראתי קצת ובמקור "דור ישרים" זה בכלל מן עמותה כזו ללא מטרות רווח שהוקמה כדי לעזור לבחורים ובחורות דוסים (ואשכנזים) להביא ילדים לעולם ללא מוטציות גנטיות שנפוצות אצל שכמותם (סיסטיק פיברוזיס, טיי-זקס, מחלקת קנוואן ואנמיה ע"ש פנקוני). מה הקטע שלהם? אז אני, כבחורה כשרה לפני שידוך, יכולה ללכת ולהפקיד שם את הדיאנאיי שלי ואז לפני שאני משתדכת לבחור אשלח לו את הקוד שלי ושם יעשו בדיקת התאמה (אם גם הוא בבנק). או כמו שהם מסבירים את זה:

"דור ישרים יספק הערכה להתאמה גנטית בין כל שני אנשים שנבדקו במסגרת התוכנית. ההתאמה מתייחסת רק למחלות ששני בני הזוג נבדקו לגביהן. כאמור – מצבו הגנטי של נבדק אחד לא יחשף בשום תנאי. ניתן לארגן מבצעים במוסדות חינוך, בהם ייבדקו כלהתלמידים המעוניינים. תוצאות הבדיקה מוכנות בתום 20 עד 25 ימי עבודה מתאריך הבדיקה (להוציא ימי חג ופגרה; במסגרת מבצעים הנערכים במוסדות חינוך – בתום כתשעים ימי עבודה). במקרים דחופים ניתן לקבל תוצאה תוך שבועיים. הבדיקות הגנטיות נעשות במעבדות גנטיות מוסמכות (ולא במקום שבו ניטל הדם לבדיקה)."

באסותא אימצו את המודל הזה, אבל למרבה הצער בניגוד לעמדות של של העמותה הזו הם בחרו במודל הזה רק כדי שיוכלו להרויח עוד כמה לירות במסווה של הוגנות. כשאני אבחר תורם אצטרך לשאת בעולות (עוד רגע) שכוללות עלות כללית לבדיקה (הפקת דיאנאיי אומשהו) בדיקת כל אחת מהנשאויות שלי + שכר לגנטיקאית (שהיא גורם לא משוחד). הטענה שלהם היא שהם לא רוצים לדעת את התשובות ובכך להשפיע על הבחירות של הנתרמות (בתחת שלי).
התשובות שאני אקבל הן אם אני והתורם מתאימים גנטית או לא, אם במקרה מישהי אחרת בבנק כבר באה עם נשאויות דומות לשלי ובדקה תורם כלשהו זה לא עוזר לי בכלום. כן, נכון. בכלום. "אנחנו בודקים התאמה גנטית ולא נשאויות" – ערימה של בולשיט חומרני במסווה של אמינות והוגנות- אם תשאלו אותי. ותיכף תבינו למה:

אז כמה זה עולה

הזרע

יוצא 1200 ש"ח לפי הפירוט הבא:

 • מנת זרע: 900 ש"ח
 • "הפשרה והשבחה" או איך שלא קוראים לזה- בעבר אפשר היה לעשות את זה במקום שבו מוזרעים- היום כבר חובה לעשות את זה שם כי הם "לא סומכים על אף מעבדה אחרת" או משהו: 300 ש"ח

אני רק מזכירה שהממוצע הכללי של נסיונות לכניסה להריון (לא בהזרעות- בגדול) עד להריון הוא 6, הממ… אנחנו מדברים על 7200 ש"ח לפני שבכלל התחלנו לזוז, אה ובגלל שאני צריכה לבדוק גנטית את התורם ולא הייתי רוצה לבזבז את כל הכסף של הבדיקות פעמיים (כי פתאום נגמר הזרע או משהו) בטח עדיף שאקנה עשר מנות.

הבדיקות הגנטיות, דור ישרים, פר תורם

 • עלות כללית של "הפקת דיאנאיי" או שקר כלשהו – 1200 ש"ח
 • בדיקת מחלה אחת – 400 ש"ח
 • חווד גנטיקאית – 500 ש"ח

במקרה שלי והודות להיותי נשאית של שתי מחלות זה יוצא 2500 ש"ח לכל תורם שברצוני לבדוק- שיכול לצאת נשא, להאזל מהבנק בינתיים או וואטאבר ואז אאלץ לבדוק עוד אחד. יש!

עוד הוצאות לבחירתי

 • אפשר לעשות את ההזרעה אצלם- 500 ש"ח
 • אפשר לעשות את "ההכנה" (מעקב זקיקים וכל זה) אצלם חושבת שזה היה סביב 800 ש"ח- לא בטוחה.

סיכום ומסקנות

אנחנו נלך על זה, כלומר, נקנה שם זרע. יש כמה תורמים חמודים לאללה בקטלוג ובעיקר כי אין לנו הרבה ברירה- אנחנו חייבות לבדוק אותם למחלות הגנטיות שלי. נגייס כסף מההורים ונקווה לטוב עם מספר הנסיונות.

Leave a comment

10 Comments.

 1. עיניים גדולות

  אני רק שאלה…

  בדקת את האפשרויות לתרומת זרע מחו"ל ? אני לא מכיר את הנושא כלל אבל אני מניח שאם את הולכת למגזר הפרטי – אולי עדיף לרעות בשדות זרים ? :oops:

  • כן, שקלתי.

   זרע מחו"ל הוא הרבה יותר יקר ומגיע במחזורים רבעוניים: אחת לרבעון מוזמן הזרע מאמריקה ואני מעדיפה להיות יכולה להחליף אותו אם לא יעבוד (גם במחיר של בדיקות גנטיות נוספות).

   בכל מקרה, הי! תגובה בבלוג!

 2. עיניים גדולות

  לומר לך את האמת חשבתי יותר בכיוון של נסיעה לארה"ב – ככה גם תהנו מחופשה וגם לא תחכו כל רבעון…מעניין אם הזרע יקר בגלל כל עלויות ההובלה או פשוט יקר.

  מזל טוב על התגובה בבלוג !

  המשיכי לעדכן :razz:

 3. וואו, איזה חוצפנים! ממש מסחטת כסף.
  כשהייתי בבלינסון ורציתי לבדוק נשאות, שילמתי על הבדיקה (נדמה לי שזה היה בערך 350 ש"ח) וזהו, וכמובן שנאמר לי אם הוא נשא או לא (לא).
  כשבהמשך עברתי לתה"ש, כבר היה תורם שנבדק לנשאות ע"י מישהי אחרת ואני הרווחתי (כמו שיש בטח מי שהרוויחה בבלינסון מכך ששלחתי את התורם לבדיקה).
  ממש חוצפה כל העלויות האלו.

  אגב, למה באמת רק איכילוב או קייר-מד? מה עם תה"ש או בלינסון או אסף הרופא? כי כאמור לפחות בתה"ש ובבלינסון יש לך אפשרות לשלוח את התורם, אותו את בוחרת, לבדיקה גנטית (שכמובן שהיא על חשבונך).

 4. Hi ,
  I live in Ireland and actually have travelled to Israel to have treatment with Dr Ronen , I found him great he explained everything in english for my partners benifit and dispite not having a success at the first round I will be back again in October . I would like to point out that before I went to DR Ronen I went to see Dr Kol in Haifa , and the differance was unbelivable DR Kol was rude , impersanal and made the experiance very unpleasent I cant stress enough how important it is to be explained everything and even if he is a bussness man thats ok he is selling a very important and valuable product I would recomend DR Ronen to anybody
  Paula

 5. נו, אז מה נגמר בסוף עם הזרע מאסותא?

  גם אני הייתי אצל ד"ר רונן, וחוויתי אחד לאחד את קורותייך במשרדו הדל (בלשון המעטה…). מחר (מחר!) אני אמורה לעבור הזרעה ראשונה אצלו!

  מקווה שהכל יהיה בסדר…..

  בהצלחה גם לך! :oops:

  • הי!
   שיהיה המון בהצלחה.

   אני בחרתי לא ללכת על הבנק הפרטי ואני במחזור ראשון בביילינסון.

 6. היי, רציתי לקבל חוות דעת על אסותא בראשון..
  האם יש מישהי שעברה שם את התהליך?
  והאם את מרוצה?
  שוחחתי איתם ואני אמורה להתחיל את התהליך,
  כדאי אצלם???

Leave a Reply


[ Ctrl + Enter ]