אז מה זה בעצם IUI (או הזרעה)?

IUI אלו ראשי תיבות של In Utero Insemination ובעברית פשוט הזרעה. חשוב לי שיהיה ברור ההבדל בין הזרעה להפריה אז אם עד סוף העמוד הזה ההבדל לא ברור: אנא פנו לנציב תלונות הציבור בתגובות.

התהליך עצמו לא שונה בהרבה (ברמה הביולוגית, לא ברמה הטכנית) מתהליך כניסה להריון של זוג סטרייטי בלי בעיות פוריות. בסופו של התהליך, לוקחים מזרק שמחוברת אליו צינורית קטנה ומזריקים את הזרע לרחם, או לצוואר הרחם או משהו (אל המקום שהוא בכל מקרה היה מגיע אליו אם הוא היה נעזר בבולבול).

אז מה שונה?

ראשית: מעקב ביוץ

בגלל שלא מדובר בזוג שסופר ימים בערך מהמחזור ומקפיד להזדיין במרץ החל מקצת לפני ועד קצת אחרי הזמן הסביר שבו מתרחש הביוץ אלא במנת זרע קפואה שעולה 440 שקלים המנה, בחצי יום עבודה,וטופס 17 ועלות הפשרת זרע (יש עוד גורמים) מוטב לנסות לקלוע בדיוק לביוץ.

כדי לעשות את זה מבצעים דבר שנקרא מעקב ביוץ: החל מהיום השני של המחזור ואחת לכמה ימים עושים אולטראסאונד (מאלה שמתבצעים מבפנים, לא חלילה החמודים של ההריון המתקדם עם הג'לי על הבטן) שמטרתו לבדוק מה שלום הזקיק שעתיד להיות ביצית ומה עובי הרירית: שני הנתונים האלה עוזרים לרופאים להבין מה מידת בשלותו של הזקיק ומתי הוא יהיה מוכן.
דמייני לעצמך תפוז (כן, זו האנלוגיה הכי טובה שיכולתי לחשוב עליה) שהולך ומבשיל עד שבסוף כשהוא מוכן וכתום הוא נושר מהעץ אל מרבד של אדמה לחה ומוכנה (זו רירית הרחם אם לא הבנת).

אם עושים כמה נסיונות שלא צולחים לרוב הרופא מציע לנסות מחזור עם הורמונים, יש שני סוגים עיקריים של הורמונים בטיפולים מסוג זה (למיטב הבנתי) כאלה שהם ההורמון עצמו בצורתו הסינתטית וכאלה שהם בעצם פקדים שאומרים לבלוטות הרלוונטיות להפריש את ההורמון הרלוונטי. בכל מקרה, כשעושים מעקב ביוץ תו"כ טיפול הורמונלי נהוג גם לבצע בדיקת דם- אבל לא רק. זה קצת עניין של מדיניות בית חולים או רופא מטפל אז לא לתפוס אותי במילה.
אלוהים יודע מה בדיוק אמורים לבדוק שם, אני מבטיחה לברר ולהודיע לכולם כשאדע.

שנית: ידידנו האוביטרל Ovitrelle

ידידנו האוביטרל כפי שמופיע על המרשם שלימאותו מניע (חסכון בסיבובי הזרעות מיותרים) משתמשים בזריקת אוביטרל למטרות (המינוח המקובל שדי מצחיק אותי הוא) "השראת ביוץ". ברמה הטכנית אוביטרל (OVITRELLE) היא תרופה אשר מכילה את ההורמון HCG, ההורמון הזה קורה בכל מקרה בגוף אבל בקונטקסט של הזרעות הוא משמש לתזמון הביוץ. למעשה , לפי מה שנאמר לי ע"י רופאיי מרגע הזריקה לוקח עד 36 ש' לביוץ. כל שנותר בעצם זה לארוב לביצית בפינה עם זרע מוכן והכל אמור לעבוד.

אבל רגע…

למי ששכח את שיעורי חינוך מיני בתיכון אני רק אזכיר שבגדול אחרי שהביצית בוקעת מהזקיק הנחמד שלה אשר בשחלה (זוכרים את התפוז ממקודם?) היא משוטטת בשמחה דרך החצוצרות עד שמגיעה לרחם. ברחם (מעובה הרירית = אדמה רטובה) היא נאחזת באיזו דופן וממתינה (בחושך, אם היא פולניה) עד שיבוא הזרע ויגאל אותה. כל העניין הזה לוקח 24 ש' בערך, אם לא הגיע הזרע היא כועסת ומסתובבת רגוזה לבד בחלל הרחם ומורידה את הפוסטרים מהקירות (לדבר הזה אנחנו קוראות מחזור ואמא שלנו קוראת לזה וסת).

אז לביצית יש 24 ש' מרגע הביוץ, הזרע לעומתה חי 72 שעות. תיאורטית הוא יכול לשבת לו בפנאן ברחם ולחכות לה שתבוא: למיטב הבנתי גם זרע שמחכה לא עושה עבודה טובה כמו אחד שזה עתה ניתך – אבל אולי אני טועה.

ואגב, אם זה היה כ"כ פשוט הממוצע של נסיונות עד לכניסה להריון היה עומד עד פחות משישה נסיונות (זה הממוצע).

שלישית: ובכן, הזרעה

טוב נו, אני בטוחה שכולם יכולים לבד למצוא את ההבדלים בין סקס להליך רפואי שמערב ספקולום, אורות ניאון ומזרק שאליו מחוברת מן צינורית כזו. חיפשתי תמונה של המזרק הזה ולשמחתכם לא מצאתי.

אז אלו שלושת ההבדלים העיקריים בין הדרך שבה לומדים בבצפר שילדים באים לעולם לבין IUI, שהיא הזרעה. אפשר להניח (ובצדק) שאני טורחת לכתוב את כל זה כי אני עומדת להתחיל בעצמי סיבוב ראשון של מעקב ביוץ שמסתיים (לרוב) בהזרעה ובעיקר כי קיומו של מרשם אוביטרל אצלי בארנק (אעדכן עלויות אח"כ) מרגש אותי קצת.

וכדי לסגור את הפינה מתחילת העמוד- ההבדל העיקרי בין הזרעה להפריה (בטח נתקלתם במילים: הפריית מבחנה, ילד מבחנה, IVF, החזרת עוברים וכו) הוא המיקום של רגע ההפריה: בהזרעה הפגישה של הביצית והזרע קורית בתוך הגוף ואילו בכל טיפולי ההפרייה למינהם כל העניין הזה מתרחש מחוץ לרחם.

Leave a comment

3 Comments.

 1. מה שקצת מעניין אותי זה, מאחר שבעצם עברתן יחד את אותו תהליך לפני כמה שנים, רק אצלה, למה נראה כאילו את מגלה את זה בפעם הראשונה? (נגיד, כמה עולה אוביטרל או איזה בדיקות עושים וכו')

  או שאולי זה כמו ביחסים שלי עם בן זוגי – הוא יודע בערך, בגדול, מה שאני עוברת, והוא יודע שאני יודעת כל מה שצריך לדעת על הנושא (איזה הורמונים ואיזה בדיקות ומה המשמעות שלהן וכו' וכו'), והוא מסתםק בזה, הוא לא מרגיש צורך גם לדעת בעצמו.

  ממרומי למעלה מחצי שנה בעסק, 5 סבבים של IUI וטונות קריאה בנושא, נראה לי שבסה"כ תיארת את הדברים די נכון, עם אי-דיוקים קלים בשוליים ("השראת ביוץ" זה לא האוביטרל אלא הזריקות של ההורמונים האחרים, אלה שאני מקווה בשבילך שלא תצטרכי להכיר, אלה שאמורים לעודד את השחלות שלך לייצר יותר ביציות. אוביטרל סתם גורם להבשלת הביצית והביוץ עצמו, לפחות בין הבנות קוראים לזה "תזמון ביוץ"; אני לא מכירה זריקות מסוג "פקדים" – כל הזריקות שאני מכירה זה ההורמונים עצמם, שלאו דווקא מיוצרים באופן סינתטי – לפעמים הם מופקים משתן של נשים אמיתיות לחלוטין. יש כדורים שנועדו קצת להתעסק עם הבלוטות, אבל במקרה שלהם – דווקא למנוע מהבלוטות לתפקד ולא להיפך). ואם את רוצה הסבר על בדיקות הדם (שאני עושה ומפענחת באופן קבוע) – את מוזמנת לשאול. או להיכנס לכל פורום רלוונטי… אני גרה בהם.

  היי, העיקר – בהצלחה!

  • אני אענה על הכל,
   אבל בינתיים:
   אני מנסה להתייחס לזה כחוויה ראשונית למרות שהיא לא- אני דוקא שמחה שזה הרושם שמתקבל.
   אמנם עברנו את זה עם אשתי (כולל זריקות הורמונים, וכדורים) אבל במקרה שלה לא היו מחלות גנטיות והיא בקופ"ח אחרת.

   יום אחד היא תכתוב כאן פוסט על כמה זה חרא להיות מטופלים בתה"ש.

   ועכשיו, עלי ללכת.
   תודה על התגובה.

 2. הרושם המתקבל הוא בהחלט של חוויה ראשונית. הצליח לך.

  מעניין באמת עד כמה יש שוני בתהליך בין קופ"ח אחת לאחרת. המחלות הגנטיות לפי מה שאני מבינה רק מסבכות (ומייקרות) את תהליך בחירת התורם, אבל מעבר לזה לא אמורה להיות השפעה, מראגע שנבחר תורם, לא כן?

  אמנם תה"ש הוא לא אופציה רלוונטית עבורי, אבל תמיד מעניין לשמוע ולהשוות. אם כי מניסיוני עד כה נראה שהחוויות של המטופלות הן מאוד אישיות וסובייקטיביות ועל אותה יחידה ואפילו על אותו רופא אפשר למצוא חוות דעת סותרות ב-180 מעלות. אני לא בטוחה שקיים מקום מושלם שאין לגביו שום טענות. בכל מקרה, אשמח לשמוע.

Leave a Reply


[ Ctrl + Enter ]